“TURKISH LEATHER” JURNALI MUQOVALARIDA O'ZBEKISTON CHARMSANOAT TARMOG'I YUTUQLARI
“UzCharmExpo-ShoesStar EuraAsi-2023” 14-xalqaro koʼrgazmasi doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasida Turkiyaning “Turkish Leather” jurnali Bosh muxarriri Hayriya Kanbolat bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Taʼkidlash joiz, “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi Oʼzbekiston charmsanoati nufuzini xalqaro maydonda keng targʼib qilish, mamlakatimizga xorij investorlarni faol jalb etish, “Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan” savdo belgisi ostidagi mahsulotlar uchun yangi bozorlarni kashf etish yoʼnalishlarida muhim omil sifatida xalqaro sanoat va iqtisodiy nashrlar bilan hamkorlikka katta eʼtibor qaratmoqda. Navbatdagi koʼrgazma doirasida tashkil etilgan yigʼilishda shular haqida soʼz bordi.
“Turkish Leather” jurnali 2005 yildan buyon oʼz faoliyatini olib boradi. Аsosan charmsanoat sohasidagi Turkiya va jahonda roʼy berayotgan yangiliklarni yoritib boradi. Shuningdek, xorijiy investorlar uchun oʼz taxliliy maqolalari orqali tavsiyalar ishlab chiqadi.
Turkiya nashri suhbatda Oʼzbekistonda charm-poyabzal sanoatining keskin va jadal rivojlanishi jihatlari haqida soʼz yuritdi. Shu nuqtai nazardan, Xayriya Kanbolat Oʼzbekistonda soʼnggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlarni, charm-poyabzal sanoatining rivojlanish dinamikasini, tarmoqning sanoat darajasiga koʼtarilgani va mamlakatimiz iqtisodiyotining drayver sohalaridan biriga aylanib borayotganini katta ishtiyoq bilan kuzatayotganini taʼkidladi. Mamlakatimiz iqtisodiyoti, shuningdek, eksport va sarmoyaviy faoliyat yutuqlari Turkish leather sahifalarida oʼzining munosib aksini topishini taʼkidladi.
Toshkent mezbonlik qilayotgan “UzCharmExpo-ShoesStar EuraAsi-2023” koʼrgazmasi uch qitʼa vakillarini birlashtirgan qatta bir biznes platforma ekanligini qayd etdi. Oʼzaro hamkorlikda mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼyna tarmogʼi yutuqlarini xorijga jumladan Turkiya kompaniyalarga yetkazish maqsadida qator turkum taxliliy maqolalar tayyorlash boʼyicha keklishuvga erishildi.
Shuningdek, Turkiyalik investorlarni Oʼzbekistonga jalb qilish maqsadida “Turkish Leather” jurnalida taxliliy maqolalar chop etiladigan boʼldi.

ДОСТИЖЕНИЯ УЗБЕКСКОЙ КОЖЕВЕННОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ НА СТРАНИЦАХ ЖУРНАЛА TURKISH LEATHER
В рамках 14-й Международной выставки UzCharmExpo-ShoesStar EuraAsia-2023 в ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с главным редактором турецкого журнала Turkish leather Хайрией Канболат.
Стоит отметить, что ассоциация “Узчармсаноат” придает большое значение сотрудничеству с международными отраслевыми и экономическими изданиями, как важному фактору повышения имиджа узбекского кожпрома, привлечения в страну большего количества инвесторов и открытия новых рынков сбыта продукции под маркой “Сделано в Узбекистане”. Обсуждению перспектив подобного взаимодействия и была посвящена встреча, организованная в рамках очередного экспо-ивента.
Для справки: издание Turkish leather основано в 2005 году. Его деятельность направлена на освещение новостей в кожевенно-обувной отрасли Турции и мира. Журнал также разрабатывает рекомендации для иностранных инвесторов через свои аналитические статьи.
В беседе с руководством издания шла речь о феномене резкого и стремительного развития кожевенно-обувной отрасли Узбекистана. В данном контексте Хайрия Канболат сообщила, что с воодушевлением наблюдает за реформами, проводимыми за последние годы, в частности, за динамикой развития кожевенно-обувной отрасли, которая вышла на промышленный уровень и превращается в один из драйверов развития экономики страны. Особо отмечены достижения в спектре наращивания экспорта и привлечения зарубежных инвестиций, что могло бы найти свое достойное отражение на страницах Turkish leather.
В рамках взаимного сотрудничества достигнута договоренность о подготовке серии аналитических статей для журнала Turkish leather с целью доведения до зарубежного бизнес-сообщества, в частности турецких компаний информации о современных возможностях и достижениях в кожевенно-обувной и пушно-меховой промышленности нашей страны.