“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati hukumat delegatsiyasi tarkibida Vetnam sotsialistik respublikasiga tashrif buyurdi. Tashrifdan maqsad mazkur davlat bilan yangi savdo-iqtisodiy aloqalarni yoʼlga qoʼyishdir.
Uyushma rahbariyati Vetnamning “Thuong Dinh Pootwear” aksiyadorlik jamiyati Bosh direktori Nguen Van Xim bilan muzokaralar oʼtkazdi.
Maʼlumot uchun: Korxona 1957 yilda tashkil topgan. Asosiy faoliyat yoʼnalishi barcha turdagi vulkanizatsiyalangan va kanvas poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarishdir. Ayni vaqtda korxonada 6 ta zamonaviy ishlab chiqarish liniyasi, kompyuterlashtirilgan toʼquv dastgohlari mavjud. АJda 1000 nafarga yaqin ishchi-xodim faoliyat yuritmoqda. Korxonada oyiga 200 ming juft poyabzal ishlab chiqariladi.
Shuningdek, poyabzal sanoati uchun moʼljallangan rezina va yelimlar ishlab chiqaruvchi yirik korxona hisoblanadi.Muzokaralar uchrashuv stolida boshlanib, korxonaning ishlab chiqarish quvvatlari bilan tanishish bilan davom etdi. Uchrashuvda tomonlar bir vaqtning oʼzida bir nechta yoʼnalishlar boʼyicha hamkorlikni koʼrib chiqdi.Birinchi yoʼnalishda korxona talabiga koʼra mamlakatimizda ishlab chiqarilgan tayyor charm mahsulotlarini yetkazib berish boʼyicha hamkorlik yoʼlga qoʼyiladi. “Thuong Dinh Footwear” АJ shuningdek, Oʼzbekistondan charm yetkazib berish boʼyicha distribyutor sifatida faoliyat yuritishni rejalashtirmoqda.
Mahsulotlarni Vetnam charm-poyabzal korxonalariga taqdim etish va tarqatishni koʼzla tutmoqda. Bunday qaror qabul qilishdan avval kompaniya Oʼzbekistondagi “Hamkor Nur”, “Nafis Charm” va “Peng Sheng” kabi turli ishlab chiqaruvchilarning charm mahsulotlari naʼmunalarini oʼrganib chiqadi. Xarajatlar va logistika masalalarini tahlil qiladi. Bu yoʼnalishdagi hamkorlikni muvaffaqiyatli amalga oshirish boʼyicha tomonlar tegishli shartnoma imzolashga kelishib oldilar.
Kun tartibidagi ikkinchi masala – Oʼzbekistonning poyabzal sanoatida qoʼllaniladigan rezina va lateks yelim yetkazib berish boʼyicha hamkorlik yoʼnalishi boʼldi.
“Thuong Dinh Footwear” aksiyadorlik jamiyati ushbu mahsulotlarni dunyodagi eng yirik yetkazib beruvchilaridan biri boʼlib, ularning mahsulotlari Xitoy orqali Oʼzbekistonga olib kelinadi. Uchrashuvda poyabzal ishlab chiqarish tan narxini yanada pasaytirish imkonini beruvchi rezina va yelimni vositachilarsiz toʼgʼridan-toʼgʼri yetkazib berishni yoʼlga qoʼyish masalasi muhokama qilindi.Hamkorlikning uchinchi yoʼnalishi – bu korxonaning poyabzal mahsulotlarini Oʼzbekiston bozorida sotish. Korxona “Issiq qozon vulkanizatsiyasi” texnologiyasidan foydalangan holda kauchuk taglikli krossovkalar ishlab chiqaradi. Oyoq kiyimlari "yigʼilgan" toʼliq blokda tayyorlanadi. Taglik yopishtiriladi. Qoʼshimcha ravishda yon tomonlarida maxsus kauchuk tasma bilan qoplanadi.Shundan soʼng, krossovkalar partiyasi maxsus pechga yuboriladi. U yerda 75-80 daqiqa davomida taxminan 100-110 daraja haroratda isitiladi.
Oʼzbekistonda bu ishlab chiqarish yoʼnalishi hali oʼzlashtirlmaganligi bois hamkorlarga nafaqat poyabzallarni import qilish, balki mamlakatimizda qoʼshma ishlab chiqarish loyihasini tashkil etishni nazarda tutuvchi hamkorlik tashabbusi taklif qilindi.
Vetnam kompaniyasi rahbariga Oʼzbekistonning charm-poyabzal tarmogʼidagi sanoat salohiyati, ishbilarmonlik muhiti, investorlarga yaratilayotgan sharoitlar haqida batafsil maʼlumot berildi.
Shuningdek, soliq va bojxona imtiyozlari, mamlakatimizning 16 hududida charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan maxsus kichik sanoat zonalarining afzalliklari haqida axborot taqdim etildi.
Tomonlar Vetnam kompaniyasi bilan yangi loyiha va har tomonlama hamkorlikning boshqa jihatlarini, sado-iqtisodiy aloqalarning kelgusi istiqbollarini 5-7 aprel kunlari boʼlib oʼtadigan “UzCHarmExpo Shoesstar Eurasia 2023” xalqaro koʼrgazmasi doirasidagi biznes tashrif chogʼida batafsil taxlil qilib, yakuniy qarorni ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Вьетнамская компания планирует производить в Узбекистане кеды по с каучуковой подошвой по технологии «горячая котлован вулканизация».
07.02.2023
Руководство Ассоциации «Узчармсаноат» в составе правительственной делегацией находится с рабочей поездкой во Вьетнаме. Цель – наладить новые торгово-экономические связи с этой страной.
К настоящему моменту уже состоялись плодотворные переговоры с генеральным директором компании Thuong Dinh Footwear Joint Stock Company Нгуен Ван Химом.
Справочно: Компания основанав 1957 г. Основные направления деятельности: производство всех видов вулканизированной и парусиновой обуви. В настоящее время в компании работает около 1000 сотрудников с 6 современными производственными линиями, компьютеризированными вышивальными машинами. В месяц компания выпускает 200 тыс. пар обуви, кроме того, она является представителем предприятия по выпуску каучука и клея, используемых в обувной промышленности.
На встрече, которая началась за столом переговоров, а после продолжилась ознакомлением с производственными мощностями предприятия, стороны рассмотрели Сотрудничество сразу по нескольким направлениям. Первое, под спрос компании наладить поставки узбекской кожи. Также Thuong Dinh Footwear Joint Stock Company планирует выступить дистрибутором узбекской кожи, представляющим и распространяющим продукцию среди вьетнамских кожевенно-обувных предприятий.
Перед принятием такого решения компания изучила образцы кожи от различных производителей Узбекистана, таких как Hamkor Nur, Nafis Charm и Peng Sheng, проанализировала затраты и вопросы логистики. Для успешной реализации сотрудничества в данном направлении, стороны договорились подписать соответствующее соглашение.
Второй вопрос повестки дня - поставки в Узбекистан каучука и латексного клея, используемых в обувной промышленности. Thuong Dinh Footwear Joint Stock Company является одним из крупнейших поставщиков данной продукции в мире, в Узбекистан их товар завозится через Китай. На встрече стороны обсудили вопрос налаживания прямых поставок каучука и клея без посредников, что повлияет на еще большее снижение себестоимости производства обуви.
Третье направление для совместной работы – реализация обувной продукции компании на Узбекском рынке. Предприятие производит кеды с каучуковой подошвой, изготовленной по технологии «горячей котловой вулканизации». Обувь «собирается» на колодке полностью, подошва приклеивается и дополнительно по бокам обтягивается специальной резиновой лентой. После этого партия кедов отправляется в специальную печь, где в течение 75-80 минут нагревается до температуры около 100-110 градусов.
В Узбекистане эта производственная ниша еще не занята, поэтому партнёрам был предложен вариант не просто импорта обуви, но сотрудничества, который предполагает создание совместного производства в нашей стране.
Главе вьетнамской компании представлена детальная информация о промышленном потенциале Узбекистана в кожевенно-обувной отрасли, бизнес-климате и предоставляемых инвесторам условиях. Речь о налоговых и таможенных преференциях, а также о преимуществах создаваемых в 16 районах Узбекистана специальных малых промзон, специализирующихся на производстве кожевенно-обувной продукции.
Данный проект и другие аспекты всестороннего сотрудничества стороны договорились детально изучить и проработать в рамках бизнес-визита вьетнамской компании в Узбекистан, приуроченного к Международной выставке UzCHarmExpo Shoesstar Eurasia 2023, которая пройдет в с 5 по 7 апреля с НВК «Узэкспоцентр».