Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida “Euro Shoes Premiere Collection 2022” xalqaro ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi. Charm-poyabzal sanoati uchun qulay biznes maydoni sanalagan ushbu ko‘rgazmada “O‘zcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo 20 ga yaqin korxonalar “Made in Uzbekistan” jamoaviy stendida 1000 dan ortiq turdagi mahsulotlar naʼmunalarini ko‘rgazma ishtirokchilariga taqdim etmoqda.
Poyabzal biznesi vakillari uchun yiliga ikki marta tashkil etiladigan sanoat tadbirining ahamiyati shundaki mazkur ko‘rgazmada MDHning yirik riteylerlari va ulgurji savdo vakillari ishtirok etishidir. Shuningdek xalqaro investitsiyalarni jalb etish, sohadagi so‘ngi tendensilar bilan tanishish, kelgusi mavsum uchun yirik hajmdagi buyurtmalar qabul qilishda aynan ushbu xalqaro anjumanning o‘rni kattadir.
“Euro Shoes Premiere Collection 2022” xalqaro ko‘rgazmasining dastlabki kunida mahalliy korxonalarimiz Rossiyaning “Moskva” ulgurji savdo kompleksi vakillari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Muloqotda mamlakatimiz korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan charm-poyabzal mahsulotlari, charm-attorlik buyumlarini eksport qilish masalasi ko‘rib chiqildi. Qayd etish kerak, 260 ming metr kvadrat maydonni egallagan savdo kompleksida 50 ta yo‘nalish bo‘yicha 6500 ta savdo do‘konlari, omborxonalar, ko‘rgazma markazi, shou rumlar joy olgan. Ushbu markazdan yiliga 65 ming ulgurji savdo vakillari mahsulotlarni xarid qiladi.
Muloqotda savdo kompleksi vakillari xususan Samarqand viloyatida joylashgan “Grand Fayz Baraka” MCHJning mavsumiy va sport poyabzallari, shuningdek, mahalliy korxonalarimizning charm sumkalariga katta qiziqish bildirdi. Shuningdek, ularni sifati va narxining uyg‘unligi milliy mahsulotlarimizning Rossiya bozoridan tez fursatda joy olishi takidlandi. Joryi yil oktabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “UzCharmExpo-2022” xalqaro ko‘rgazmasida Ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kengaytirish bilan bog‘liq masalalarni batafsil muhokama qilib olishga kelishib olindi.
Shuningdek, Rossiyaning “Analpa” kompaniyasi vakili bilan ham muloqot o‘tkazildi. Mazkur kompaniya tarkibida “KEDDO”, “BETSY”, “CROSBY”, “GRUNBERG” brendlari bo‘lib, dunyo bozori uchun har yili yangi kolleksiyalarni taqdim etishi bilan ajralib turadi. Rossiyaning eng yirik kompaniyalaridan biri sanalgan “Analpa” O‘zbekistondan poyabzal mahsulotlari uchun xom ashyo, tayyor charmni xarid qilishga qiziqish bildirmoqda. Muloqotda “Hamkor Nur Savdo”, “Angren Charm”, “Peng Sheng”b “Asl Charm”kabi tayyor charm ishlab chiqaruvchi korxonalar mahsulotlarninig naʼmunlari taqdim etildi. Kompaniya naʼmunlarni texnik ko‘rikdan o‘zkazgandan so‘ng O‘zbekiston bilan hamkorlik qilish bo‘yicha shartnoma imzolashini maʼlum qildi. Oktabr oyidagi ko‘rgazmada “Analpa” kompaniyasi ham ishtirok etib, hamkorlik masalalari ko‘rib chiqiladi.

УЗБЕКИСТАН НА EUROSHOES-2022: «КАЧЕСТВО И ЦЕНА ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ПРОДУКЦИИ ПОЗВОЛЯТ ЕЙ БЫСТРО ЗАНЯТЬ МЕСТО НА РОССИЙСКОМ РЫНКЕ»
30.08.2022
В Москве начала свою работу Международная выставка Euro Shoes Premiere Collection 2022 – одна из эффективных платформ для кожевенно-обувной отрасли. Более 20 предприятий, входящих в Ассоциацию «Узчармсаноат», на коллективном стенде представили порядка 1000 видов продукции под маркой Made in Uzbekistan.
Важность отраслевого мероприятия, организуемого два раза в год для представителей обувного бизнеса, заключается в участии в нем крупных ритейлеров и оптовиков со всего СНГ. Выставка играет большую роль в привлечении международных инвестиций, ознакомлении с последними тенденциями в отрасли и получении масштабных заказов на предстоящий сезон.
Бизнесмены из Узбекистана в первый же день международной выставки провели переговоры с представителями Российского оптово-торгового комплекса «Москва». В ходе встречи обсуждался вопрос экспорта обуви и кожгалантереи из Узбекистана. Следует отметить, что торговый комплекс площадью 260 000 квадратных метров насчитывает 6 500 магазинов, складов, выставочных центров, шоу-румов по 50 направлениям. Ежегодно в этом центре закупают продукцию 65 000 оптовых представителей.
В ходе встречи представители торгового комплекса проявили большой интерес к сезонной и спортивной обуви ООО Grand Fayz Baraka, расположенного в Самаркандской области, а также кожаным сумкам от наших местных предприятий. Также было отмечено, что качество и цена отечественной продукции позволят ей быстро занять место на российском рынке. Стороны договорились подробно обсудить вопросы, связанные с расширением отношений двустороннего сотрудничества, на международной выставке «UzCharmExpo-2022», которая состоится в Ташкенте в октябре текущего года.
Состоялась встреча и с представителем российской компании «Аналпа». Эта компания включает в себя бренды KEDDO, BETSY, CROSBY и GRUNBERG. Ежегодно она представляет новые коллекции для мирового рынка. «Аналпа», считающаяся одной из крупнейших компаний в России, заинтересована в закупке сырья из Узбекистана для производства обувной продукции. В ходе встречи российским партнерам были предоставлены образцы готовой кожевенной продукции таких предприятий, как Hamkor Nur Savdo, Angren Charm, Peng Sheng и Asl Charm. Представители компании заявили о подписании соглашения о сотрудничестве с Узбекистаном после технического осмотра образцов. «Аналпа» также примет участие в октябрьской UzCharmExpo-2022, где будут подробно обсуждены вопросы сотрудничества.