“EVA” GRANULALARINI ISHLAB CHIQARISHDA XITOY BILAN HAMKORLIK
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasining XXRga amalga oshirgan ishchi tashrifining navbatdagi kunida “Jinjiang Jiarun Plastics and Rubber” kompaniyasi vakillari bilan “EVA” xom ashyosi va undan tayyor poyabzallarni Oʼzbekistonda ishlab chiqarish masalasida muzokara oʼtkazildi.
Maʼlumot uchun: “Jinjiang Jiarun Plastics and Rubber” kompaniyasi Xitoyda 2014 yilda tashkil etilgan. Bugungi kunda Xitoy, Efiopiya, Sudan va Misrda ishlab chiqarish zavodlariga egadir. Shuningdek, “EVA” xom ashyosidan “Timberland”, “Skechers”, “Brooks”, “Clarks”, “UGG” brendlari uchun poyabzal tag qisimlarini yetkazib beradi. Kolumbiyada esa “EVA” poyabzallarini ishlab chiqarish zavodiga egadir. Hozirga kelib, Janubiy Аmerika, Аfrika, Fors koʼrfazi davlatlari, Janubiy Osiyo mamlakatlariga oʼz mahsulotlarini eksport qilib kelmoqda.
Muloqotda uyushma delegatlari kompaniya vakillariga mamlakatimizda soʼngi yillarda amalga oshirilgan islohotlar, ishlab chiqarish jarayonlari, xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imkoniyat va sharoitlar, bojxona hamda soliq imtiyozlari, logistika kabi qator yoʼnalishlarda maʼlumot taqdim etdi.
Uchrashuvda Xitoy kompaniyasi kelgusi yillarda korxonaning eksport koʼrsatkichlari tushishini maʼlum qilib, bunga asosiy sabab, xozirda mahsulotlarini eksport qilayotgan davlatlarning oʼzida bu xom ashyoni ishlab chiqarish jarayonlari boshlanganini qayt etib oʼtdi. Shu maqsadda kompaniya oʼz kapitalini yangi bozorlarga yoʼnaltirishni maqsad qilgan.
Muzokaralar vaqtida kompaniya rahbari Oʼzbekistondagi korxonalar bilan sheriklik asosida yangi ishlab chiqarish korxonasini barpo etishga tayyorligini maʼlum qildi. Shuningdek, bu yoʼnalishda mutaxasisslar tayyorlash boʼyicha oʼquv dasturlarini amalga oshirish boʼyicha tashabbuslarini bildirdi. Qayd etilagindek, yangi amalga oshirilishi kutilayotgan loyiha toʼliq Xitoy texnologiyasi asosida barpo etiladi. Texnolog va injenerlarni yetkazib berishni kompaniya oʼz zimmasiga oladigan boʼldi.
Muloqot soʼngida joriy yilda Jinjiang shahrida boʼlib oʼtadigan xalqaro poyabzal koʼrgazmasida kompaniya bilan hamkorlik qilish niyatida boʼlgan mahalliy korxonalarimiz bilan kelishuv shartnomasini imzolashga tayyor ekanligini maʼlum qildi.

СОВМЕСТНЫЙ ПРОЕКТ С КИТАЕМ ПО ПРОИЗВОДСТВУ ГРАНУЛ ЭВА
В очередной день рабочего визита делегации ассоциации «Узчармсаноат» в КНР состоялись переговоры с представителями компании Jinjiang Jiarun Plastics and Rubber по вопросу налаживания производства гранул ЭВА и обуви из него в Узбекистане.
Для справки: Jinjiang Jiarun Plastics and Rubber была основана в Китае в 2014 году. Сегодня у нее есть производственные предприятия в Китае, Эфиопии, Судане и Египте. Компания также поставляет обувные подошвы из сырья EVA для брендов Timberland, Skechers, Brooks, Clarks и UGG. В Колумбии функционирует завод компании по производству обуви. В настоящее время Jinjiang Jiarun Plastics and Rubber экспортирует свою продукцию в Южную Америку, Африку, страны Персидского залива и страны Южной Азии.
В ходе встречи делегация Ассоциации ознакомила представителей китайской компании с информацией по ряду направлений, таких как реформы, реализуемые в нашей стране в кожевенно-обувной отрасли, производственные процессы, возможности и условия, созданные для иностранных инвесторов, таможенные и налоговые льготы, логистика.
На встрече китайская компания заявила, что ожидает снижение своих показателей экспорта в ближайшие годы, и основная причина в том, что в страны, которые в настоящее время экспортируют сырье, запускают собственное производство гранул ЭВА. По этой причине компания стремится направить свой капитал на новые рынки.
В ходе переговоров глава компании заявил о готовности создать новое производственное предприятие на основе партнерства с предприятиями Узбекистана. Он также выдвинул инициативы по реализации программ обучения специалистов в этом направлении. Как отмечается, новый проект будет реализован полностью на основе китайской технологии. Компания возьмет на себя поставку технологов и инженеров.
По итогам диалога стороны договорились о подписании на международной обувной выставке в Цзиньцзяне в этом году соглашения с узбекскими предприятиями, которые готовы сотрудничать с компанией.