FIERA MILANO: O‘ZBEKISTON YEVROPA BOZORIDA
15 investitsiya va eksport shartnomasi, 5 ta memorandum va Yevropa bozoriga ruxsat beruvchi xalqaro sertifikat. Italiyaning moda va biznes poytaxti Milanda bo‘lib o‘tgan “FIERA MILANO” anjumani doirasidagi ko‘rgazmalarda «O‘zcharmsanoat» uyushmasiga aʼzo korxonalar samarali ishtirok etib, o‘z biznes portfelini yangi hamkorlar va kelishuvlar bilan to‘ldirdi. Dastlab «Micam» ko‘rgazmasi haqida.
Dunyoning eng obro‘li brendlari, kompaniyalar ishtirok etgan ko‘rgazmada «O‘zcharmsanoat» uyushmasiga aʼzo «San+One» brendi o‘zining 15 turdagi poyabzal modellari bilan ishtirok etdi. YEI va Italiyaning bayer va distribyuterlari bilan bo‘lib o‘tgan muloqotlarda milliy brendimizni Italiya bozoriga olib kirish va mahsulotlar savdosini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Xususan, Italiyaning «Femon» kompaniyasi «San+One» brendidan 2000 ming juft erkaklar poyabzallarini xarid qilishni boshlaydi. Umumiy xisobda 100 ming dollarlik poyabzallar tez fursatda Italiya savdo tarmoqlarida savdoga chiqariladi.
“Simac Tanning Tech” xalqaro ko‘rgazmasida esa O‘zbekiston delegatsiyasi yirik investitsiya shartnomasini imzoladi. “Bauce 1970” kompaniyasi bilan olib borilgan muzokaralar natijasida charm-poyabzal yo‘nalishida Surxondaryoda amalga oshirilayotgan O‘zbekistondagi eng yirik klaster loyihasi endi Italiya texnologiyalari bilan to‘ldiriladi. «Bauce 1970»  kompaniyasi “Top Quality Brand” ostidagi klaster loyihasi doirasida 5 mln. 200 ming yevrolik shartnomani imzoladi. Italiya kompaniyasi vakilining so‘zlariga ko‘ra bugungi kunda O‘zbekiston klasterlarni tashkil etishga alohida eʼtibor qaratmoqda.
Charm-poyabzal yo‘nalishidagi eng yirik klaster loyihasi “Top Quality Brand” korxonasini tashkil etishda texnik ko‘mak ko‘rsatish,tayyor va yarim tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarishda ishtirokimiz bizni quvontiradi. Men Italiya kompaniyasi vakili sifatida ishonch bilan ayta olaman mazkur korxonada ishlab chiqariladigan mahsulotlar to‘liq Italiya standartlariga mos keladi. Maxsulotlar esa xorijga eksport qilinadi. Bugungi imzolangan shartnoma esa loyihani tez fursatda ishga tushirishning navbatdagi bosqichi bo‘ldi dedi “Bauce 1970” kompaniyasi savdo menejeri janob Dorin Tibirna.
Yevropaning charmsanoati rivojlangan mamlakatlaridan biri Ispaniyada ham bizning tayyor charm mahsulotlariga talab ortgan. «Lineapelli» xalqaro ko‘rgazmasi doirasida Sirdaryoda joylashgan «Peng-Sheng» kompaniyasi Ispaniyaning “Inter Leather” kompaniyasi bilan 2 mln. dollarilik shartnomani ko‘lga kiritdi. Endilikda mamlakatimiz charmsanoatining eksport geografiyasiga  Ispaniya ham qoshildi.
Shuningdek, YEIning “Leather Working Group” kompaniyasi «O‘zcharmsanoat» uyushmasiga aʼzo korxonalarga xalqaro sertifikatlarni berishni boshlaydi. Bu esa milliy mahsulotlarimizning Yevropa bozorlarida erkin sotilishini taʼminlaydi. Shuningdek, savdo-iqtisodiy hamkorlik, taʼlim, kooperatsiyani taʼminlash, ishlab chiqarishda tajriba  almashish kabi yo‘nalishlarda YEIning ko‘plab tashkilotlari bilan memorandumlar imzolandi.
“FIERA MILANO” doirasida bo‘lib o‘tgan ko‘rgazmalar xar bir ishtirokchiga faoliyati uchun yangi quvvat, yangi hamkorlar, yangi g‘oyalarni taqdim etdi. Har bir stendda O‘zbekiston bilan hamkorlikka shay bo‘lgan xalqaro brendlar bilan kelgusi rejalar belgilab olindi.

15 инвестиционных и экспортных соглашений, 5 меморандумов и международный сертификат, разрешающий выход на европейский рынок. Предприятия-члены Ассоциации «Узчармсаноат» приняли активное участие в выставках комплекса Fiera Milano, прошедших в Милане, итальянской столице моды и бизнеса, пополнили свой бизнес-портфель новыми партнерами и договорами.
Сначала о выставке Micam. Бренд San+One, член Ассоциации «Узчармсаноат», представил на экспозиции 15 видов модельной обуви. В ходе диалогов с закупщиками и дистрибьюторами ЕС и Италии были достигнуты договоренности о выводе нашего национального бренда на итальянский рынок и налаживании экспорта продукции. В частности, итальянская компания Femon начнет закупать 2000 пар мужской обуви бренда San+One. В целом в итальянских розничных сетях вскоре появится обувь на сумму 100 тыс. долларов.
На международной выставке Simac Tanning Tech делегация Узбекистана подписала крупное инвестиционное соглашение. В результате переговоров с компанией Bauce 1970 было обговорено, что крупнейший в Узбекистане кластерный проект в кожевенно-обувного отрасли, реализуемый в Сурхандарье, будет оснащен итальянскими технологиями. Компания Bauce 1970 в рамках кластерного проекта Top Quality Brand подписал контракт на сумму 5 млн 200 тыс. евро. По словам представителя итальянской компании, сегодня в Узбекистане особое внимание уделяется организации кластеров.
«Мы рады, что принимаем участие в создании крупнейшего кластерного проекта Top Quality Brand: производстве готовой продукции и полуфабрикатов, оказании технической помощи. Как представитель итальянской компании могу с уверенностью сказать, что продукция, выпускаемая на этом предприятии, будет полностью соответствовать итальянским стандартам и экспортироваться за рубеж. Подписанный сегодня контракт стал очередным этапом быстрого запуска данного проекта», - отметил г-н Дорин Тибирна, менеджер по продажам Bauce 1970.
Спрос на наши готовые кожаные изделия также растет в Испании, одной из европейских стран с развитой кожевенной промышленностью. В рамках выставки Lineapelle, ИП в Сырдарьинской области Peng Sheng и испанская компания Inter Leather подписали контракт на 2 млн долларов. Теперь в география экспорта кожевенной промышленности Узбекистана значится и Испания.
Еще один значимый результат итальянских выставок – договоренность с Leather Working Group, в рамках которого европейская компания начнет выдачу международных сертификатов предприятиям-членам Ассоциации «Узчармсаноат». Это обеспечит свободную продажу нашей национальной продукции на рынках ЕС.
Также подписаны меморандумы с рядом компаний ЕС в сферах торгово-экономического сотрудничества, образования, кооперационного сотрудничества, обмена опытом в производстве. На выставках, прошедших в рамках Fiera Milano, каждый участник смог отрыть для себя новые горизонты развития, найти партнеров и идеи, получить ценный опыт. На каждом стенде были определены проекты на будущее с международными брендами, готовыми сотрудничать с Узбекистаном.