Rossiyaning  O'zbekistondagi savdo vakolatxonasi vakillari “Oʻzcharmsanoat” uyushmasida
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasida  Rossiyaning  O'zbekistondagi savdo vakolatxonasi vakillari bilan uchrashuv bo’lb o’tdi. Muloqotda asosiy eʼtibor sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish, yangi loyihalarni amalga oshirishga qaratildi.
Uchrashuv avvalida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati tomonidan Rossiya tomoniga davlat tomonidan mamlakatimizda charm-poyabzal sohasida berilayotgan eʼtibor, chet-el investorlari uchun yaratilgan imkoniyat va yengilliklar, sohaning salohiyati, xom ashyo zaxirasi toʼgʼrisida atroflicha maʼlumot berildi.
Oʻzbekiston-Rossiya oʼrtasida charm-poyabzal va moʼynachilik tarmogʼida manfaatli hamkorlik aloqalarini kengaytirish boʼyicha qator tashkiliy va amaliy masalalar muhokama qilib olindi.
Shuningdek, Rossiya va Oʻzbekiston oʻrtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, mamlakatimizda eksport loyihalarini ilgari surish, investitsiyalar va ilgʻor texnologiyalarni jalb etishga koʻmaklashish, koʻrgazma va yarmarka tadbirlarida ishtirok etishda yordam va qo'llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashildi.
2022 yil mobaynida Rossiya Federatsiyasiga mamlakatimizdan charm-poyabzal mahsulotlarining eksport hajmi keskin ortdi.
Jumladan, yuqori qoʻshilgan qiymatga ega (bolalar, erkaklar, maxsus poyabzal), charm-attorlik, qorako’l, tayyor charm mahsulotlari ulushi 2021 yilga nisbatann 3,6 barobarga oshdi.
Muloqot yakunida Rossiyaning savdo vakillari bilan mazkur mamlakat kompaniyalarining Oʻzbekistonda charm-poyabzal koʻrgazmalarida ishtirok etishini ta'minlash yuzasidan muzokaralar bo'lib o'tdi.

ТОРГОВОЕ ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВО РОССИИ В УЗБЕКИСТАНЕ В АССОЦИАЦИИ «УЗЧАРМСАНОАТ»
В ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с представителями Торгового представительства России в Узбекистане. Основное внимание в ходе диалога было уделено дальнейшему развитию инвестиционного сотрудничества, реализации новых проектов.
В начале встречи руководство ассоциации «Узчармсаноат» подробно проинформировало российскую сторону о оказываемой государством поддержке кожевенно-обувной отрасли в нашей стране, возможностях и льготах, созданных для инвесторов, промышленном потенциале и запасов сырья.
Обсужден ряд организационных и практических вопросов расширения взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Россией в кожевенно-обувной и пушно-меховой отрасли.
Для справки: в течение 2022 года объем экспорта кожевенно-обувной продукции из нашей страны в Российскую Федерацию резко увеличился. В частности, доля товаров с высокой добавленной стоимостью (детская, мужская, специальная обувь), кожгалантереи, каракуль, готовых изделий из кожи увеличилась в 3,6 раза по сравнению с 2021 годом.
Также состоялся обмен мнениями по развитию экономических отношений между Россией и Узбекистаном, продвижению экспортных проектов, содействию в привлечении инвестиций и передовых технологий.
По завершению диалога достигнута также договоренность с торговыми представителями России по обеспечению участия компаний этой страны в кожевенно-обувных выставках в Узбекистане.