Sanoat zonalarini rivojlantirishda Xitoy tajribasi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasining XXRga amalga oshirgan ishchi tashrifining navbatdagi kunida Uyushma delegatlari Jinjiang xalqaro poyabzal va toʼqimachilik shaharchasiga tashrif buyurib, bu yerda Jinjiang poyabzal uskunalari palatasi vakillari bilan muzokara oʼtkazdi. Muloqot mavzusi ixtisoslashtirilgan sanoat zonalarini rivojlantirish va loyihalarni joylashtirishda Xitoy tajribasini oʼrganish, Xitoy kompaniyalari sarmoyasini Oʼzbekistonga jalb etish masalasi boʼldi.
Jinjiang xalqaro poyabzal va toʼqimachilik shaharchasi mazkur hududdagi ishlab chiqarish korxonalarining mahsulotlarini muntazam ravishda xorijiy hamkorlarga taqdim etib boruvchi shou-rumlar, dizayn markazlari, savdo doʼkonlaridan iborat katta bir kompleks sanaladi.
Sanoat shaharchasi bilan tanishuv jarayonida Oʼzbekistonda tashkil etilgan ixtisoslashtirilgan sanoat zonalarini yanada rivojlantirish, loyihalarni joylashtirish boʼyicha oʼzaro tajriba almashildi.
Shu yerning oʼzida Jingjiang shahridagi charmsanoat mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar bilan muloqotlar tashkil etildi. Dastlab uyushma delegatlari Xitoy tomoniga mamlakatimiz charm sanoatidagi islohotlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport koʼrsatkichlari toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, mahalliy korxonalarimizning ish faoliyatiga oid taqdimotlar oʼtkazdi.
Muloqotda Xitoy kompaniyasi sunniy charm ishlab chiqarish boʼyicha invest loyihani Oʼzbekistonda boshlash tashabbusini bildirdi. Kompaniya rahbarining soʼzlariga koʼra Oʼzbekiston hukumati tomonidan xorijiy sarmoyadorlarga yaratib berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar, preferentsiyalar bunga sabab boʼlgan.
Shuningdek, mahalliy korxonalarimiz bilan aprel oyida Jinjiangda boʼlib oʼtadigan xalqaro poyabzal koʼrgazmasida bevosita uchrashib, hamkorlik aloqalarini yoʼlga qoʼyishga katta qiziqish bildirildi.

Опыт Китая в развитии промышленных зон
В очередной день рабочего визита делегации ассоциации «Узчармсаноат» в КНР делегаты посетили Цзиньцзянский международный текстильно-обувной городок и провели переговоры с представителями Цзиньцзянской торгово-промышленной палаты, объединяющей производителей обувного оборудования. Темой обсуждения стало изучение опыта Китая в развитии специализированных промышленных зон и размещении проектов, вопрос привлечения инвестиций китайских компаний в Узбекистан.
Jinjiang International Shoe and Textile City – крупный комплекс выставочных залов, дизайн-центров и торговых магазинов, регулярно представляющий зарубежным партнерам продукцию производственных предприятий отрасли.
В процессе ознакомления с промышленным городом состоялся взаимный обмен опытом по дальнейшему развитию созданных в Узбекистане специализированных промышленных зон, грамотному размещению в них проектов.
Здесь же прошли диалоги с производителями кожевенно-обувной продукции, ведущими деятельность в городе Цзинцзян. Сначала делегаты ассоциации предоставили китайской стороне подробную информацию о реформах в кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, его производственном, инвестиционном и экспортном потенциале. Китайским бизнесменам была представлена презентация о деятельности узбекских предприятий.
В ходе встречи китайская сторона выдвинула инициативу запустить в Узбекистане инвестиционный проект по производству искусственной кожи. По словам главы одной из компаний, условия, созданные для зарубежных инвесторов, льготы и преференции, предоставляемые со стороны государства, могут лечь в основу еще многих совместных проектов.
Также китайские предприниматели выразили большой интерес к участию узбекских компаний в международной обувной выставке в Цзиньцзяне в апреле и установлению сотрудничества.