O‘ZBEK CHARM-POYABZAL MAHSULOTLARI "WILDBERRIES" ONLAYN SAVDO PLATFORMASIDAN JOY OLADI
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi eksportni rag‘batlantirish agentligi tashabbusi bilan Rossiyaning yirik “Wildberries” onlayn savdo platformasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqotda mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan poyabzal, charm-attorlik, sport aksessuarlari mahsulotlarini onlayn marketpleysda savdosini yo‘lga qo‘yish masalasi muhokama etildi.
Muloqot avvalida “Wildberries” kompaniyasi vakillariga mamlakatimizning ishlab chiqarish salohiyati, mahsulot sifati, xalqaro seritfikatlar, eksport ko‘rsatkichlari yuzasidan taqdimot o‘tkazildi. O‘z navbatida onlayn savdo tarmog‘i vakillari O‘zbekiston bilan mahsulotlarni elektron sayt orqali MDH va jahon bozriga olib chiqish masalasiga qizish bildirdi.
Maʼlumot o‘rnida qayd etish kerak, “Wildberries” kompaniyasi 17 yildan buyon muvaffaqiyatli ish olib boradi. Bugungi kunda Rossiya, Belorus, Qozog‘iston, Armaniston, Isroil, Qirg‘iziston va O‘zbekistonda o‘z platformasi ishini yo‘lga qo‘ygan. Bir kunda onlayn-do‘kon orqali 3,5 mln buyurtma kelib tushadi. Savdo maydonchasidan 210 mingdan ortiq brendlar mahsuloti o‘rin olgan. “Wildberries” onlayn-do‘koni arzon narxlarni, muntazam yangilanib turadigan assortimentni anglatadi. “Wildberries” onlayn-katalogida ayollar, erkaklar va bolalar kiyimlari va poyabzallarining 35 mingga yaqin yetakchi brendlari taqdim etilgan. Xaridorlarga elektronika, kitoblar, bolalar mahsulotlari taklif etiladi. Onlayn do‘konda siz uy-ro‘zg‘or buyumlari, oziq-ovqat, go‘zallik mahsulotlari, zargarlik buyumlari, o‘yinchoqlar sotib olishingiz mumkin.
Muloqotda kompaniya vakillari bilan “Wildberries” orqali mahalliy korxonalarimizni xalqaro bozorga olib chiqish masalasi atroflicha muhokama etildi. Shuningdek, charm-poyabzal mahsulotlarining onlayn savdosini yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekistonda mahsulotlarni tarqatish markazi tashkil etish taklifi ko‘rib chiqildi.
Muloqot so‘ngida “Wildberries” kompaniyasi vakillari hamda mahalliy korxonalar ishtirokida onlayn uchrashuv tashkil etishga kelishib olindi. Milliy mahsulotlarimizni internet-magazinda sotish bo‘yicha kelishuvlarga erishish yuzasidan qaror qabul qilindi.

УЗБЕКСКАЯ КОЖЕВЕННО-ОБУВНАЯ ПРОДУКЦИЯ ВЫХОДИТ НА ТОРГОВУЮ ОНЛАЙН-ПЛОЩАДКУ "WILDBERRIES"
В Ассоциации «Узчармсаноат» при содействии Агентства продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с представителями крупнейшей российской торговой интернет-площадки Wildberries.
Стороны обсудили перспективы размещения на онлайн-площадке обуви, кожгалантереи и спортивных изделий, производимых в нашей стране.
В ходе диалога представителям компании Wildberries была представлена информация о производственном потенциале страны, качестве продукции, международных сертификатах качества, экспортных показателях. В свою очередь, представители сети интернет-торговли выразили заинтересованность в вопросе экспорта продукции из Узбекистана на мировые рынки, в том числе СНГ через электронную площадку.
Для справки, компания Wildberries успешно работает уже 17 лет. Сегодня она запустила свою платформу в России, Беларуси, Казахстане, Армении, Израиле, Кыргызстане и Узбекистане. За один день маркетплейс обслуживает 3,5 млн заказов. На торговой площадке можно найти продукцию более чем 210 000 брендов. Wildberries — это низкие цены и регулярно обновляемый ассортимент. В его онлайн-каталоге представлено около 35 000 ведущих брендов женской, мужской и детской одежды и обуви. Покупателям предлагается электроника, книги, детские товары. Кроме того, на просторах онлайн торговой-площадки можно найти товары для дома, продукты питания, косметику, украшения, игрушки и многое другое.
В ходе встречи с представителями компании подробно обсуждался вопрос вывода наших местных предприятий через Wildberries на международный рынок. Также было рассмотрено предложение о создании центров дистрибуции продукции в Узбекистане с целью запуска в нашей стране онлайн-продаж кожевенно-обувной продукции.
По итогам переговоров было принято решение организовать онлайн-встречу с участием представителей компании Wildberries и отечественных кожевенно-обувных предприятий. Также стороны условились заключить договоренности о размещении нашей национальной продукции в международном маркетплейсе.