SANOAT KORXONALARINI BOSHQARISH VA RIVOJLANTIRISHDA TIZIMLI YONDASHUV
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati hamda “UZBIC” – O‘zbekiston biznes va sanoat kengashi raisi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvdan maqsad mamlakatimiz charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohasidagi ishlab chiqaruvchilarning faoliyatini viloyatlar kesimida qo‘llab-quvvatlash, ularning mahsulotlarini eksport qilish tizimini yana-da mustahkamlash, soha tadbirkorlari uchun biznes-treninglar tashkil etishdan iboratdir.
Muloqot avvalida “UZBIC”ga respublikamizdagi charm-poyabzal va mo‘ynachilik yo‘nalishida faoliyat olib borayotgan korxonalar, sohaning ishlab chiqarish imkoniyatlari, eksport hajmlari, investitsion jozibadorlik to‘g‘risida batafsil maʼlumot berildi.
O‘z navbatida “UZBIC” – O‘zbekiston biznes va sanoat tarmoqlarini rivojlantirish kengashi raisi yurtimizda ayni sanoat rivojlanib borayotgan, sohaning eksport ko‘rsatkichlari yuqorilatganini qayd etdi. Shuningdek, mazkur yo‘nalishda xorijiy hamkorlar topish, soha korxonalarini yangi eksport bozorlariga olib chiqish bo‘yicha kengash yaqindan hamkorlik qilish niyatida ekanligini maʼlum qildi.
Maʼlumot o‘rnida qayd etish kerak, “UZBIC” mahalliy tadbirkorlar va xalqaro bozordagi biznesmenlar o‘rtasida manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, faoliyatni yana-da rivojlantirish hamda kengashga aʼzo tadbirkorlik subyektlarining manfaatlarini himoya qilgan xolda ularning faoliyatini muvofiqlashtirib borish bilan shug‘ullanadi. “UZBIC” bilan hamkorlik qilish tadbirkorlarga xorijdagi 30 000 nafar o‘zbek tadbirkorlari bilan bog‘lanish imkonini beradi. 50 dan ziyod davlatlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga zamin yaratiladi.
Kengashning eksport markazidan foydalangan xolda dunyo bo‘ylab potensial mijozlarni topish imkoniga ega bo‘lishadi. Investorlar bilan bevosita ishlash, “UZBIC” katalogida o‘z mahsulotlarini joylashtirish va jahon bo‘ylab tarqatish borasida amaliy ko‘makka erishadi.
Uchrashuvda soha tadbirkorlari uchun biznes-treninglar tashkil etgan xolda korxona boshqaruvida zamonaviy yondashuvlar hamda innovatsiyalarni joriy etish bo‘yicha takliflar muhokama qilib olindi.
Bundan tashqari xalqaro va milliy ko‘rgazmalarda  “UZBIC” tomonidan xorijiy sarmoyadorlar, importyorlarni keng jalb etish, eksportyor korxonalarga huquqiy va amaliy ko‘mak ko‘rsatish bo‘yicha tashabbuslar ilgari surildi.
Uchrashuv yakunida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi hamda “UZBIC” – O‘zbekiston biznes va sanoat tarmoqlarini rivojlantirish kengashi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.

СИСТЕМНЫЙ ПОДХОД К УПРАВЛЕНИЮ И РАЗВИТИЮ ПРОМЫШЛЕННЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ
Состоялась встреча между руководством Ассоциации «Узчармсаноат» и председателем Ассоциации бизнеса и промышленности Узбекистана UZBIC. Цель встречи – поддержка деятельности производителей кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей в регионах, дальнейшее укрепление системы экспорта их продукции, организация бизнес-тренингов для предпринимателей.
В начале диалога руководителю UZBIC была предоставлена подробная информация о предприятиях отрасли, ее производственных возможностях, объемах экспорта, инвестиционной привлекательности.
В свою очередь, председатель UZBIC отметил развитие данной отрасли в нашей стране и увеличение ее экспортных показателей. Кроме этого, он изъявил намерение о тесном сотрудничестве в поиске зарубежных партнеров и выводе предприятий отрасли на новые экспортные рынки.
Необходимо отметить, что UZBIC занимается установлением взаимовыгодного сотрудничества между отечественными и зарубежными компаниями, помощью в дальнейшем развитии их деятельности, защитой интересов хозяйствующих субъектов, входящих в Совет. Сотрудничество с UZBIC позволит предпринимателям отрасли наладить связи с 30 тысячами узбекскими бизнесменами за рубежом. Будет создана база для обеспечения взаимодействия более чем с 50 странами.
Используя Экспортный центр Совета, представители бизнеса смогут найти потенциальных клиентов по всему миру. Они получат непосредственную помощь в работе с инвесторами, размещении продукции в каталоге UZBIC и распространении ее по всему миру.
На встрече обсуждались предложения по внедрению современных подходов и инноваций в управление предприятием посредством проведений бизнес-тренингов для предпринимателей.
Кроме этого, председатель UZBIC выступил с инициативной по привлечению иностранных инвесторов и импортеров на международных и национальных выставках, а также по оказанию правовой и практической поддержки предприятиям-экспортерам.
В завершение встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Ассоциацией «Узчармсаноат» и Ассоциацией бизнеса и промышленности Узбекистана UZBIC.