Oʼzbek qorakoʼl va jun mahsulotlari xalqaro auksionlarda
Janubiy Koreyaning Seul shahrida “International Fur and Leather Expo-2023” koʼrgazmasi oʼz ishini boshladi. Unda “Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo moʼyna va jun mashulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalar, qorakoʼl va moʼyna mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda.
Trillion dollarlik bozorga ega Janubiy Koreya mezbonlik qilayotgan mazkur koʼrgazmada ilk bor Oʼzbek qorakoʼl va moʼyna mahsulotlari xalqaro bozor va hamkorlarga taqdim etilmoqda. Yangi kollektsiyalar jahon moʼyna ishlab chiqaruvchilarida katta qiziqish uygʼotmoqda.
Koʼrgazmaning dastlabki kunida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasi hamda xalqaro moʼyna federatsiyasining (IFF) prezidenti Jonnes Manakas oʼrtasida muzokara boʼlib oʼtdi. Muloqotda Oʼzbek qorakoʼl va moʼyna mahsulotlarini xalqaro auktsionlarga olib chiqish, ishlab chiqarishga zamonaviy texnologiyalarni qoʼllash boʼyicha fikr almashildi. Shuningdek, IFF rahbari tomonidan qorakoʼl mahsulotlarini nafaqat MDH balki Yevropa bozorlariga olib chiqish boʼyicha takliflar bildirildi. GSP+ preferentsiyalar tizimidan foydalangan xolda Yevropa bozorlarida qorakoʼl va jundan tayyorlangan tayyor mahsulotlar auktsionlarini tashkil etish boʼyicha kelishuvga erishildi.
Turkiyaning “Emelda” komaniyasi esa Oʼzbekistondan qorakoʼl mahsulotlarini xarid qilishni rejalashtirmoqda. Milliy brendimiz “Asian Furs” kompaniyasi bilan boʼlib oʼtgan muzokaralarda turk kompaniyasi qorakoʼl mahsulotlarini Turkiya bozoriga yetkazib berish boʼyicha takliflarni ilgari surdi.
Muloqotda qorakoʼl mahsulotlarini sifati yuqori ekanligi, bugun bu turdagi tabiiy mahsulotlarga xalqaro moʼyna bozorida talab ortib borayotgani takidlandi. Аprel oyida Toshkentda boʼlib oʼtadigan “UzCharmExpo – ShoesStar – EURASIA2023”xalqaro koʼrgazmasida Oʼzbekiston va Turk kompaniyasi oʼrtasida eksport shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.
Koʼrgazma davomida, mahalliy ishlab chiqaruvchilarimiz Kanada, Koreya, АQSh kompaniyalari bilan qator muzokaralar oʼtkazishi rejalashtirilgan.

Uzbek karakul and fur products at the international auctions.
The “International Fur and Leather Expo-2023” exhibition has started in Seoul, South Korea. Enterprises producing karakul and fur products, are participating with their products.
For the first time, karakul and fur products of Uzbekistan are presented to the international market and partners in the framework of the exhibition in South Korea, which has a trillion-dollar market. New collections are drawing the attention of the world’s fur manufacturers.
On the first day of the exhibition, a discussion was held between the delegation of the “Uzcharmsanoat” association and the president of the International Fur Federation (IFF), Johnes Manakas. At the meeting, opinions were exchanged on the use of modern technologies in production, taking Uzbek fur and karakul products to the international auctions. Also, the head of the IFF made proposals to export Karakul products not only to the CIS but also to the European markets. An agreement was reached on the organization of auctions of finished products made of karakul and fur in the European markets using the GSP+ system of preferences.
Also, the Turkish company “Emelda” is planning to buy Karakul products from Uzbekistan. During the negotiations with our national brand “Asian Furs” company, the Turkish company put forward proposals for the supply of karakul products to the Turkish market.
During the conversation, it was noted that the quality of Karakul products is very good, and today the demand for this type of natural products is increasing in the international fur market. Export contracts are expected to be signed between Uzbekistan and the Turkish company at the international exhibition “UzCharmExpo & ShoesStar” – EurAsia-2023” to be held in Tashkent in April.
During the exhibition, our local manufacturers are scheduled to hold a series of negotiations with Canadian, Korean, and US companies.