INNOVATSIYALAR VA YANGI IMKONIYATLAR: O’ZBEKISTON MILANDAGI XALQARO KO’RGAZMADA
Italiyaning moda poytaxti - Milan yana butun dunyo moda sanoati vakillarini bir maydonda jamladi. Milan moda haftaligi doirasida  sumka, charm buyumlar va  aksessuarlar xalqaro ko‘rgazmasi o’z ishini boshladi. Mazkur ko'rgazmada dunyo brendlari o'zining so'nggi to'plamlarini professional auditoriyaga taqdim etmoqda. Ushbu ko'rgazma aloqa va axborot maydonchasi bo'lib, ishtirokchilarga ishbilarmonlik portfelini yangi aloqalar bilan boyitish imkonini beradi.
O‘zbekiston ham   istiqbolli hamkorlar topish maqsadida ko’rgazmada ilk bor ishtirok etmoqda. “O‘zcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasi tarkibida  25 ta korxona o‘z mahsulotlarini namoyish etmoqda.
Ko'rgazma doirasidagi faol muzokaralarning dastlabki natijalari allaqachon o’z samarsini berib ulgurdi. Xususan, Mipel xalqaro ko‘rgazmasi ishtirokchisi Andrea Kardone uyushma rahbariyati va O‘zbekiston korxonalari bilan muzokaralar chog‘ida Italiyada charm mahsulotlar ishlab chiqarish jarayonlari bilan o’rtoqlashdi. O‘zbekistonda investorlar uchun yaratilgan sharoitlar haqida ma’lumotlarga ega bo’ldi. Muhokama yakunida Toshkent shahrida bo’lib o’tadigan  kuzgi “UzCharmExpo 2022” xalqaro ko‘rgazmasiga kompaniya stendi bilan tashrif buyurish yuzasidan qaror qabul qilindi.
Andrea Kardone o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashar ekan “Oktabr oyida Toshkentga yangi kolleksiyamiz bilan tashrif buyuramiz. O‘zbekiston korxonalari bilan tijorat takliflarimizni muhokama qilmoqchimiz. Mamlakatingizdan charm buyumlar sotib olishga ham qiziqmoqdamiz. Umid qilamanki, bugungi muloqot kelajakdagi qo‘shma muvaffaqiyatlarning boshlanishidir”, — dedi.
Mipel xalqaro ko’rgazmasi biznesga yangicha yondoshuvlar va o’quv platformasi sifatida alohida ahamiyatga egadir. Bu yilgi ko’rgazma jahonning 700 dan ortiq kompaniya va brendlarini HiTech, innovatsiya, atrof muhitga extiyotkorona munosabatda bo’lish shiori ostida birlashtirdi. Moda olami vakilllarining taxliliga ko’ra kelgusi mavsumda o’simlik va biobakteriyalardan olingan charmdan tayyorlangan mahsulotlar urfga kirar ekan.
Italiya, Portugaliya, Germaniya, Turkiya kabi charmsanoat rivojlangan davlatlar vakillari bilan muloqotlarda korxonalarni texnologik ishlab chiqarishini yangilash yuzasidan tajriba almashish, rebrending, autsorsing asosida mahsulotlar ishlab chiqarish yo’nalishlarida muzokaralar o’tkazilmoqda.

ИННОВАЦИИ И НОВЫЕ ПЕРСПЕКТИВЫ. УЗБЕКИСТАН НА МЕЖДУНАРОДНОЙ ВЫСТАВКЕ В МИЛАНЕ
Модная столица Италии – Милан вновь встречает представителей фэшн индустрии со всего света. В рамках Миланской недели моды стартовала Mipel – международная выставка сумок, кожгалантереи и модных аксессуаров.  Экспоненты со всего мира представляют свои последние коллекции профессиональной аудитории. Эта выставка является коммуникационной и информационной платформой и предоставляет участникам обогатить деловые книжки новыми контактами.
В поиске перспективных партнеров впервые в экспозиции участвует и Узбекистан. Свою продукцию на выставке с коллективным стендом Ассоциации «Узчармсаноат» представляют 25 предприятий.
Уже есть первые результаты активных переговоров на полях экспо. Так, участник Международной выставки Mipel из Италии, Андреа Кардоне в ходе переговоров с руководством Ассоциации и предприятиями из Узбекистана поделился особенностями производства кожгалантереи в Италии, расспросил об условиях, созданных для инвесторов в Узбекистане, и по итогу принял решение посетить осеннюю UzCharmExpo 2022 в Ташкенте со своим стендом.
«Мы посетим Ташкент с нашей новой коллекцией в октябре. Хотим обсудить свои коммерческие предложения с фабриками Узбекистана. Также заинтересованы в покупке кожаных изделий из вашей страны. Надеюсь, что сегодняшнее общение – это начало будущего совместного успеха», - поделился впечатлениями Андреа Кардоне.
Международная выставка Mipel играет особую роль, в том числе как площадка для обмена опытом в части эксклюзивного подхода к работе с бизнесом и отраслевыми предприятиями. Экспо, собравшее в своих павильонах порядка 700 компаний со всего света, очередную эксплозию проводит под флагом хай-тек технологий, инноваций и бережного отношения к окружающей среде. По прогнозам экспертов модной индустрии на волне популярности в предстоящем сезоне будут изделия из кожи, полученной из растений и биоматериалов.
На встречах с представителями стран с развитой кожевенной обувной промышленностью, таких как Италия, Португалия, Германия и Турция, обсуждены такие темы, как освоение в нашей стране технологичных видов производства обуви и галантереи, обмен опытом и аутсорсинг.