Ishlab chiqarishda yashil energiya
O‘zbekiston Prezidentining “2023 yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori bilan bugun katta-katta sanoat korxonalari energiya tejamkor va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishga o‘tmoqda. 300 kuni qo‘yoshli bo‘lgan mamlakatimizda quyosh panellari eng maqbul yechimdir. Ushbu manbalardan charm-poyabzal sanoati korxonalari ham foydalanishni boshladi.
Xususan, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi tarkibidagi Andijon viloyati Baliqchi tumanida joylashgan “Magna sport” MCHJ 5 KVt soat kuchlanishdagi quyosh panellarini o‘rnatdi. Korxona ushbu quyosh panellari uchun o‘z xisobidan 60 mln.so‘m mablag‘ sarfladi. Bugun mamlakatimizda alternativ energiya manbalaridan foydalanishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Tadbirkorlarga keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Uyushma tarkibidagi korxona ushbu quyosh panellarini o‘rnatish bilan yoqilg‘i-energiyaga bo‘lgan talabini quyosh panelari evaziga qoplaydi. Shuningdek, foydalanilgan energiya uchun to‘lanadigan mablag‘lar o‘z xisobida qoladi. Bu o‘z navbatida iqtisodiy barqarorlikni ham olib keladi. Shuningdek, korxonada energiya taqchilligi kuzatilmaydi. O‘zbekistondagi barcha charm-poyabzal korxonalari bosqichma-bosqich quyosh panellariga o‘tishi bilan ishlab chiqarishda uzilishlar to‘liq barham topadi. Bu o‘z navbatida sohaning iqtisodiyotdagi o‘rnini barqaror ushlab turishga xizmat qiladi.

Тема охраны окружающей среды с каждым днем становится все актуальнее. Учитывая ограниченность природных ресурсов, самым оптимальным сегодня решением считается эффективное и рациональное использование возобновляемых источников энергии.
В рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускорению внедрения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий в 2023 году» в настоящее время крупные промышленные предприятия переходят на использование энергосберегающих источников энергии. В нашей стране в году 300 ясных дней, и в этом плане важно задействовать весь потенциал энергии солнца. Солнечные панели начали устанавливать и предприятия кожевенно-обувной промышленности.
Так, ООО Magna sport, расположенное в Балыкчинском районе Андижанской области, входящее в членство Ассоциации «Узчармсаноат», установило солнечные панели напряжением 5 КВтч. На переход к возобновляемым источникам энергии компания направила 60 млн сумов из собственных средств.
Установка панелей полностью покроет потребности компании в электроэнергии. Кроме того, эффективность технологии уже позволяет экономить средства, что, в свою очередь, обеспечивает экономическую стабильность. Как только все кожевенно-обувные фабрики Узбекистана постепенно перейдут на солнечные батареи, перебои в производстве будут полностью исключены.