#finallytogether yaʼni va nihoyat birgamiz. Ana shu shior ostida bo‘lib o‘tayotgan “MICAM” xalqaro ko‘rgazmasida “O‘zcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo korxonalar, savdo iqtisodiy hamkorlik, rebrending, tajriba almashish va yangi bozorlarga chiqish kabi ustuvor yo‘nalishlarda muhokamalarga kirishdi.
O‘zbekiston delegatsiyasining mazkur voqelikda ilk bor ishtiroki bo‘lishiga qaramasdan yurtimiz korxonalari Italiyaning mashhur brendlari bilan mahalliy mahsulotlarimizni YEIda savdosini amalga oshirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdi. “Italian Artisan” kompaniyasi bosh direktori Devid Klementoni yangiliklarga boy O‘zbek poyabzallariga quyidagicha tarif berdi.
Bizning yirik kommyunitimiz aʼzolari oktyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan ko‘rgazmada yurtingizda tayyorlangan poyabzal mahsulotlari korxonalariga tashrif buyurishni va ular bilan hamkorlik o‘rnatishni maqsad qildik. Mahsulotlar Italiyanikida aslo qolishmaydi. O‘ylaymanki tez orada ularni YEI bozorlarida uchratamiz. Bozorlar turlichaligini hisobga olsak, O‘zbekiston har biri uchun alohida strategiya asosida ish olib borayotganini ko‘rmoqdamiz. Bu esa yangi bozorlarga tez moslashish imkoni beradi.
Shuni alohida taʼkidlash kerak, MICAMda taqdim yetilgan brendlar o‘rtadan yuqorigacha turli narx segmentlarida ishlaydigan keng qamrovli ko‘rgazmadir. O‘zbekiston korxonalarining mahsulotlari naʼmunalari Italiya va YEIning boshqa mamlakatlarining savdo uylari vakillarida ham katta qiziqish uyg‘otmoqda. Xususan, SAN+ONE brendi mahsulotlari tez fursatda Italiya bozorida savdoga chiqarilishi kutilmoqda. MICAM bu Yevropa bozoriga kirish niyatida bo‘lgan xar qanday poyabzal korxonalarini maqsadga eltuvchi platformadir. O‘zbekiston korxonalari esa ana shu yo‘lda samarali muloqotlarni olib bormoqda.

ОБУВЬ ПОД ЛЕЙБЛОМ MADE IN UZBEKISTAN НА ИТАЛЬЯНСКОМ РЫНКЕ
#finallytogether - «наконец вместе». На международной выставке MICAM, которая проходит под этим лозунгом, предприятия-члены Ассоциации «Узчармсаноат» начали переговоры по приоритетным направлениям, таким как торгово-экономическое сотрудничество, ребрендинг, обмен опытом и выход на новые рынки.
Несмотря на то, что делегация Узбекистана впервые участвует в данном мероприятии, предприятиями нашей страны были проведены переговоры с известными итальянскими брендами по вопросам экспорта узбекской продукции в страны Евросоюза. Свою точку зрения о богатой на новинки продукции из Узбекистана высказал г-н Давид Клементони, генеральный директор компании Italian Artisan.
«В рамках предстоящей выставки в Ташкенте, которая пройдет в октябре члены нашего большого сообщества намерены посетить обувные предприятия вашей страны и наладить с ними сотрудничество, – отметил Клментони. – Продукция из Узбекистана не уступает итальянской. Думаю, что в скором времени, ее можно будет увидеть в странах ЕС. Учитывая разнообразие рынков, мы видим, что Узбекистан работает над отдельной стратегией для каждого из них. Это позволит вам быстро адаптироваться к новым рынкам».
Следует отметить, что на MICAM представлены бренды в различных ценовых сегментах от среднего до высокого. Образцы продукции узбекских предприятий вызывают большой интерес у представителей торговых домов Италии и других стран ЕС. В частности, ожидается, что в скором времени на итальянском рынке появится продукция торговой марки SAN+ONE. MICAM — это платформа, предназначенная для всех обувных компаний, которые хотят выйти на европейский рынок.
Узбекские предприятия ведут эффективный диалог именно в этом направлении. Дальнейшие перспективы сотрудничества будут подробно обсуждены на международной выставке UzCharmExpo-2022, которая пройдетв октябре в Ташкенте.