Prezident poyabzal ishlab chiqarish boʻyicha zamonaviy korxona bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qarshi shahridagi kichik sanoat zonasida joylashgan “UzShoes” qoʻshma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Maʼlumki, Qashqadaryoda charm xomashyosi koʻp. Davlatimiz rahbari viloyatga avvalgi tashrifi chogʻida bu imkoniyatdan foydalanib, charm mahsulotlarini qayta ishlashni yoʻlga qoʻyish boʻyicha koʻrsatma bergan edi. Shundan soʻng hududda 4 ta loyiha ishga tushirildi.
Xususan, “UzShoes” korxonasi belaruslik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda 6 million dollar evaziga tashkil etildi. Korxonaga Germaniya, Italiya va Avstriyadan uskuna va jihozlar keltirib oʻrnatildi. 350 ta ish oʻrni yaratildi.
Korxona yiliga 500 ming juft poyabzal ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bugungi kunda erkaklar, ayollar va bolalar uchun 10 turdagi charm poyabzallar tayyorlanmoqda. Sifatli va chiroyli bu mahsulotlar import oʻrnini bemalol bosadi.
Shu bilan birga, Qarshida tikilgan poyabzallar Yevropa mamlakatlaridagi 100 dan ortiq savdo doʻkonlarida sotilmoqda. Shuningdek, qoʻshni davlatlar va Hindiston bilan kelishuvlarga erishilgan.
Davlatimiz rahbari poyabzallarni tayyorlash jarayonini koʻzdan kechirdi, shu yerda ishlayotgan xotin-qizlar bilan suhbatlashdi.
Shuningdek, Prezident Qarshi shahrida sport taʼlimi boʻyicha taqdimot bilan tanishdi. Sportni rivojlantirish vaziri yoshlar oʻrtasida ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari boʻyicha 1-aprel kuni oʻtkazilgan yigʻilishdagi vazifalar ijrosi toʻgʻrisida hisobot berdi. Mutasaddilarga chet ellik mutaxassislarni jalb etib, seleksiya ishlari va oʻquv dasturini toʻgʻri shakllantirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Shu bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifini yakunlab, Toshkentga qaytib keldi.

Президент ознакомился с современным предприятием по производству обуви
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия "UzShoes" в малой промышленной зоне города Карши.
В Кашкадарье много кожаного сырья. В ходе предыдущего визита в регион глава государства поручил использовать эту возможность для производства изделий из кожи. После этого в регионе было запущено 4 проекта.
В частности, предприятие "UzShoes" создано в сотрудничестве с белорусскими деловыми людьми с привлечением инвестиций на 6 миллионов долларов. Здесь установлено оборудование из Германии, Италии и Австрии, создано 350 рабочих мест.
Производственная мощность компании составляет 500 тысяч пар обуви в год. Сегодня изготавливается кожаная обувь 10 видов для мужчин, женщин и детей. Своими качественными и дизайнерскими характеристиками эта продукция без труда замещает импорт.
Вместе с тем обувь каршинского производства продается более чем в 100 магазинах европейских стран. Достигнуты договоренности с соседними странами и Индией.
Глава государства осмотрел процесс изготовления обуви и побеседовал с работающими здесь женщинами.
Состоялась также презентация проекта по спортивному образованию. Министр по развитию спорта отчитался о ходе реализации задач, поставленных главой государства на совещании по развитию массового спорта среди молодежи 1 апреля. Ответственным лицам поручено привлечь зарубежных специалистов, правильно наладить селекцию и учебный процесс.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Кашкадарьинскую область завершилась, он вернулся в Ташкент.