“Karavan SK”: Oʼzbekiston charm-poyabzal sanoati salohiyati eʼtiborga molik
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida Rossiyaning “Karavan SK” kompaniyasi rahbari bilan muloqot boʼlib oʼtdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi mamlakatimizda xom ashyoni chuqur qayta ishlash orqali tayyor charm ishlab chiqarishga qaratilgan investitsiya loyihasini amalga oshirish boʼldi.
“Oʼzbekistondagi qulay ishbilarmonlik muhiti meni bu yerga investitsiya kiritishga undadi. Ikki yil davomida mamlakatdagi investitsiya iqlimini, bozorlarni tahlil qilib chiqdik. Mahalliy korxonalar bilan hamkorlik qildik. Tahlillarimiz soʼngida esa Oʼzbekistonda terini qayta ishlash va tayyor charm ishlab chiqarish investitsiya loyihasini amalga oshirishga qaror qildik. Shu sabab charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonalaridan yer maydoni olishni maqsad qilganmiz” deya oʼz maqsadini maʼlum qildi “Karavan SK” kompaniyasi rahbari Vladimir Tochilin.
Muloqotda xorijiy investorga mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼynachilik tarmogʼida olib borilayotgan islohotlar, qonunchilikdagi soʼngi oʼzgartish va sarmoyadorlarga berilayotgan imtiyozlar toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berildi. Shuningdek, muzokaralar chogʼida yangi investitsiya loyihasini amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilib olindi. Xorijik investor mazkur investitsiya loyihasini Toshkent viloyatining Ohangaron va Yuqori Chirchiq tumanlarida tashkil etilayotgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonalaridan birida amalga oshirish istagini bildirib oʼtdi.

«Караван-СК»: потенциал кожевенно-обувной отрасли Узбекистана заслуживает внимания
В Ассоциации «Узчармсаноат» состоялся диалог с руководителем российской компании «Караван-СК». Главной темой встречи стала реализация в нашей стране инвестиционного проекта по производству готовой кожи путем глубокой переработки сырья.
Владимир Точилин, руководитель компании «Караван СК», отметил, что побудила инвестировать в Узбекистана благоприятная бизнес-среда. Его компания в течение двух лет тщательно исследовала инвестиционный климат и рынок нашей страны, вела сотрудничество с местными предприятиями. «Проведя анализ, мы решили в Узбекистане реализовать инвестиционный проект по переработке шкуры и производству готовой кожи. По этой причине мы нацелены на получение земли в малой промышленной зоне, специализирующейся на производстве кожевенно-обувной и меховой продукции», — рассказал гость.
В ходе встречи иностранному инвестору была предоставлена ​​подробная информация о проводимых реформах в кожевенно-обувной и пушно-меховой отрасли Узбекистана, нововведениях в законодательстве, льготах, предоставляемых инвесторам. Также в ходе переговоров были подробно обсуждены организационные и практические аспекты реализации нового инвестиционного проекта.
Иностранный инвестор выразил желание реализовать данный инвестпроект в одной из кожевенно-обувных МПЗ, которые создаются в Ахангаранском и Юкоричирчикском районах Ташкентской области.