XITOY KOMPANIYALARI BILAN YANGI INVEST LOYIHALAR AMALGA OSHIRILADI
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasi Xitoy xalqaro savdoni rivojlantirish palatasining Dongguan shahar kengashi (CCPIT) rahbariyati bilan uchrashuv oʼtkazdi. Muloqot mavzusi Oʼzbekistonda tashkil etilgan ixtisoslashtirilgan kichik sanoat zonalarida Xitoy kapitali asosida invest loyihalarni amalga oshirish masalasi boʼldi.
Muloqotda uyushma delegatlari kompaniya vakillariga mamlakatimizda soʼngi yillarda amalga oshirilgan islohotlar, ishlab chiqarish jarayonlari, xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imkoniyat va sharoitlar, bojxona hamda soliq imtiyozlari, logistika kabi qator yoʼnalishlarda maʼlumot taqdim etdi.
“CCPIT”ning Dongguan shahar kengashi rahbariyati Oʼzbekistonda yaratilgan qulay biznes muhiti mazkur shahar korxonalarining ishbilarmonik faoliyati uchun juda muhim yoʼnalishlar ekanligini maʼlum qildi. Xususan, mamlakatimizdagi mavjud charm sanoat sohasiga ixtisoslashtirilgan kichik sanoat zonalarida Xitoy kapitali asosida tabiiy charmdan tayyor mahsulotlar ishlab chiqaruvchi loyihalarni amalga oshirish taklifi bildirildi. “CCPIT”ning Dongguan shahar kengashi joriy yilda Oʼzbekistonga tashrif buyurib, kichik sanoat zonalari joylashgan hududlarni, infratuzilma bilan yaqindan tanishadigan boʼldi. Shundan soʼng Xitoy kompaniyalarini ushbu KSZga taklif qilishini maʼlum qildi.
Muloqot soʼngida joriy yilning 25 yanvar kuni Shenchjen shahrida boʼlib oʼtadigan Oʼzbekiston-Xitoy investitsiya forumida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda Xitoy xalqaro savdoni rivojlantirish palatasining Dongguan shahar kengashi oʼrtasida hamkorlik toʼgʼrisidagi memorandum imzolanadigan boʼldi.

БУДУТ РЕАЛИЗОВАНЫ НОВЫЕ ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ С КИТАЙСКИМИ КОМПАНИЯМИ
Делегация ассоциации «Узчармсаноат» провела встречу с руководством Дунгуанского городского подраздедения Китайского совета по содействию международной торговле (CCPIT). Темой обсуждения стала реализация инвестиционных проектов на основе китайского капитала в созданных в Узбекистане специализированных малых промышленных зонах.
На встрече представителям Совета была дана подробная информация о реформах, реализуемых в кожевенно-обувной отрасли нашей страны, ее законодательной базе, производственном, инвестиционном и экспортном потенциале. Также ознакомили китайскую сторону с созданными для инвесторов возможностями, включающими налоговые и таможенные льготы и преференции, предоставляемые государством.
Руководство Дунгуанского городского совета сообщило, что созданная в Узбекистане благоприятная бизнес-среда является важным фактором для предприятий этого города. В частности, было предложено реализовать проекты по производству готовой продукции из натуральной кожи на базе китайского капитала в малых промышленных зонах Узбекистана, специализирующихся на кожевенно-обувной отрасли. Представители городского совета Дунгуана планируют совершить бизнес-миссию в Узбекистан в этом году для ознакомления с деятельностью малых промзон и созданной инфраструктурой. После этого Совет организует поездку в нашу страну китайских отраслевых компаний.
По итогам диалога была достигнута договоренность о подписании 25 января текущего года на узбекско-китайском инвестиционном форуме в Шэньчжэне меморандума о сотрудничестве между ассоциацией «Узчармсаноат» и Дунгуанским городским подраздедением Китайского совета по содействию международной торговле (CCPIT).