SAMARQANDDA O`ZBEKISTON-ROSSIYA BIZNES-FORUMI BO`LIB O`TMOQDA
2022-yil 1-2 dekabr kuni Samarqand shahrida O‘zbekiston-Rossiya biznes-forumi bo`lib o`tmoqda. Unda vazirlik va idoralar, viloyatlar, tarmoq birlashmalari, shuningdek, O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasining 500 dan ortiq yetakchi kompaniya va konsernlari vakillari ishtirok etmoqda.
Forumning rasmiy tadbirida O`zbekiston va Rossiya o`rtasidagi tovar ayriboshlash hajmi ijobiy dinamikada o`sayotgani taʼkidlandi. Oxirgi besh yil ichida ikki mamlakat o`rtasidaga savdo aylanmasi 170 foizga, 2021 yilga nisbatan uchdan bir qismga o`sib, 7,5 milliard dollarni tashkil etgan. O`zaro tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi qayd etildi.
Tomonlar keyingi yillarda sarmoyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasi faollashganini yuqori baholadi. O`zbekistonda so`nggi 5 yilda Rossiya kapitali ishtirokida tashkil etilgan korxonalar soni 3 barobardan oshdi. Bugungi kunda 3000 dan ortiq tadbirkorlik sub'ektlari Rossiya sarmoyasi asosida ish olib bormoqda. Ayni vaqtda O`zbekistonda Rossiya kompaniyalari bilan umumiy qiymati 20 milliard dollardan ortiq bo`lgan ikki yuzga yaqin qo`shma loyiha amalga oshirilmoqda.
Ikki mamlakat iqtisodiyotining ustuvor yo`nalishlaridan foydalanib hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun sharoit yaratish zarurligi takidlandi. Birgina charm-poyabzal sanoatini oladigan bo‘lsak, 2022-2024-yillarda umumiy qiymati 11 million dollarlik investisiya loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Shundan 8 million dollari to`gʻridan-to`g`ri xorijiy investitsiyalardir.
Tadbir doirasida “O`zbekistonda ishlab chiqarilgan” mavzusidagi ko`rgazma ham tashkil etildi. Unda mamlakatimizning butun sanoat tarmoqlarining yutuqlari namoyish etildi. “O`zcharmsanoat” uyushmasi ko`rgazmada charm-poyabzal mahsulotlarining eng yaxshi na`munalarini namoyish etmoqda. Bugungi kunda mamlakatimizdan Rossiya bozoriga yiliga 1,4 million juft poyabzal va 1,2 million juft yarim tayyor mahsulotlar yetkazib berilmoqda. Bu ko`rsatkich yildan-yilga jadal o`sib bormoqda. Shu yilning o`zida Rossiyaga eksport 82,5 million dollarga yetgan. 2021 yilda bu ko`rsatkich 51,2 million dollarni tashkil etgan. 2023-yil eksport hajmi 135 million dollardan oshishi kutilmoqda. Rossiyaning “Bars”, “Parij kommunasi”, “Egida”, “Yahting”, “Kotofey”, “Zenden” va boshqa kompaniyalari tomonidan O`zbekiston korxonalariga autsorsing, franchayzing va chakana savdo buyurtmalari berilgan.
Forum doirasida Tatariston Respublikasi sanoat klasteri, “ПЭК” transport kompaniyasi, “Lira” AJ va “ZENDEN Group” xoldingi vakillari bilan muzokaralar olib borildi.
Biznes-forum mutaxassislar muloqoti uchun samarali maydonga aylandi. Bu yerda O‘zbekiston va Rossiyaning qator tarmoqlari salohiyati keng ochib berildi. Istiqbolli sarmoyaviy loyihalar taqdim etildi. Tadbir dasturi doirasida bir necha panel sessiyalari ham o‘tkazildi. Shuningdek, forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o`rtasida uchrashuvlar boʻlib o`tdi. Ularda qo`shma loyihalarni amalga oshirish va o`zaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzish imkoniyatlari muhokama qilindi.

В САМАРКАНДЕ ПРОХОДИТ УЗБЕКСКО-РОССИЙСКИЙ БИЗНЕС-ФОРУМ
1-2 декабря 2022 года в г.Самарканде проходит узбекско-российский бизнес-форум, в котором принимают участие руководители министерств и ведомств, регионов, отраслевых объединений и ассоциаций, а также свыше 500 представителей ведущих компаний и корпораций Республики Узбекистан и Российской Федерации.
В ходе официальной части форума было подчёркнута положительная динамика роста товарооборота между Узбекистаном и Россией. За последние пять лет он вырос на 170%, а по итогам 2021 года – ещё на треть, превысив показатель в 7,5 млрд долларов. Выражена заинтересованность обеих сторон в доведении объёмов взаимной торговли до 10 млрд долларов.
Стороны высоко оценили активизацию в последние годы инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием российского капитала за последние 5 лет, выросло в 3 раза. Сегодня свыше 3 тысячи субъектов бизнеса ведут деятельность под российским триколором. В Узбекистане в текущее время реализуются около двухсот совместных с российскими компаниями проектов на сумму свыше 20 млрд долларов.
При этом, было озвучено, что экономический потенциал двух стран формирует предпосылки для дальнейшего наращивания сотрудничества в приоритетных направлениях. Если брать кожевенно-обувную отрасль, то в 2022-2024 г.г. планируется реализация инвестпроектов на общую сумму 11 млн долл., из которых 8 млн – прямые иностранные инвестиции.
На полях события также организована выставка «Сделано в Узбекистане», которая продемонстрировала промышленный потенциал нашей страны по целому спектру отраслей и направлений. Ассоциация «Узчармсаноат» продемонстрировала на экспозиции лучшие образцы кожевенно-обувной продукции, которая сегодня поставляется на российский рынок в объеме1.4 млн пар обуви и 1.2 млн пар заготовок в год, цифры динамично растут. Только за год экспорт в Россию с 51.2 млн долларов в 2021 году вырос до 82.5 млн долларов в 2022 году. Показатель на 2023 год по прогнозу достигнет 135 млн долларов. Заказы на условиях аутсорсинга, франчайзинга и ритейлинга разместили на узбекских предприятиях такие российские компании, как «Барс», «Парижская коммуна», «Эгида», «Яхтинг», «Котофей» и другие.
Руководство Ассоциации "Узчармсаноат" в рамках форума провела ряд переговоров, в том числе и с представителями Промышленного кластера Республики Татарстан, транспортной компании "ПЭК", ЗАО "Лира" и холдинга ZENDEN Group.
Бизнес-форум стал эффективной площадкой для диалога экспертов. Здесь был широко раскрыт потенциал ряда отраслей Узбекистана и России, презентованы перспективные инвесткейсы. В рамках программы мероприятия состоялись также несколько панельных сессий. Также на площадке форума состоялись встречи между представителями делового сообщества двух стран, в ходе которых стороны обсудили возможности реализации совместных проектов и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.