Ishlab chiqarishda yashil energiya
O‘zbekiston Prezidentining “2023 yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori bilan bugun katta-katta sanoat korxonalari energiya tejamkor va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishga o‘tmoqda. 300 kuni qo‘yoshli bo‘lgan mamlakatimizda quyosh panellari eng maqbul yechimdir. Ushbu manbalardan charm-poyabzal sanoati korxonalari ham foydalanishni boshladi.
Xususan, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi tarkibidagi Andijon viloyati Baliqchi tumanida joylashgan “Magna sport” MCHJ 5 KVt soat kuchlanishdagi quyosh panellarini o‘rnatdi. Korxona ushbu quyosh panellari uchun o‘z xisobidan 60 mln.so‘m mablag‘ sarfladi. Bugun mamlakatimizda alternativ energiya manbalaridan foydalanishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Tadbirkorlarga keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Uyushma tarkibidagi korxona ushbu quyosh panellarini o‘rnatish bilan yoqilg‘i-energiyaga bo‘lgan talabini quyosh panelari evaziga qoplaydi. Shuningdek, foydalanilgan energiya uchun to‘lanadigan mablag‘lar o‘z xisobida qoladi. Bu o‘z navbatida iqtisodiy barqarorlikni ham olib keladi. Shuningdek, korxonada energiya taqchilligi kuzatilmaydi. O‘zbekistondagi barcha charm-poyabzal korxonalari bosqichma-bosqich quyosh panellariga o‘tishi bilan ishlab chiqarishda uzilishlar to‘liq barham topadi. Bu o‘z navbatida sohaning iqtisodiyotdagi o‘rnini barqaror ushlab turishga xizmat qiladi.

Green energy in production
Environmental protection, rational use of natural resources and efficient use of energy sources guarantee a sustainable life for future generations. Taking into account that natural resources are limited, today the effective use of renewable energy resources is considered a more acceptable solution.
With the Decision of the President of Uzbekistan " On measures to accelerate the introduction of renewable energy sources and energy-saving technologies in 2023", today large industrial enterprises are switching to the use of energy-saving and renewable energy sources. In our country with 300 days of sunshine, solar panels are the best solution. The enterprises of the leather-shoe industry also started using these resources. In particular, a member of "Uzcharmsanoat" association "Magna Sport" LLC, located in Baliqchi district of Andijan region, installed solar panels with a voltage of 5 KWh. The company spent 60 million UZS from its own account for these solar panels. Today, the use of alternative energy sources is paid special attention in our country. Wide opportunities are being created for entrepreneurs.
By installing these solar panels, the enterprise within the association will cover its fuel-energy demand in exchange for solar panels. Also, the funds paid for the used energy remain in the account. This in turn brings economic stability. Also, there is no energy shortage in the enterprise. As soon as all leather-shoe factories in Uzbekistan gradually switch to solar panels, interruptions in production will be completely eliminated. This, in turn, serves to maintain the industry's place in the economy.