Misr investorlari bilan 15 mln dollarlik shartnomalar imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 20-21 fevral kunlari Misr Arab Respublikasiga amalga oshiradigan rasmiy tashrifi oldidan. O‘zbekiston-Misr biznes forumi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston hukumati delegatsiyasi tarkibida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati ham ishtirok etib, mazkur mamlakatning charm-poyabzal kompaniyalari va investorlar bilan qator muzokaralar o‘tkazdi.
Tashrif davomida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi hamda Misrning “Al-Rowad” kompaniyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqotda so‘ngi yillarda yurtimiz charmsanoatining ishlab chiqarish salohiyati, investitsion muhit, eksport imkoniyatlar, xom ashyo bazasi to‘g‘risida batafsil maʼlumotlar taqdim etildi. Shuningdek sohaga sarmoya kiritayotgan xorijiy investorlarga taqdim etilayotgan bojxona, soliq imtiyozlar, transport-logistika yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Maʼlumot ornida Al-Rowad kompaniyasi 1920 yilda Misrning Qohira shahrida tashkil yetilgan. 95 yildan koproq vaqt va tort avlod davomida korxona bufalo terisidan sifatli charm mahsulotlarini ishlab chiqarmoqda. Kompaniya yuqori sifat, ishonchli mahsulot va innovatsiyalarni taklif etadi. Kompaniyaning yillik sotuv hajmi – 4 mln dollarni tashkil etadi.
Qayd etish kerak, bugungi kunga kelib, terini qayta ishlaydigan davlatlar qatorida ikki davlat teng mavqega egadir. Misr Arab Respublikasining charm mahsulotlari hajmining 80 foizini butun dunyoga, jumladan, Italiyaga, Ispaniya, Turkiya, Xitoy, Hindiston, Vyetnam boshqa bir qator davlatlarga eksport qilib keladi.
Misr Arab Respublikasining “BN Shaker” kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan muzokarlarda esa ikki davlat sarmoyalari ishtirokida mavsumiy poyabzallar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma loyihani amalga oshirish masalasi muhokama etildi. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarni Afrika davlatlari bozoriga eksport qilish bo‘yicha takliflar o‘rganib chiqildi.
Erishiladigan har bir kelishuv ijrosini o‘z vaqtida va to‘liq taʼminlash maqsadida Ozbekiston Respublikasining Misr Arab Respublikasidagi elchixonasi va xorijiy hamkorlar bilan barcha choralar ko‘rib boriladi.
Misrda bo‘lib o‘tgan biznes forum doirasidagi muloqotlar, B2B muloqotlarda mamlakitimizda charm mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha jami 15 mln. dollarlik 2 ta investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi. Ushbu loyihalarni o‘z vaqtida boshlash maqsadida “Al-Rowad” (10 mln. doll.) va “BN Shaker” (5 mln. doll.) kompaniyalari bilan o‘zaro anglashinuv memorandumi imzolashga erishildi.
Shuningdek,bugungi kunda, “Al-Rowad”, “ARC Shoes”, “Piel Color”, “Zanoon Tannery”, “Naser Hussien Tannery” va “Hawk Tannery” kompaniyalariga O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan jami qiymati 3,2 mln. dollarlik charm mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.
Afirka davlatlari orasida eng yirik savdo bozori hamda savdo-iqtisodiy ko‘prik vazifasini o‘tovchi Misr O‘zbekiston bilan aynan charm-poyabzal va mo‘ynachilik tarmog‘ida manfaatli aloqalarni yo‘lga qo‘yish hamda o‘zaro qo‘shma loyihalarni ishlab chiqishga katta qiziqish bildirmoqda.

Contracts worth 15 million dollars were signed with Egyptian investors
Before the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev to the Arab Republic of Egypt in February 20-21, Uzbekistan-Egypt business forum was held. Within the delegation of the government of Uzbekistan, delegates of the “Uzcharmsanoat” association had a series of negotiations with the leather and footwear companies and investors of this country.
During the visit, a meeting was held between the “Uzcharmsanoat” Association and the Egyptian company “Al-Rowad”. In the dialogue, detailed information was provided about the production potential of the leather industry of our country in recent years, the investment environment, export opportunities and the raw material base. Additionally, a presentation was given on the customs, tax benefits, transport and logistics directions provided to foreign investors investing in the industry.
For information, the “Al-Rowad” company was established in 1920 in Cairo, Egypt. For more than 95 years and four generations, the enterprise has been producing quality leather products from buffalo skin. The company offers high quality, reliable products and innovation. The annual sales volume of the company is 4 million dollars.
It should be noted that today two countries have an equal position among the leather processing countries. Egypt exports 80% of the volume of leather products of the Arab Republic to the whole world, including Italy, Spain, Turkey, China, India, Vietnam and a number of other countries.
With the result of the negotiations with the Egyptian company “BN Shaker”, the issue of implementing a joint project, which is mutually invested, for the production of seasonal shoes was discussed. Proposals for exporting manufactured products to the market of African countries were studied.
All measures will be taken with the embassy of the Republic of Uzbekistan in the Arab Republic of Egypt and foreign partners in order to timely and fully ensure the implementation of each agreement.
During the B2B dialogues within the framework of the business forum in Egypt, the first agreements were reached on the implementation of 2 investment projects worth a total of $ 15 million for the production of leather products in our country. In order to start these projects on time, it was achieved to sign memorandums of understanding with “Al-Rowad” (10 million. doll.) and “BN Shaker "(5 million. doll.).
Furthermore, negotiations were held on the supply of leather products with a total cost of $ 3.2 million produced in Uzbekistan to the companies Al-Rowad, ARC Shoes, Piel Color, Zanoon Tannery, Naser Hussien Tannery and Hawk Tannery.
Egypt, which serves as the largest trade market and economic bridge among the African countries, is interested in establishing beneficial relations with Uzbekistan in the leather-footwear and fur industry, as well as developing joint projects.