“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida Italiyaning tashqi savdo va shartnomalar kompaniyasi rahbari bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Italiya tomoni Oʼzbekiston bilan charm-poyabzal sanoati sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Maʼlumot uchun: Italiya Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan charm mahsulotlarini import qiluvchi yirik davlatlar qatoriga kiradi. Birgina oʼtgan yilning oʼzida Oʼzbekiston Italiyaning charmsanoat korxonalariga 58 million kv.dm. mahsulot yetkazib bergan.
Аyni paytda Italiya import hajmini oshirish niyatida. Uchrashuvda bu boradagi hamkorlikning istiqbollari koʼrib chiqildi. Shuningdek, Oʼzbekiston charm mahsulotlarining Yevropa bozorlarida ishtirokini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Bu jarayonda Italiya asosiy rol oʼynaydi. Mahsulot yetkazib berish uchun oʼziga xos koʼprik boʼlib xizmat qiladi. Rejalarni amalga oshirish uchun hamkorlar Toshkent va Surxondaryo viloyatlaridagi bir qancha korxonalarda boʼlib, ishlab chiqarish texnologiyalari, mahsulot sifati va mehnat sharoitlari bilan joyida tanishishni rejalashtirgan. Italiya tomoni, ayniqsa, aksessuarlar, avtomobilsozlik va mebelь sanoati uchun tayyor charm mahsulotlariga qiziqish bildirmoqda.
Tadbirkorlarga sanoatda amalga oshirilayotgan islohotlar va sohani tartibga soluvchi yangilangan qonunchilik bazasi, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash uchun davlatimiz tomonidan yaratilayotgan sharoitlar, jumladan, soliq va bojxona imtiyozlari haqida batafsil maʼlumot berildi. Tomonlar Italiya kapitali ishtirokida terini qayta ishlashga qaratilgan qoʼshma korxonani tashkil etish masalasini batafsil koʼrib chiqishdi.
Hamkorlikning yana bir yoʼnalishi – Oʼzbekistonda soha uchun zarur boʼlgan kadrlar salohiyatiga sarmoya kiritishdir. Uchrashuvda charm-poyabzal sohasida tajriba almashish uchun Italiyadan Oʼzbekistonga mutaxassislarni jalb etish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi.
Tomonlar soha uchun alohida-alohida dizaynerlar tayyorlash boʼyicha maxsus dasturlar ishlab chiqish imkoniyatlarini koʼrib chiqdi. Bu borada Toshkent toʼqimachilik va yengil sanoat instituti hamda Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti bilan hamkorlikni yoʼlga qoʼyish borasida ham ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, Italiya tomoni "UZCHARM STYLE 2023” poyabzal, aksessuarlar, charm va moʼynali buyumlar yosh dizaynerlari 1-xalqaro tanlovi doirasida italiyalik dizaynerlarning mahorat darslarini oʼtkazadi. Xalqaro tanlovning final bosqichi 2023-yilning sentyabrь oyida boʼlib oʼtadi.

ITALY INTENDS TO EXPAND SUPPLY OF UZBEK LEATHER
A meeting was held at the «Uzcharmsanoat» association with the head of the Italian company for foreign trade and contracts. The Italian side plans to expand bilateral cooperation with Uzbekistan in the leather and footwear industry.
For reference: Italy is among the major importers of Uzbek leather. Last year alone, Uzbekistan supplied 58 million square decimeters of products to the Italian leather industry.
Meanwhile, Italy intends to increase the volume of imports. This was discussed at the meeting. They also discussed expanding the presence of Uzbek leather products in European markets.
In this regard, Italy can play a key role to serve as a kind of bridge for the supply of products. To implement the plans, the partners plan to visit several enterprises in Tashkent and Surkhandarya regions and get acquainted with production technologies, product quality and working conditions on the spot. The Italian side is particularly interested in leather for accessories, automotive and furniture industries.
Businessmen were informed in detail about the reforms in the industry and the updated legislative framework regulating this industry, about the conditions created by the state to improve the business climate in the country, including tax incentives and customs preferences.
The parties planned to work out in detail the options for creating a leather processing joint venture with the participation of Italian capital.
Another area of cooperation is investment in the country's human resources potential. While a meeting,
the parties discussed in detail the possibility of attracting specialists from Italy to Uzbekistan to exchange experience in the leather and footwear sectors.
Separately, the parties considered the possibility of developing special programs for the training of designers for the industry. In this regard, work is also underway to establish cooperation with the Tashkent Institute of Textile and Light Industry and the National Institute of Fine Arts and Design, named after Kamoliddin Bekhzod.
Also, the Italian side will provide master classes from Italian designers during UZCHARM STYLE 2023 – the 1st International Competition for Young Designers of Shoes, Accessories, Leather and Fur products, the final of which will be held in September 2023.