Pure London –dunyo charm-poyabzal sanoati rivoji uchun global platforma
Buyuk Britaniyaning London shahrida har yili qish va yoz faslida oʼtkaziladigan “Pure London” xalqaro koʼrgazmasi Britaniya va Yevropa korxonalariga toʼqimachilik va charm-poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar va yetkazib beruvchilar bilan manfaatli aloqalarni yoʼlga qoʼyish uchun samarali platforma sanaladi.
Mazkur koʼrgazma xom ashyoni yetkazib bervuchilarni izlab topish va tanlash hamda kiyim-kechak ishlab chiqarish yoʼnalishlarida Birlashgan qirollikda birinchi oʼrinda turadi. Joriy yilgi koʼrgazmada 17 000 nafar soha professionallari, 800 dan ortiq kompaniyalar va brendlar 1300 dan ortiq tayyor mahsulotlar kollektsiyasi bilan ishtirok etmoqda.
Londonda oʼz ishini boshlagan “Pure London” xalqaro koʼrgazmasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda Birlashgan qirolikdagi mamlakatimiz elchixonasi vakillaridan iborat delegatsiya ham ishtirok etmoqda. Tashrifdan maqsad xalqaro standart va sertifikatlarni Oʼzbekiston korxonalariga joriy qilish, GSP+ imkoniyatlaridan foydalangan xolda Yevropa bozoriga kirib borish, jahon moda tendentsiyalari bilan tanishish hamda “Аutsorsing” asosida mamlakatimizda xalqaro brendlarning mahsulotlarini ishlab chiqarish boʼyicha manfaatli kelishuvlarga erishishdir.
Koʼrgazmaning dastlabki kunida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati Janubiy Аfrika charm va poyabzal mahsulolari eksportchilari kengashining (SAFLEC) ijrochi direktori Nerisha Jairaj bilan muzokaralar oʼtkazdi. Muloqotda xalqaro kompaniya vakiliga mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼynachilik tarmogʼining ishlab chiqarish salohiyati, investitsion muhit, xorijiy investorlarga berilayotgan imtiyoz va preferentsiyalar toʼgʼrisida batafsil maʼlumot taqdim etildi.
Kompaniya vakillari Oʼzbekistonda amalga oshirilayotgan ishlarni alohida eʼtirof etib, hamkorilk aloqalarini boshlash boʼyicha oʼz tashabbuslarini maʼlum qildi. Xususan, “Аutsorsing” asosida ishlarni tashkil etish, JАdagi korxonalarda qoʼllanilayotgan texnologiyalarni mamlakatimizda joriy etish boʼyicha oʼzaro tajriba almashish yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, mazkur tashkilotga aʼzolikka qoʼshilish masalalari koʼrib chiqildi. JА charmsanoat tarmogʼidagi qonunchilikni Oʼzbekistonga implementatsiya qilish boʼyicha muloqotlar oʼtkazildi. “UzCharmExpo-ShoesStar-2023” xalqaro koʼrgazmasida JАdagi charm-poyabzal korxonalarning ishtirokini taʼminlash va ikki davlat korxonalari oʼrtasida hamkorlikni boshlash boʼyicha qaror qabul qilindi.
Ispaniya va Italiya brendi “LANDA” Oʼzbekiston korxonalari bilan “Аutsorsing” asosida ishlarni tashkil etishga qiziqish bildirdi. Uchrashuvda kompaniya vakillariga mamlakatimiz korxonalarining ishlab chiqarish salohiyati, sifat menejmenti, logistika va mahsulotlar tannarxi masalasida maʼlumotlar taqdim etildi. Kompaniya Oʼzbekiston bilan aynan poyabzal ishlab chiqarishda yaqin hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi. Korxonalarning texnik parametrlari va mahsulotlar naʼmunalari bilan yaqindan tanishgach aloqalarni yoʼlga qoʼyishga kelishib olindi.
Britaniyaning “NORTH&SOUTH FOOTWER” kompaniyasi oʼz distrbyuterlari va savdo agentlari koʼmagida mamlakatimiz charm-poyabzal korxonalari mahsulotlarining savdosini Birlashgan qirollikda tashkil etish boʼyicha tashabbuslarini bildirdi. Oʼzaro savdo yoʼnalishidagi hamkorlikning kelgusi istiqbollari koʼrib chiqildi.
Niderlandiya kompaniyasi “BULAGGI” Oʼzbekistonda charm-attorlik mahsulotlarini “Аutsorsing” asosida ishlab chiqarishga qiziqish bildirdi. Bugungi kunda kompaniya asosan XXR bilan hamkorlik qiladi. Biroq Xitoy korxonalari katta xajmdagi buyurtmalarni qabul qilishi, logistika masalalaridagi uzilishlar kompaniyani yangi hamkorlar topishga undamoqda. Koʼrgazma doirasida kompaniya Oʼzbekiston bilan bu yoʼnalishda hamkorlik aloqalarini yoʼlga qoʼyishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Shuningdek, kompaniya bahorda boʼlib oʼtadigan “UzCharmExpo-ShoesStar-2023” xalqaro koʼrgazmasida ishtirok etib oʼzbek korxonalari bilan yaqindan tanishishni maqsad qilganini maʼlum qildi.
Ruminyaning “Colloris” kompaniyasi Oʼzbekiston korxonalariga print texnologiyalar asosida charmga ishlov berish boʼyicha oʼz tajribasini joriy qilishga tayyor. “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati bilan boʼlib oʼtgan muloqotda bu boradagi hamkorlikning istiqbollari, print texnologiya afzalliklari yuzasidan fikr almashildi. Bahorda Toshkent mezbonlik qiladigan koʼrgazmada bu texnologiyani joriy qilishga tayyor oʼzbek korxonalari bilan kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Shuningdek, koʼrgazma doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi xalqaro sifat menejmenti va standartlariga moslik toʼgʼrisidagi sertifikatlarni qabul qilib olishi kutilmoqda.

Pure London is a global platform for the development of the world's leather and footwear industry
The "Pure London" international exhibition, which is held annually in the winter and summer season in London, Great Britain, is considered an effective platform for British and European enterprises to establish beneficial relations with manufacturers and suppliers of textile and leather-footwear products.
This exhibition is the first in the United Kingdom for the search and selection of suppliers of raw materials and the production of clothing. 17,000 industry professionals, more than 800 companies and brands with more than 1,300 collections of finished products are participating in this year's exhibition.
A delegation consisting of representatives of the "Uzcharmsanoat" association and the embassy of our country in the United Kingdom is also participating in the "Pure London" international exhibition, which started its work in London. The purpose of the visit is to introduce international standards and certificates to Uzbek enterprises, to enter the European market using GSP+ opportunities, to get acquainted with world fashion trends, and to reach beneficial agreements on the production of products of international brands in our country on the basis of "Outsourcing".
The representatives of the company specifically recognized the work being done in Uzbekistan and announced their initiatives to start cooperation relations. In particular, opinions were exchanged on the organization of work on the basis of "Outsourcing", and the exchange of experience on the introduction of technologies used in the enterprises of the Southern Africa in our country. Moreover, the issues of joining to this organization were considered.
Dialogues were held on the implementation of the legislation in the leather industry network of Southern Africa to Uzbekistan. Decision was made to ensure the participation of the enterprises of leather and footwear of the Southern Africa in the international exhibition "UzCharmExpo-ShoesStar-2023" as well as to start cooperation between the enterprises of the two states.
The Spanish and Italian brand "LANDA" expressed interest in organizing work with Uzbek enterprises on the basis of "Outsourcing". At the meeting, company representatives were presented with information on production capacity, quality management, logistics and product cost of the enterprises of our country. The company announced that it is ready for close cooperation with Uzbekistan in the production of shoes. After getting acquainted with the technical parameters of the enterprises and samples of products, it was agreed to establish contacts.
Furthermore, British company "NORTH&SOUTH FOOTWER" with the support of its distributors and sales agents expressed its initiatives to organize the sale of the products of leather-footwear enterprises of our country in the United Kingdom. The future prospects of cooperation in the direction of mutual trade were considered.
The Dutch company "BULAGGI" expressed interest in the production of leather goods in Uzbekistan on the basis of "Outsourcing". Today, the company mainly cooperates with the PRC. However, the fact that Chinese enterprises receive large orders, disruptions in logistics issues are pushing the company to find new partners. Within the framework of the exhibition, the company announced that it is ready to establish cooperation relations with Uzbekistan in this direction. Moreover, the company announced that they are planning to know Uzbek enterprises closely by participating in the international exhibition "UzCharmExpo-ShoesStar-2023" to be held in the spring.
Last but not least, the Romanian company "Colloris" is ready to introduce its experience in leather processing based on print technologies to Uzbek enterprises. During the meeting with the management of "Uzcharmsanoat" association, opinions were exchanged regarding the prospects of cooperation in this regard, advantages of print technology. Agreements are expected to be signed with Uzbek enterprises ready to introduce this technology at the exhibition hosted by Tashkent in the spring.
Also, within the framework of the exhibition, the "Uzcharmsanoat" association is expected to receive certificates of compliance with international quality management and standards.