Oʼzbekiston charm-poyabzal sanoati CAF koʼrgazmasida
Qozog‘istonda Markaziy Osiyodagi eng yirik xalqaro moda ko‘rgazmasi – Central Asia Fashion o‘z ishini boshladi. U 31-marta xalqaro savdo aloqalarini o‘rnatish, yangi eksport bozorlariga chiqish va moda olamidagi so‘nggi tendensiyalarni o‘rganish uchun o‘z platformasini ishga tushirmoqda. Bu yil ko‘rgazmada Qozog‘iston, O‘zbekiston, Rossiya, Turkiya, Belarus, Xitoy, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Gretsiya va boshqa 16 davlatdan 200 dan ortiq brendlar ishtirok etmoqda.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo 15 dan ortiq korxonalar, poyabzal, charm-attoriliq buyumlari, qorakoʼl mahsulotlari, charm kiyimlardan iborat yangi kollektsiyani xalqaro hamkorlarga taqdim etmoqda.
Koʼrgazmaning dastlabki kunida Qozogʼiston, Rossiyaning ulgurji savdo vakillari bilan hamkorlik muloqotlari boʼlibdi. Hususan, qorakoʼl mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi “Salay Zuhra” korxonasi Qozogʼistonlik baerlar bilan qorakoʼl mahsulotlarini mazkur davlat bozorlariga yetkazib berish boʼyicha muzokaralar oʼtkazdi. Manfaatli kelishuvlarga erishildi. Toshkent viloyatida joylashgan “Leather Apparels” korxonasi esa Rossiyaga 400 dona charm kurtkalarni yetkazib berish boʼyicha kelishuvni imzoladi.
CAFning dastlabki kunida yangi kollektsiyalar taqdimotiga bagʼishlangan liboslar koʼrgazmasi boʼlib oʼtdi. Unda Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan charm kiyimlar va qorakoʼl mahsulotlarining yangi kollektsiyasi taqdim etildi.

Кожевенно-обувная промышленность Узбекистана представлена на выставке CAF
В Казахстане начала свою работу Central Asia Fashion – крупнейшая международная выставка моды в Центральной Азии. Уже в 31-й раз она разворачивает свою площадку для налаживания международных торговых отношений, выхода на новые экспортные рынки и изучения последних тенденций в мире моды. В этом году в работе экспозиции принимают участие более 200 брендов из 16 стран, таких как Казахстан, Узбекистан, Россия, Турция, Беларусь, Китай, Кыргызстан, Туркменистан, Греция и другие.
Более 15 предприятий-членов ассоциации «Узчармсаноат» представляют международным партнерам новую коллекцию обуви, кожи, кожгалантереи и кожаной одежды.
В первый день работы экспозиции установлены кооперационные связи с представителями оптовой торговли Казахстана и России. В частности, предприятие Salay Zuhra, производящее изделия из каракуля, провело переговоры с казахстанскими байерами о поставках своей продукции на рынки этой страны. Достигнуты выгодные договоренности. А предприятие Leather Apparels, расположенное в Ташкентской области, заполучил контракт на поставку в Россию 400 кожаных курток.
В первый день CAF также прошел показ мод. Свою новую коллекцию одежды ​​из натуральной кожи представил и бренд из Узбекистана.