“Karavan SK”: Oʼzbekiston charm-poyabzal sanoati salohiyati eʼtiborga molik
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida Rossiyaning “Karavan SK” kompaniyasi rahbari bilan muloqot boʼlib oʼtdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi mamlakatimizda xom ashyoni chuqur qayta ishlash orqali tayyor charm ishlab chiqarishga qaratilgan investitsiya loyihasini amalga oshirish boʼldi.
“Oʼzbekistondagi qulay ishbilarmonlik muhiti meni bu yerga investitsiya kiritishga undadi. Ikki yil davomida mamlakatdagi investitsiya iqlimini, bozorlarni tahlil qilib chiqdik. Mahalliy korxonalar bilan hamkorlik qildik. Tahlillarimiz soʼngida esa Oʼzbekistonda terini qayta ishlash va tayyor charm ishlab chiqarish investitsiya loyihasini amalga oshirishga qaror qildik. Shu sabab charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonalaridan yer maydoni olishni maqsad qilganmiz” deya oʼz maqsadini maʼlum qildi “Karavan SK” kompaniyasi rahbari Vladimir Tochilin.
Muloqotda xorijiy investorga mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼynachilik tarmogʼida olib borilayotgan islohotlar, qonunchilikdagi soʼngi oʼzgartish va sarmoyadorlarga berilayotgan imtiyozlar toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berildi. Shuningdek, muzokaralar chogʼida yangi investitsiya loyihasini amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilib olindi. Xorijik investor mazkur investitsiya loyihasini Toshkent viloyatining Ohangaron va Yuqori Chirchiq tumanlarida tashkil etilayotgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonalaridan birida amalga oshirish istagini bildirib oʼtdi.

Karavan SK: the potential of the leather and footwear industry of Uzbekistan is remarkable
The “Uzcharmsanoat” Association held a dialogue with the head of the Russian company ”Karavan SK”. The main theme of the meeting was the implementation of an investment project in our country aimed at the production of finished leather through deep processing of raw materials.
"The favorable business climate in Uzbekistan prompted me to invest here. For two years, we analyzed the investment climate in the country, markets. We have cooperated with local businesses. At the end of our analyzes, we decided to implement an investment project for leather processing and finished leather production in Uzbekistan. That is why we aim to get land from small industrial zones specializing in the production of leather-shoes and fur goods,” said Vladimir Tochilin, head of the Karavan SK company.
In the dialogue, the foreign investor was informed in detail about the reforms carried out in the leather-footwear and fur industry of our country, the latest changes in legislation and the benefits provided to investors. Also, during the negotiations, the organizational and practical aspects of the implementation of the new investment project were discussed in detail. Foreign investor expressed his desire to implement this investment project in one of the small industrial zones specializing in the production of leather-shoes and fur products, which are organized in the Ohangaron and Upper Chirchik districts of the Tashkent region.