OʼZBEKISTON «МЯГКОЕ ЗОЛОТО РОССИИ» XАLQАRO KOʼRGАZMАSIDА ISHTIROK ETDI
Rossiyaning Pyatigorsk shahrida 11-apreldan 14-aprelga qadar «Мягкое золото России» 6-xalqaro moʼyna, charm va yengil sanoat koʼrgazmasi boʼlib oʼtmoqda. Mamlakatimiz nomidan “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi vakillari ekspozitsiya hamda keng koʼlamli biznes dasturda faol ishtirok etmoqda.
«МЯГКОЕ ЗОЛОТО РОССИИ» - moʼyna bozoridagi muhim voqea va sanoatning ishbilarmonlik hayoti jamlangan asosiy biznes platformadir. Koʼrgazma-taqdimotda har yili Rossiya va xorijdan moʼynali kiyim-kechak ishlab chiqaruvchilar, dizaynerlar, yirik multibrend doʼkonlar vakillari, moda sanoati mutaxassislari, yosh dizaynerlar oʼz loyihalarini taqdim etish uchun yigʼiladi.
Bu yil koʼrgazma “Yengil sanoat: yangi vazifalar – yangi imkoniyatlar”, “Rossiya xalq amaliy sanʼati muammolari: yechim”, “Ishbilarmonlik turizmi: yangi drayverlar”, “Ijodiy sanoat uchun kadrlar” kabi mavzularni qamrab oldi. Shuningdek, “Engil sanoat: Sanoat rivojining drayverlari” mavzusida yalpi majlis, “Engil sanoat yoʼnalishida xalqaro hamkorlik: mahalliy mahsulotlarni ichki va tashqi bozorda ilgari surish imkoniyatlari va strategiyalari” mavzuida davra suhbati boʼlib oʼtdi.
Koʼrgazma doirasida, B2B biznes-muloqotlar va moʼyna sanoatini rivojlantirishga bagʼishlangan konferentsiya boʼlib oʼtdi. Unda Oʼzbekistonning ishlab chiqarish salohiyati namoyish etildi. Qorakoʼlchilik va qimmat baho moʼynali mahsulotlarni qayta tiklash boʼyicha amalga oshirilayotgan ishlar va chorvachilikni rivojlantirish yuzasidan maʼlumotlar taqdim etildi.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi vakillari “Semifur”, “Namia”, “Sofia”, “Furnova”, “Manakas”, «Bel Koop Mex», «Skiftex», «Ekostilь»” va boshqa moʼyna sanoati korxonalari bilan hamkorlikni yoʼlga qoʼyish va yetakchi kompaniyalarni mamlakatimizga jalb etish boʼyicha muzokaralar olib bordi. Mazkur kompaniyalar kuzda Oʼzbekistonda boʼlib oʼtadigan xalqaro “UzCharmExpo-2023” koʼrgazmasida ishtirok etishini tasdiqladilar.

В российском Пятигорске с 11 по 14 апреля проходит VI Международная выставка меха, кожи и легкой промышленности «Мягкое золото России». На экспозиции, а также в обширной деловой программе активное участие от Узбекистана принимают представители ассоциации «Узчармсаноат».
«Мягкое Золото России» – это важное событие на рынке изделий из меха и главная бизнес-площадка, где концентрируется деловая жизнь отрасли. Ежегодно выставка-показ собирает российских и зарубежных производителей меховой одежды, дизайнеров, представителей крупнейших мультибрендовых сетевых магазинов, экспертов fashion-индустрии и начинающих модельеров, представляющих свои проекты.
В этом году на полях экспо поднимаются такие темы, как «Легкая промышленность: Новые вызовы – новые возможности», «Проблемы народных художественных промыслов в России: поиск решений», «Деловой туризм: новые драйверы», «Кадры для креативной индустрии», Проходят пленарная сессия на тему «Нелегкая промышленность: Драйверы развития отрасли», а также круглый стол «Международное взаимодействие в сферах легкой промышленности: возможности и стратегии продвижения продукции отечественных производителей на внутреннем и внешнем рынках».
На полях выставки также проходят бизнес-диалоги B2B формата и конференция по вопросам развития пушно-меховой индустрии, в рамках которых презентован производственный потенциал Узбекистана, дана информация о работах, проводимых по возрождению каракулеводства и производству изделий из этого ценного меха.
Кроме того, представители ассоциации «Узчармсаноат» провели переговоры с такими компаниями меховой индустрии, как Semifur, Namia, Sofia, Furnova, Manakas, «Бел Кооп Мех», «Скифтех», «Экостиль» и другими, цель которых – установление сотрудничества и привлечение ведущих игроков на рынке меха к участию в осенней Международной выставке UzCharmExpo-2023 в Узбекистане.