OʼZBEKISTON VА QOZOGʼISTON ISHLАB CHIQАRISHDАGI HАMKORLIKNING QАTOR YOʼNАLISHLАRINI BELGILАB OLDI
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida Qozogʼistonning sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri Marat Karaboev boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Tashrifdan koʼzlangan maqsad charm-poyabzal sohasidagi mavjud yoʼnalishlarda hamkorlikni kengaytirish va hamkorlikda yangi loyihalarni ishlab chiqishdan iborat.
Muloqotda tomonlar eksport salohiyatini oshirish maqsadida ikki mamlakat korxonalari oʼrtasida kooperatsiya aloqalarini yoʼlga qoʼyish imkoniyatlari muhokama qilindi. Shuningdek, Oʼzbekiston va Qozogʼistonda joylashgan kichik sanoat zonalarida kooperatsiya asosida yangi qoʼshma loyihalarni amalga oshirishga eʼtibor qaratildi. Loyihalar, birinchi navbatda, yuqori qoʼshilgan qiymatga ega tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish va ishlab chiqarishning toʼliq zanjirini taʼminlashga yoʼnaltiriladi. Ushbu maqsadlar uchun Qozogʼiston tomoni yangi qoʼshma korxonalarni qurish va ishga tushirish uchun milliy valyuta tengeda imtiyozli davr bilan 7 yil muddatga yillik 3 foizli kredit mablagʼlarini ajratishga tayyorligini bildirib, kreditning imtiyozli muddatini korxonalar tushgunicha etib belgilanishini maʼlum qildi.
Tomonlar Oʼzbekistondan Qozogʼistonga poyabzal yetkazib berish hajmini koʼpaytirish imkoniyatlarini ham muhokama qildilar. Birgina oʼtgan yilning oʼzida mamlakatimizdan qoʼshni respublikaga 28 million dollarlik poyabzal yetkazib berildi. Bu taxminan 7,8 million juft poyabzal degani. Oldindagi reja bu raqamlarni yanada oshirish.
Qozogʼiston Respublikasi bilan koʼp qirrali hamkorlikda xom ashyoni qayta ishlash va yuqori qoʼshilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni yoʼlga qoʼyishni oʼz ichiga oladi. Qozogʼiston Respublikasi sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri qoʼshni respublikada yetarlicha katta xomashyo bazasiga ega boʼlishiga qaramasdan, bugungi kunda yirik va mayda shohli qoramol terisini, shuningdek, junni qayta ishlash uchun zarur quvvatlar yetishmasligini taʼkidladi.
Shu tariqa, Qozogʼistondan olingan xom ashyoni Oʼzbekiston korxonalarida chuqur qayta ishlab, undan yuqori qoʼshilgan qiymatga ega tayyor mahsulotlarni hamkorlikda ishlab chiqarish taklif etilmoqda. Bu borada mamlakatimizda salmoqli tajriba toʼplangan. Birgina respublikamizda 60 ga yaqin terini qayta ishlash korxonasi mavjud boʼlib, mamlakatimizda yiliga 2 milliard kv.dmdan ortiq charm ishlab chiqariladi.
Yiliga 500 ming tonnadan ortiq jun qayta ishlanadi. Bu koʼrsatkichlarni, Qozogʼistondan keltirilgan xom ashyo hisobiga yanada oshirish imkoniyati mavjud. Qoʼshma loyihalarda yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish ham koʼzda tutilgan. Mahsulotlar hamkorlikda MDH davlatlari va Yevropaga eksport qilinadi.

A meeting with the delegation headed by the Minister of Industry and Infrastructure Development of the Republic of Kazakhstan, Marat Karaboev, was held at the "Uzcharmsanoat" association. The purpose of the visit is to expand cooperation in existing directions in the leather-footwear industry and develop new projects in cooperation.
During the dialogue, the parties discussed the possibilities of establishing cooperation relations between the enterprises of the two countries in order to increase the export potential. Also, attention was paid to the implementation of new joint projects based on cooperation in small industrial zones located in Uzbekistan and Kazakhstan. The projects are primarily focused on the production of finished products with high added value and ensuring the full chain of production.
For these purposes, the Kazakh side expressed its readiness to allocate loan funds with the interest rate of annual 3 percent for 7 years in national currency tenge for the construction and operation of new joint ventures.
The parties also discussed the possibilities of increasing the volume of shoe supplies from Uzbekistan to Kazakhstan. Last year alone, 7.8 million pairs of shoes worth $ 28 million were delivered from our country to the neighboring republic. The future plan is to further increase these numbers.
Multifaceted cooperation with the Republic of Kazakhstan includes the processing of raw materials and the establishment of production of high value-added goods. The Minister of Industry and Infrastructure Development of the Republic of Kazakhstan noted that despite the fact that the neighboring republic has a sufficiently large base of raw materials, today there is a lack of necessary capacities for the processing of cattle and ship skins, as well as wool.
In this way, it is proposed to thoroughly process the raw materials received from Kazakhstan in Uzbek enterprises, and produce finished products in cooperation.
In this regard, considerable experience has been accumulated in our country. There are about 60 leather processing enterprises in our republic alone, and more than 2 billion square meters of leather are produced in our country per year.
More than 500,000 tons of wool are processed annually. There is a possibility to further increase these indicators due to raw materials imported from Kazakhstan. Through these joint projects, the establishment of new production facilities are being planned. Products are jointly exported to CIS countries and European markets.