“UzCharmExpo–2022” XIII xalqaro ko‘rgazma-yarmarkasi oldidan “O‘zcharmsanoat” uyushmasida Xitoyning “Alibaba Group” korporatsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqotda O‘zbekistonda tayyorlangan charm-poyabzal mahsulotlarini Alibaba.com xalqaro platformasiga olib chiqish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Xitoy korporatsiyasi vakillariga O‘zbekistonda charm-poyabzal sanoatini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, yaratilgan sharoit va imtiyozlar haqida batafsil ma’lumot berildi. O‘z navbatida, xorijlik mehmonlar Alibaba platformasining imkoniyatlari haqida taqdimot o‘tkazishdi. Shuningdek, Alibaba.com saytida kompaniyalarni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha batafsil ma’lumot berishdi.
“Alibaba Group” korporatsiyasining MDH mamlakatlari bo‘yicha menejeri Mariya Kadantseva O‘zbekiston iqtisodiyoti bugungi kunda Osiyoda jadal rivojlanayotgan mamlakatlardan biri bo‘lib, ishlab chiqarish va sarmoyaviy salohiyat, eksport hajmi  borasida yuqori natijalarni ko‘rsatayotganini ta’kidladi. “Shu sabablarga ko'ra biz O'zbekiston bilan hamkorlik qilishdan manfaatdormiz. Onlayn platformamizda tayyor charm, charm buyumlar va poyabzallarga talab ortib bormoqda. Ayni turdagi mahsulotlar savdosidagi eng yirik xaridorlar uchligida AQSh, Ispaniya va Xitoyni ko`rish mumkin. Yetkazib beruvchilar orasida esa Xitoy  va O`zbekiston yetakchidir. Mahsulotlarning raqobatbardoshlik darajasi bo`yicha platformada O'zbekiston katta ustunlikka egadir. Umid qilamizki, O'zbekistonning charm-poyabzal korxonalari bizning platformamizda eng yaxshi savdo natijalariga erishadilar”.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekiston charm-poyabzal sanoati korxonalarining ommabop onlayn savdo maydonchasiga kirishi eksport hajmini qo‘shimcha 50-80 million dollarga oshiradi. Poyabzal, charm buyumlar, mo‘ynali kiyimlar eksport geografiyasini kengaytiradi. Ulgurji va chakana savdo korxonalarining 190 ga yaqin xorijiy davlatlarning iste'molchilari bilan to'g'ridan-to'g'ri savdo aloqalarini o'rnatishiga xizmat qiladi.
Ayni vaqtda Alibaba.com  O‘zbekistonning charm-poyabzal va mo‘yna korxonalarini ro‘yxatga olish va ularning mahsulotlarini joylashtirishni boshladi. Alibaba Group mutaxassislari O‘zbekistonlik tadbirkorlarga platformadan foydalanish va ishlarni optimallashtirishda  texnik ko`mak beradi.
Korporatsiya vakillarining ma`lumotlariga ko‘ra Alibaba Group Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi eksportni rag‘batlantirish agentligi  bilan kelishgan holda yil oxiriga qadar subsidiya ajratish bo‘yicha yana 100 ta kvota ajratadi.

ALIBABA.COM: НОВЫЕ ВОЗМОЖНОСТИ ДЛЯ РАЗВИТИЯ B2B ТОРГОВЛИ
В преддверии 13-ой международной выставки-ярмарки UzCharmExpo-2022 в Ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с делегацией китайской корпорации Alibaba Group. На встрече обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества в области вывода узбекских товаров на международную платформу Alibaba.com.
В начале беседы представители китайской корпорации были подробно проинформированы о проводимой в Узбекистане работе по развитию кожевенно-обувной отрасли, созданных условиях и льготах. В свою очередь, зарубежные гости провели презентацию о возможностях своей платформы, а также дали подробную информацию по прохождению регистрации компаний на сайте Alibaba.com.
Менеджер корпорации Alibaba Group по странам СНГ г-жа Мария Каданцева отметила, что экономика Узбекистана сегодня является одной из самых быстрорастущих в Азии, а производственный и инвестиционный потенциал, объемы экспорта показывают высокие результаты. "Мы заинтересованы в сотрудничестве с Узбекистаном по этим причинам. На нашей онлайн платформе растет спрос на готовую кожу, кожгалантерею и обувь. В тройку основных покупателей входят США, Испания и Китай. Среди поставщиков сегодня лидирует Китай. С точки зрения конкурентоспособности продукции Узбекистан имеет большие преимущества. Мы надеемся, что кожевенно-обувные предприятия Узбекистана добьются наилучших результатов продаж на нашей платформе".
По предварительным подсчетам, выход предприятий кожевенно-обувной отрасли Узбекистана на популярную онлайн торговую площадку позволит увеличить объем экспорта на дополнительные 50-80 миллионов долларов, расширить географию экспорта обуви, кожгалантереи, меховых изделий за счет установления прямых торговых отношений с оптовыми и розничными компаниями, а также непосредственно потребителями из порядка 190 зарубежных стран.
В настоящее время на Alibaba.com ведется регистрация кожевенно-обувных и пушно-меховых предприятий Узбекистана и размещение их продукции. Специалисты Alibaba Group окажут поддержку узбекским предпринимателям в использовании платформы и оптимизации работы.
По словам представителей компании, Alibaba Group по согласованию с Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли выделит до конца года еще 100 квот на субсидирование.