Biznes-forum chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy aloqalar izchil o‘sish sur’ati ta`minlanayotgani ta’kidlandi. 2022-yil yakuni bilan tovar ayirboshlash hajmi 20 foizga oshgan. O`zaro savdo rekord darajadagi 9 milliard dollarga yetdi. Shu bilan birga, ikki davlat rahbarlari joriy yilda bu ko‘rsatkichni 10 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan. O‘zbekistonda so‘nggi Xitoy sarmoyasi evaziga 5 yil ichida qo‘shma korxonalar soni 3 barobar oshdi.
Xitoy ishbilarmon doiralari vakillari O‘zbekistonda ijobiy tarkibiy o‘zgarishlar va biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan atroflicha tanishtirildi. Investorlar uchun soliq va bojxona imtiyozlarini joriy etish, ixcham davlat apparatini shakllantirish, tadbirkorlik faoliyatini tartibga solish, investorlar bilan ishlashda “Yagona oyna” tamoyilini joriy etish, xususiy mulkni konstitutsiyaviy jihatdan himoya qilish va sud hokimiyati mustaqilligini taʼminlash kabi islohotlar Xitoy kompaniyalarida katta qiziqish uyg'otdi.
Forum davomida hamkorlikda amalga oshirish rejalashtirilgan oʻnlab turli yoʻnalishlarni qamrab olgan boʻyicha loyiha takliflari va tashabbuslari taqdimotlari ham boʻlib oʻtdi. Forum ishtirokchilari B2B va G2B muzokaralar doirasida bo'lajak hamkorlikni batafsil muhokama qilish imkoniga ega bo'ldilar.
Xususan, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi va “PENG SHENG CHARM” va “PENG SHENG SHOES SALITA” mas’uliyati cheklangan jamiyati Xitoyning “WENZHOU JINSHENG TRADING CO” kompaniyasi bilan charm ishlab chiqarish korxonalarini modernizatsiya qilish va poyabzal ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildi.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi va “TATA SHOES GROUP CO” kompaniyasi o‘rtasida charm-poyabzal sanoati sohasida investisiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan konstruktiv muloqot bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar yakunida hamkorlik memorandumi imzolandi.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi va O‘zbekiston tomonining “SINO INTERNATIONAL INVEST” qo‘shma korxonasi hamda Xitoyning “TIANJIN ZHONGZHILIHUA INTERNATIONAL TRADING” qo‘shma korxonasi O‘zbekistonda poyabzal ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Shuningdek, Xitoy kompaniyalari bilan poyabzal ishlab chiqarish bo‘yicha investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun butlovchi qismlar yetkazib berish bo‘yicha qator muzokaralar olib borildi.
Tadbir yakunida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha memorandum va bitimlar hamda savdo shartnomalarini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. “O‘zcharmsanoat” uyushmasi va O‘zbekiston charm-poyabzal korxonalari Xitoy kompaniyalari bilan 42,6 million dollarlik shartnoma imzolandi.

Кожевенно-обувными предприятиями достигнуты договорённости на 42,6 млн долларов
17 мая текущего года в древней столице Китайской Народной Республики городе Сиане в преддверии государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в КНР состоялся узбекско-китайский бизнес-форум, в котором приняли участие свыше 400 крупных китайских компаний, в том числе ведущих деятельность в кожевенно-обувной отрасли.
В ходе бизнес-форума была подчёркнута последовательная динамика роста торгово-экономических и инвестиционных отношений между двумя странами. По итогам 2022 года товарооборот вырос на 20% и достиг рекордных 9 млрд долларов. При этом, Главами двух стран поставлена цель – довести показатель до 10 млрд долларов уже в этом году. Количество совместных предприятий в Узбекистане за последние 5 лет выросло в 3 раза.
Представители китайского бизнес-сообщества были детально ознакомлены с позитивными структурными преобразованиями и созданными в Узбекистане комфортными условиями для ведения бизнеса. Большой интерес вызвали введенные налоговые и таможенные льготы для инвесторов, формирование компактного государственного аппарата, отмена регулирования бизнеса, внедрение принципа «одно окно» при работе с инвесторами, конституционная защита частной собственности и обеспечение независимости судебной системы.
В ходе Форума также состоялись презентации проектных предложений и инициатив для совместной реализации, охватывающих десятки различных сфер и направлений. Более детально обсудить предстоящее сотрудничество участники Форума смогли в рамках организованных «B2B» и «G2B» переговоров.
В частности, ассоциация «Узчармсаноат» и ИП ООО PENG SHENG CHARM и PENG SHENG SHOES SALITA обсудили с китайской компанией WENZHOU JINSHENG TRADING CO возможность реализации проектов по модернизации производства кожи и организации обувного производства.
Между ассоциации «Узчармсаноат» и TATA SHOES GROUP CO состоялся конструктивный диалог на тему реализации инвестпроектов в кожевенно-обувной отрасли. По итогам переговоров был подписан меморандум о сотрудничестве.
Ассоциация «Узчармсаноат» и СП SINO INTERNATIONAL INVEST с узбекской стороны и СП TIANJIN ZHONGZHILIHUA INTERNATIONAL TRADING с китайской стороны пришли к соглашению по расширению обувного производства в Узбекистане
Также прошли ряд переговоров с китайскими компаниями на тему поставок комплектующих для реализации инвестпроектов по производству обуви.
По итогам мероприятия состоялась церемония подписания меморандумов и соглашений по реализации совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов. Ассоциация «Узчармсаноат» и кожевенно-обувные предприятия Узбекистана заключили договорённостей на 42,6 млн долларов.