O'ZBEK QORAKO'L MAHSULOTLARIGA ROSSIYADA TALAB ORTMOQDA
“O'zcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati Rossiya Mo'ynachilik kengashi prezidenti Sergey Stolbov hamda “Мягкое золото” mo'yna va charm assosiasiyasi vakillaridan iborat Rossiya delegasiyasi bilan uchrashuv o'tkazdi.
Muloqot avvalida rossiyalik mehmonlar poytaxtimizda bo'lib o'tgan “UzCharmExpo-2022” 12-xalqaro ko'rgazma-yarmarkasi yuqori saviyada va muvafaqqiyatli tashkil etilganligi, xalqaro hamkorlik aloqalarni yo'lga qo'yishda samarali platforma vazifasini o'taganligini bilan Uyushma rahbariyatini tabrikladi.
Uchrashuvda O'zbekiston va Rossiya o'rtasida mo'ynachilik sohasida hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish masalasi atroflicha muhokama etildi. Qayd etish kerakki, bugungi kunda O'zbekiston qorako'l mahsulotlarini yetishtirishda dunyoda ikkinchi o'rinda turadi. Sifat va narxning uyg'unligi esa uni jahon bozoridagi qiymatini yanada oshirmoqda. Rossiya mo'ynachilik kengashi prezidenti Sergey Stolbov bugungi kunda Rossiya bozorida o'zbek qorako'l mahsulotlariga talab ortib borayotganini ta'kidladi. SHu bois ayni yo'nalishdagi aloqalarni yanada rivojlantirish hamda savdo-sotiq masalalarini soddalashtirish bo'yicha takliflarni ko'rib chiqish yuzasidan o'z tashabbusini bildirdi.
Shuningdek, uchrashuvda bugungi kunda mo'yna va jun mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalarning xalqaro elektron bazasi shaklantirilayotgani qayd etildi. Bu esa o'zbekistonlik tadbirkorlar uchun ham keng imkoniyatlarni ochishi ma'lum qilindi. Poytaxtimizda bo'lib o'tgan “UzCharmExpo-2022” 12-xalqaro ko'rgazma-yarmarkasi doirasida rossiyalik tadbirkorlar qorako'l mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi ko'plab mahalliy tadbirkorlarimiz bilan muzokalar o'tkazib, manfaatli kelishuvlarga erishdi.
Muloqot chog'ida “Мягкое золото” mo'yna va charm assosiasiyasi vakillari bilan Rossiyaning Pyatigorsk shahrida bo'lib o'tadigan “Мягкое золото” xalqaro ko'rgazmasida o'zbekistonlik tadbirkorlarning ishtirokini ta'minlash masalasi ham ko'rib chiqildi. Shuni o'z o'rnida ta'kidlab o'tish mumkinki, Pyatigorsk Rossiyaning mo'ynachilik sanoati poytaxti sanaladi. Bu ko'rgazmada ishtirok etish mahalliy ishlab chiqaruvchilarimizga yangi bozorlarga chiqish uchun keng imkoniyatlarni ochadi.
Muloqot yakunida “O'zcharmsanoat” uyushmasi hamda “Мягкое золото” mo'yna va charm assosiasiyasi o'rtasida o'zaro hamkorlik to'g'risidagi memorandum imzolandi.

УЗБЕКСКИЙ КАРАКУЛЬ ОБРЕТАЕТ ПОПУЛЯРНОСТЬ В РОССИИ
Руководство Ассоциации «Узчармсаноат» провело встречу с президентом Российского мехового совета Сергеем Столбовым и российской делегацией в составе представителей Ассоциации меха и кожи «Мягкое Золото».
В начале переговоров гости поздравили руководство Ассоциации с высоким уровнем и успешной организацией 12-ой международной выставки-ярмарки UzCharmExpo-2022, которая послужила эффективной площадкой для международного сотрудничества.
На встрече были подробно обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Россией в пушно—меховой сфере. Следует отметить, что сегодня Узбекистан является вторым по величине производителем каракулевых изделий в мире. Сочетание цены и качества еще больше повышает спрос на эту продукцию на мировом рынке. Президент Российского мехового совета Сергей Столбов отметил, что сегодня растет спрос на узбекскую каракулевую продукцию на российском рынке. В связи с этим он выразил инициативу по рассмотрению предложения по дальнейшему развитию отношений в этой сфере и упрощению процесса торговли.
На встрече также было отмечено о формировании международной электронной базы данных предприятий, производящих изделия из меха и шерсти. Это в свою очередь откроет широкие возможности для узбекских предпринимателей. Также отметили, что в рамках 12-ой международной выставки-ярмарки UzCharmExpo-2022 в Ташкенте российские предприниматели провели переговоры со многими местными предпринимателями, производящими каракулевую продукцию и достигли взаимовыгодных соглашений.
В ходе переговоров с представителями кожевенно-мехового объединения «Мягкое золото» также обсуждался вопрос обеспечения участия узбекских предпринимателей в международной выставке «Мягкое золото» в г. Пятигорске, Россия. Следует отметить, что Пятигорск является столицей меховой промышленности России. Участие в этой выставке открывает перед нашими производителями широкие возможности для выхода на новые рынки.
По итогам переговоров был подписан Меморандум о сотрудничестве между Ассоциацией «Узчармсаноат» и Ассоциацией меха и кожи «Мягкое Золото».