Аvtomatlashtirlgan kushxonalarning elektron bazasi shaklantiriladi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida respublika hududlarida faoliyat olib borayotgan zamonaviy avtomatlashtirilgan kushxonalarning faoliyatini yanada rivojlantirish hamda soʼyilgan qoramol goʼshtlarning yagona elektron bazasini shaklantirish masalalariga qaratilgan yigʼilish boʼlib oʼtdi.
Uyushma tashabbusi bilan videokonferentsaloqa shaklida boʼlib oʼtgan yigʼilishda Uyushma rahbariyati va unga aʼzo kushxonalar rahbarlari, Uyushmaning hududiy boshqarmalari vakillari, Qishloq xoʼjaligi vazirligi huzuridagi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qoʼmitasi rahbar va masʼul xodimlari, qoʼmitaning hududiy boshqarmalari boshliqlari ishtirok etdi.
Yigʼilishda Respublika hududlarida faoliyat olib borayotgan zamonaviy avtomatlashtirilgan soʼyish korxonalarining kelgusidagi faoliyatini yanada rivojlantirish, mavjud muammolarni oʼrganish va ularga amaliy yechimlarni ishlab chiqish yuzasidan taklif va tashabbuslar ilgari surildi.
Shuningdek, bugungi kunda hududlarda faoliyat olib borayotgan zamonaviy avtomatlashtirilgan kushxonalar faoliyati tahlil qilindi. Jumladan, zamonaviy soʼyish korxonalarida “VIS BILLUR” elektron tizimidan foydalanish darajasi, soʼyish korxonalarining moliyaviy koʼrsatkichlari, kushxona va ijtimoiy soha obʼektlari oʼrtasida goʼsht va goʼsht mahsulotlarini yetkazib berishda yuzaga kelayotgan masalalar atroflicha muhokama qilinib, ularni oʼz vaqtida samarali yechish boʼyicha kelgusidagi vazifalar belgilab olindi. Kushxonalarda veterinariya-sanitariya qoidalari asosida ishlarni tashkil etish yuzasidan qoʼmitaning taklif va tavsiyalari tinglandi.
Shuningdek, hududlardagi kushxonalar rahbarlari tomonidan faoliyatlarida yuzaga kelayotgan masalalar tinglandi. Ularni oʼrganib chiqish va oʼz vaqtida samarali yechish yuzasidan yoʼl xaritasini ishlab chiqish boʼyicha qaror qabul qilindi.

БУДЕТ СФОРМИРОВАНА ЭЛЕКТРОННАЯ БАЗА АВТОМАТИЗИРОВАННЫХ УБОЙНЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ
В ассоциации «Узчармсаноат» состоялось совещание, направленное на дальнейшее развитие действующих в республике современных автоматизированных убойных предприятий и создание единой электронной базы данных получаемого мяса крупного рогатого скота.
Встреча прошла по инициативе Ассоциации в формате видеоконференции. В ней приняли участие руководители предприятий по убою скота, представители региональных отделений Ассоциации, руководители и ответственные работники Комитета ветеринарии и развития животноводства при Министерстве сельского хозяйства, а также начальники региональных управлений комитета.
На совещании были выдвинуты предложения по дальнейшему развитию современных автоматизированных убойных цехов, действующих на территории республики, изучению существующих проблем в сфере и выработке практических путей их решения.
Также была проанализирована деятельность современных автоматизированных убойных предприятий, действующих в регионах страны. В частности, подробно обсуждались степень использования электронной системы VIS BILLUR на современных скотобойнях, их финансовые показатели, проблемы, возникающие при доставке мяса и мясопродуктов до объектов социальной сферы. Определены задачи для их своевременного и эффективного решения. Заслушаны предложения и рекомендации комиссии по организации работы в убойных предприятиях на основе ветеринарно-санитарных правил.
Также руководители убойных предприятий заслушали вопросы, возникающие в их деятельности. Принято решение изучить и разработать дорожную карту для своевременного и эффективного решения проблем.