OZARBAYJONDA OʼZBEKISTON SAVDO UYI OCHILDI
Ozarbayjon Respublikasi poytaxti Boku shahrida Oʼzbekiston savdo uyi ochildi. Savdo uyining tantanali ochilish marosimida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va unga aʼzo korxonalar vakillari ishtirok etdi.
Ochilish marosimida qayd etilganidek, ikki tomonlama sarmoyaviy hamkorlik ikki qardosh davlat uchun birdek istiqbolli yoʼnalishlardandir. Ozarbayjonda “Made in Uzbekistan” yorligʼi ostidagi mahsulotlarga talab ortib bormoqda. Oʼzbekistonda qardosh davlat kompaniyalari kapitali asosida qoʼshma korxonalar faol ish olib bormoqda.
Savdo uyi rahbari Ramin Sherifov bugungi kunda Oʼzbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoev rahnamoligida mamlakatda sarmoyaviy loyihalarini amalga oshirishdan manfaatdor boʼlgan xorijiy investorlar uchun qulay ishbilarmonlik muhitini yaratishga alohida eʼtibor qaratilayotganini alohida taʼkidladi.
“Hozirgi bosqichda Oʼzbekistonda tadbirkorlik faoliyatini yoʼlga qoʼyish va sarmoya kiritish uchun eng qulay sharoitlar yaratilgan, men nafaqat iqtisodiy sohani liberallashtirish boʼyicha koʼrilayotgan qadamlarni, balki oʼzbek xalqining malakasi va mehnatsevarligini ham nazarda tutyapman”, — dedi Ramin Sherifov.
Yangi ochilgan Oʼzbekiston savdo uyida “Made in Uzbekistan” yorligʼi ostidagi charm-poyabzal, toʼqimachilik, kimyo, qurilish, mebel, oziq-ovqat, elektrotexnika va boshqa mahsulotlar naʼmunalari joylashtirildi.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo “KFK”, “Amir-Ul-Baxr” korxonalari Ozarbayjonda ochilgan savdo uyi orqali mazkur davlatning sanoat, qurilish va mudofaa sohalari uchun maxsus poyabzallar yetkazib berish boʼyicha muzokaralar olib borib, dastlabki kelishuvlarga erishdi.
Qayd etish kerak, mazkur savdo uyi nafaqat mahalliy mahsulotlarimizni Ozarbayjon bozorida sotishga balki, Oʼzbekiston bilan oʼzaro manfaatli aloqalarni oʼrnatishdan manfaatdor boʼlgan Ozarbayjon ishbilarmon doiralarining yurtimizga sarmoya kiritishiga ham xizmat qiladi. Аyni paytda Ozarbayjonlik tadbirkorlar charmsanoat, toʼqimachilik, qishloq xoʼjaligi, qurilish, АKT, oziq-ovqat va boshqa sohalardagi loyihalarni amalga oshirishni boshladi.

В АЗЕРБАЙДЖАНЕ ОТКРЫЛСЯ ТОРГОВЫЙ ДОМ УЗБЕКИСТАНА
В столице Республики Азербайджан Баку открыт Торговый дом Узбекистана. В церемонии открытия приняли участие представители ассоциации «Узчармсаноат» и входящих в нее предприятий.
Как было отмечено на церемонии, двустороннее инвестиционное сотрудничество является одним из перспективных направлений для наших стран. В Азербайджане растет спрос на продукцию под маркой «Сделано в Узбекистане». В Узбекистане активно работают совместные предприятия на основе капитала братского государства.
Глава торгового дома Рамин Шерифов подчеркнул, что под руководством президента Шавката Мирзиёева особое внимание уделяется созданию благоприятной бизнес-среды для иностранных инвесторов, заинтересованных в реализации проектов в стране. "Сегодня в Узбекистане созданы наиболее благоприятные условия для налаживания предпринимательской деятельности и инвестирования, я имею в виду не только шаги, предпринятые по либерализации экономики страны, но и трудолюбие узбекского народа", - сказал Рамин Шерифов.
Образцы кожевенно-обувной, текстильной, химической, строительной, мебельной, пищевой, электротехнической и других отраслей под маркой «Сделано в Узбекистане» были размещены в открывшемся Торговом доме Узбекистана.
Предприятия-члены "Узчармсаноат" KFK и Amir-ul-Baxr провели переговоры и достигли предварительных договоренностей о поставках специальной обуви для промышленного, строительного и оборонного секторов этой страны через открытый в Азербайджане торговый дом.
Следует отметить, что этот торговый дом служит не только для реализации нашей местной продукции на азербайджанском рынке, но и для привлечения инвестиций азербайджанских бизнесменов в нашу страну, заинтересованных в установлении взаимовыгодных отношений с Узбекистаном. Тем временем азербайджанские предприниматели приступили к реализации проектов в кожевенной, текстильной, сельскохозяйственной, строительной, IT-, пищевой и других отраслях.