Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 2022 yil 20 avgust kuni mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot o'tkazadi.
Qayd etish kerakki, o'tgan yili ilk bor o'tkazilgan uchrashuvda 10 000 dan ortiq tadbirkorlar ishtirok etib, o'zlarini qiynab kelayotgan muammolar va hal etilishi lozim bo'lgan masalalar yuzasidan Davlat rahbariga o'z takliflarini bildirgan edi. Albatta, mazkur tadbirda katta ahamiyat qaratiladigan qatlam – kichik biznes va xususiy tadbirkorlik mamlakatimiz iqtisodiyotining ustuvor yo'nalishi etib belgilanganligi, so'nggi besh yilda bu sohani rivojlantirishga qaratilgan 2 mingga yaqin qonun, farmon va qarorlar qabul qilinganligi e'tiborga olinsa, navbatdagi tadbirning nechog'li muhimligini anglab qiyin emas.
Mazkur ochiq muloqotga munosib tayyorgarlik ishlari olib borish maqsadida mamlakatimiz charm-poyabzal va mo'ynachilik sanoatida faoliyat olib borayotgan biznes vakillari bilan muloqotlar tashkil etilmoqda.
Jumladan, Joriy yil 20 avgustida Davlat rahbarining tadbirkorlar bilan bo'lib o'tadigan mazkur muloqotiga puxta tayyorgarlik ko'rish, biznes vakillarining murojaatlarini o'rganish, tadbirkorlar tomonidan kelib tushayotgan takliflarni umumlashtirish va tahlil qilish, asoslangan takliflar ishlab chiqish yuzasidan “O'zcharmsanoat” uyushmasida Monopoliyaga qarshi kurash davlat qo'mitasi mas'ul rahbar xodimlari bilan hamkorlikda, Uyushmaga a'zo 100 ga yaqin korxonalar vakillari ishtirokida onlayn uchrashuv tashkil etildi.
Qizg'in muloqot tarzida o'tgan ushbu uchrashuvda korxonalar vakillari “O'zcharmsanoat” uyushmasi hamda Monopoliyaga qarshi kurash davlat qo'mitasi rahbar xodimlariga o'z murojaatlarini yo'lladi, shuningdek, sohadagi tadbirkorlarni o'ylantirib kelayotgan masalalar yuzasidan mutasadilar bilan fikr almashildi. Bunda o'rtaga qo'yilgan masala va takliflar mazmuniga e'tibor qaratiladiganda, banklar orqali kredit liniyalari ajratilishi, foydalaniladigan yerlarni xususiylashtirish, davlat xaridi asosida byurtmalar bo'yicha to'lovlar o'z vaqtida amalga oshirilishi zarurati, xalqaro sifat standartlarini joriy qilish, eksport va import bilan bog'liq o'ziga xos jihatlar muhokamalar tarkibida yetakchi o'rinlarda bo'lganini alohida ta'kidlab o'tish mumkin.
Masalan, Buxoro viloyatida faoliyat ko'rsatayotgan “New Star 2020” korxonasi ayni vaqtda faoliyatini kengaytirish maqsadida kichik sanoat zonasidan ajratilgan yerni xususiylashtirishga ko'maklashish yuzasidan murojaat bildirdi. Korxona investisiya talablarini to'liq bajargan bo'lib, yangi ish o'rinlarini yaratgan. Hozirdagi asosiy maqsadlardan biri tijorat banklaridan kredit olgan holda yangi ishlab chiqarish liniyasini barpo etish bo'lib turibdi. Mutasaddilar tomonidan ushbu taklif o'rganib chiqilib, tez fursatda birgalikda ijobiy yechim topilshida amaliy yordam choralarini ko'rsatish bo'yicha qaror qabul qilindi.
Andijon viloyatidagi “Yangi vodiy poyabzal” korxonasi esa tijorat banklaridan xorijiy valyutada imtiyozli kreditlarni olish tartib-tamoyilida qiyinchiliklar mavjudligini bildirdi. Amalga oshirgan loyihasining umumiy qiymati 1 mln. dollarni tashkil etadigan ushbu korxona to'liq quvvatda ishlashi uchun Xitoydan asbob-uskunalar sotib olishga ehtiyoj mavjud bo'lib, ushbu maqsadda banklardan xorijiy valyutada kredit olishda muammolar yuzaga kelmoqda. Mazkur murojat o'rganib chiqilib, Uyushma va Qo'mita tomonidan bu masala ijobiy va to'g'ri hal qilinishida ko'maklashish bo'yicha kelishib olindi.
Tadbirkorlarimiz bilan samimiy aloqa ruhida bo'lib o'tgan ushbu muloqot chog'ida turli mavzularda kelib tushgan 30 dan ortiq takliflar va murojaatlardan ayrimlari shu joyning o'zida hal etilganligi diqqatga loyiq bo'lib, ulardan yetarlicha ko'rib chiqilishi muayyan muddat talab etiladiganlari chuqur tahlil bilan o'rganib chiqish mas'uliyatiga qabul qilinganligini, shu bilan birga, yechimi davlat rahbariyati darajasida hal bo'lishi mumkin bo'lgan taklif-mulohazalar esa Prezident Sh.Mirziyoevning tadbirkorlar bilan 20 avgustda bo'lib o'tadigan muloqotidagi masalalar tarkibiga qo'shilishi uchun tegishli instansiyalarga taqdim etilishi to'g'risida to'xtamga kelinganligini alohida ta'kidlab o'tish mumkin.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 августа 2022 года проведет открытый диалог с предпринимателями нашей страны. В целях надлежащей подготовки к предстоящему бизнес-событию проводятся встречи с представителями бизнеса кожевенно-обувной и пушно-меховой промышленности нашей страны.
Справочно: в первой встрече, состоявшейся в прошлом году, приняли участие более 10 тысяч предпринимателей, которые обратились к Главе государства со своими предложениями относительно беспокоящих их проблем и вопросов, требующих решения. Несложно понять важность очередного мероприятия, если принять во внимание, что малый бизнес и частное предпринимательство являются приоритетными направлениями экономики нашей страны и за последние 5 лет было принято около 2000 законов, указов и постановлений, направленных на развитие этого сектора.
Для тщательной подготовки к очередному диалогу Главы государства с предпринимателями, изучения обращений представителей бизнеса, свода итогов и обработки предложений, поступивших от предпринимателей совместно с Государственным антимонопольным комитетом была организована онлайн-встреча с участием представителей около 100 предприятий-членов Ассоциации "Узчармсаноат".
На встрече, прошедшей в духе конструктивного диалога, представители предприятий обратились с интересующими их вопросами к специалистам Ассоциации и Государственного антимонопольного комитета. В центре внимания были такие темы, как выделение кредитных линий через банки, приватизация используемых земель. Была особо отмечена необходимость своевременного осуществления платежей на основе государственных закупок, внедрения международных стандартов качества. Также изучены специфические аспекты, связанные с экспортом и импортом.
Например, действующее в Бухарской области предприятие New Star 2020 обратилось за содействием в приватизации земли, выделенной в малой промзоне, с целью расширения своей деятельности. Предприятие полностью выполнило инвестиционные условия, были созданы новые рабочие места. Одной из основных целей сейчас является строительство новой производственной линии за счет кредита коммерческих банков. Специалисты изучили данное предложение и решили оказать практическую помощь, а также совместно найти положительное решение.
Предприятие из Андижана «Янги водий пойабзал» выступило с обращением о том, что существуют сложности в процедуре получения льготных кредитов в иностранной валюте от коммерческих банков. Для вывода на полную мощность данного предприятия, с общей стоимостью 1 млн долларов, необходимо закупить новое оборудование из КНР. Однако, у фабрики возникли сложности с получением кредитов. Данное обращение было изучено и принято решение Ассоциацией и Комитетом оказать содействие в положительном и правильном решении данного вопроса.
Стоит отметить, что часть из более чем 30 предложений и обращений, поступивших на различные темы в ходе данного диалога с бизнесменами, были решены на месте. Те же вопросы, которые нуждаются в углубленном изучении, а также в помощи непосредственно со стороны руководителя страны, будут переданы соответствующим инстанциям для включение в перечень вопросов, которые озвучат 20 августа на предстоящем диалоге Президента Ш.Мирзиёева с предпринимателями.