Pure London –dunyo charm-poyabzal sanoati rivoji uchun global platforma
Buyuk Britaniyaning London shahrida har yili qish va yoz faslida oʼtkaziladigan “Pure London” xalqaro koʼrgazmasi Britaniya va Yevropa korxonalariga toʼqimachilik va charm-poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar va yetkazib beruvchilar bilan manfaatli aloqalarni yoʼlga qoʼyish uchun samarali platforma sanaladi.
Mazkur koʼrgazma xom ashyoni yetkazib bervuchilarni izlab topish va tanlash hamda kiyim-kechak ishlab chiqarish yoʼnalishlarida Birlashgan qirollikda birinchi oʼrinda turadi. Joriy yilgi koʼrgazmada 17 000 nafar soha professionallari, 800 dan ortiq kompaniyalar va brendlar 1300 dan ortiq tayyor mahsulotlar kollektsiyasi bilan ishtirok etmoqda.
Londonda oʼz ishini boshlagan “Pure London” xalqaro koʼrgazmasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda Birlashgan qirolikdagi mamlakatimiz elchixonasi vakillaridan iborat delegatsiya ham ishtirok etmoqda. Tashrifdan maqsad xalqaro standart va sertifikatlarni Oʼzbekiston korxonalariga joriy qilish, GSP+ imkoniyatlaridan foydalangan xolda Yevropa bozoriga kirib borish, jahon moda tendentsiyalari bilan tanishish hamda “Аutsorsing” asosida mamlakatimizda xalqaro brendlarning mahsulotlarini ishlab chiqarish boʼyicha manfaatli kelishuvlarga erishishdir.
Koʼrgazmaning dastlabki kunida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati Janubiy Аfrika charm va poyabzal mahsulolari eksportchilari kengashining (SAFLEC) ijrochi direktori Nerisha Jairaj bilan muzokaralar oʼtkazdi. Muloqotda xalqaro kompaniya vakiliga mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼynachilik tarmogʼining ishlab chiqarish salohiyati, investitsion muhit, xorijiy investorlarga berilayotgan imtiyoz va preferentsiyalar toʼgʼrisida batafsil maʼlumot taqdim etildi.
Kompaniya vakillari Oʼzbekistonda amalga oshirilayotgan ishlarni alohida eʼtirof etib, hamkorilk aloqalarini boshlash boʼyicha oʼz tashabbuslarini maʼlum qildi. Xususan, “Аutsorsing” asosida ishlarni tashkil etish, JАdagi korxonalarda qoʼllanilayotgan texnologiyalarni mamlakatimizda joriy etish boʼyicha oʼzaro tajriba almashish yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, mazkur tashkilotga aʼzolikka qoʼshilish masalalari koʼrib chiqildi. JА charmsanoat tarmogʼidagi qonunchilikni Oʼzbekistonga implementatsiya qilish boʼyicha muloqotlar oʼtkazildi. “UzCharmExpo-ShoesStar-2023” xalqaro koʼrgazmasida JАdagi charm-poyabzal korxonalarning ishtirokini taʼminlash va ikki davlat korxonalari oʼrtasida hamkorlikni boshlash boʼyicha qaror qabul qilindi.
Ispaniya va Italiya brendi “LANDA” Oʼzbekiston korxonalari bilan “Аutsorsing” asosida ishlarni tashkil etishga qiziqish bildirdi. Uchrashuvda kompaniya vakillariga mamlakatimiz korxonalarining ishlab chiqarish salohiyati, sifat menejmenti, logistika va mahsulotlar tannarxi masalasida maʼlumotlar taqdim etildi. Kompaniya Oʼzbekiston bilan aynan poyabzal ishlab chiqarishda yaqin hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi. Korxonalarning texnik parametrlari va mahsulotlar naʼmunalari bilan yaqindan tanishgach aloqalarni yoʼlga qoʼyishga kelishib olindi.
Britaniyaning “NORTH&SOUTH FOOTWER” kompaniyasi oʼz distrbyuterlari va savdo agentlari koʼmagida mamlakatimiz charm-poyabzal korxonalari mahsulotlarining savdosini Birlashgan qirollikda tashkil etish boʼyicha tashabbuslarini bildirdi. Oʼzaro savdo yoʼnalishidagi hamkorlikning kelgusi istiqbollari koʼrib chiqildi.
Niderlandiya kompaniyasi “BULAGGI” Oʼzbekistonda charm-attorlik mahsulotlarini “Аutsorsing” asosida ishlab chiqarishga qiziqish bildirdi. Bugungi kunda kompaniya asosan XXR bilan hamkorlik qiladi. Biroq Xitoy korxonalari katta xajmdagi buyurtmalarni qabul qilishi, logistika masalalaridagi uzilishlar kompaniyani yangi hamkorlar topishga undamoqda. Koʼrgazma doirasida kompaniya Oʼzbekiston bilan bu yoʼnalishda hamkorlik aloqalarini yoʼlga qoʼyishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Shuningdek, kompaniya bahorda boʼlib oʼtadigan “UzCharmExpo-ShoesStar-2023” xalqaro koʼrgazmasida ishtirok etib oʼzbek korxonalari bilan yaqindan tanishishni maqsad qilganini maʼlum qildi.
Ruminyaning “Colloris” kompaniyasi Oʼzbekiston korxonalariga print texnologiyalar asosida charmga ishlov berish boʼyicha oʼz tajribasini joriy qilishga tayyor. “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati bilan boʼlib oʼtgan muloqotda bu boradagi hamkorlikning istiqbollari, print texnologiya afzalliklari yuzasidan fikr almashildi. Bahorda Toshkent mezbonlik qiladigan koʼrgazmada bu texnologiyani joriy qilishga tayyor oʼzbek korxonalari bilan kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Shuningdek, koʼrgazma doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi xalqaro sifat menejmenti va standartlariga moslik toʼgʼrisidagi sertifikatlarni qabul qilib olishi kutilmoqda.

Международная выставка Pure London, которая проходит в столице Великобритании ежегодно зимой и летом, считается эффективной площадкой для британских и европейских предприятий для установления взаимовыгодных отношений с производителями и поставщиками текстильной и кожевенно-обувной продукции со всего мира.
Выставка – крупнейшая в Соединенном Королевстве по поиску поставщиков сырья – объединяет большое количество производителей одежды. В событии этого года принимают участие 17 000 профессионалов отрасли, более 800 компаний и брендов с более чем 1300 коллекциями готовой продукции.
В числе участников Pure London и делегация Узбекистана в составе представителей ассоциации «Узчармсаноат» и посольства нашей страны в Великобритании. Главная цель – ознакомление узбекских предприятий с международными стандартами и сертификатами, выход на европейский рынок с использованием возможностей GSP+, ознакомление с тенденциями мировой моды, а также достижение выгодных договоренностей о производстве продукции международных брендов в нашей стране на основе аутсорсинга.
В первый же день выставки руководство Ассоциации провело переговоры с исполнительным директором Южноафриканского совета по экспорту обувной и кожевенной продукции (SAFLEC) Неришей Джайрай. В ходе встречи потенциальным партнерам была представлена подробная информация о производственных возможностях кожевенно-обувной и меховой промышленности нашей страны, инвестиционной среде, льготах и преференциях, предоставляемых иностранным инвесторам.
Представители компании с интересом отметили эффективность преобразований, проводимых в Узбекистане, и заявили о стремлении наладить долгосрочное сотрудничество. В частности, состоялся обмен мнениями по организации работы на основе аутсорсинга и обмену опытом и технологиями. Также был рассмотрена возможность вступления в данную организацию. Кроме того, стороны обсудили вопросы имплементации передового опыта в нормативно-правовой сфере, регламентирующей развитие кожевенно-обувной отрасли стран Южной Африки (ЮА), в Узбекистане. Принято решение обеспечить участие предприятий ЮА в международной выставке UzCharmExpo-ShoesStar-2023 и начать сотрудничество между предприятиями двух государств.
Испано-итальянский бренд LANDA также выразил заинтересованность в организации работы с узбекскими предприятиями на основе аутсорсинга. На встрече представителям компании была представлена информация о производственных мощностях, системе управления качеством, логистике и себестоимости продукции предприятий нашей страны. Итальянская сторона заявила о готовности к тесному сотрудничеству с Узбекистаном в сфере производства обуви. После ознакомления с техническими и технологическими возможностями предприятий и образцами продукции было решено провести еще ряд встреч для детализации дальнейших совместных действий.
Британская компания NORTH&SOUTH FOOTWER также выдвинула инициативу по организации при поддержке своих дистрибьюторов и торговых агентов продажи продукции кожевенно-обувных предприятий нашей страны в Соединенном Королевстве. Были рассмотрены перспективы сотрудничества в направлении взаимной торговли.
В ходе переговоров с Нидерландской компанией BULAGGI был обсужден проект производства кожгалантереи для европейского бренда на условиях аутсорсинга. Сегодня компания в основном сотрудничает с КНР. Однако в виду того, что китайские предприятия работают преимущественного с крупными заказами, все чаще стали возникать сбои с поставками. Это подтолкнуто компанию к поиску новых партнеров. В рамках выставки компания объявила, что намерена установить сотрудничество с Узбекистаном в этом направлении. Чтобы ознакомится на месте с производственным потенциалом Узбекистана, партнеры также планируют принять участие в международной выставке UzCharmExpo-ShoesStar-2023.
Румынская Colloris готова представить свой опыт обработки кожи на основе печатных технологий узбекским предприятиям. В ходе диалога руководства ассоциации «Узчармсаноат» с представителями компании состоялся обмен мнениями относительно перспектив сотрудничества и преимуществ печатной технологии. Ожидается подписание соглашений с узбекскими предприятиями, готовыми представить эту технологию на выставке, которая пройдет весной этого года в Ташкенте.
Также в рамках выставки ожидается получение ассоциацией «Узчармсаноат» сертификатов соответствия системам менеджмента качества.