QOZOGʻISTON POYABZAL KOMPANIYASI OʻZBEKISTON BILAN HAMKORLIK QILISHNI REJALASHTIRMOQDA
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasida “KAZLEGPROM-Olma-Ota” MCHJ delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Muzokaralar chogʻida Qozogʻistonga charm mahsulotlarini eksport qilish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, muloqotda Uyushmaga aʼzo kompaniyalar: “Azr-Textile” MCHJ, “Blackstone” MCHJ, “Kuraman Vostok”MCHJ, “Poyabzalchi”HT, “Anka”MCHJ, “Ulkan Laziz”MCHJ, “Absolute Promteks”MCHJ ishtirok etdi.
Uyushma rahbariyati qozogʻistonlik tadbirkorlarga mamlakatimiz charm-poyabzal va moʻyna sanoati sohasiga oid qonunchilikdagi soʻnggi oʻzgarishlar, investorlarga berilayotgan imtiyozlar haqida maʼlumot berdi. Mehmonlar charm mahsulotlar tayyorlovchi korxonalarning ishlab chiqarish salohiyati va xom ashyo zaxiralari bilan tanishdi.
Muzokaralar chogʻida Qozogʻiston kompaniyasi vakillari oʻz korxonasi ehtiyojlari uchun tayyor charmni Oʻzbekistondan import qilish niyatida ekanlikgini maʼlum qildi. Buning uchun uchrashuv davomida Oʻzbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlari naʼmunalari bilan tanishdi. Mehmonlarning taʼkidlashicha, Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan charm mahsulotlarning sifati va narxi xorijiy korxonalarnikidan sezilarli darajada farq qiladi. Shuning uchun Qozogʻiston kompaniyasi Oʻzbekistondan charm mahsulotlarni xarid qilishga qaror qilgan.
Maʼlumot uchun: “KAZLEGPROM-Olma-Ota” MCHJ Qozogʻiston yengil sanoat tarmogʻining eng yuqori texnologiyali ishlab chiqaruvchilaridan biri sanaladi. Qozogʻiston yengil sanoat korxonalari uyushmasi, Qozogʻisiton Respublikasi yengil sanoat mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar kengashi, “Made in Kazakhstan” tovar ishlab chiqaruvchilar va tadbirkorlar uyushmasiga aʼzo sanaladi. Faoliyati ustki kiymlar, maxsus poyabzallar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan.
Qozogʻistonlik tadbirkor va ishbilarmonlar 5 kun davomida Toshkent, Namangan, Andijon, Fargʻona, Qashqadaryo va Samarqand viloyatlaridagi qator ishlab chiqarish obektlari faoliyati bilan yaqindan tanishadi.
Uchrashuv yakunida mahalliy kompaniyalar vakillari va Qozogʻistonlik tadbirkorlar hamkorlikning keyingi istiqbollarini belgilash uchun bevosita korxonalarda alohida muzokaralar oʻtkazishga kelishib oldilar.

КАЗАХСТАНСКИЙ ПРОИЗВОДИТЕЛЬ ОБУВИ ПЛАНИРУЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО С ПРЕДПРИЯТИЯМИ УЗБЕКИСТАНА
В Ассоциации «Узчармсаноат» прошла встреча с делегацией ТОО «КАЗЛЕГПРОМ-АЛМАТЫ». В ходе переговоров подробно обсуждались вопросы экспорта кожевенной продукции в Казахстан. Также в диалоге приняли участие компании-члены Ассоциации: ООО “Azr-Textile”, OOO “Blackstone” ООО “Kuraman Vostok”, OOO “Poyabzalchi”, ИП “Anka”, OOO “Ulkan Laziz”, OOO “Absolute Promteks”.
Руководство Ассоциации проинформировало иностранных предпринимателей о последних изменениях в законодательстве в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях, льготах, предоставляемых инвесторам. Гости ознакомились с производственным потенциалом предприятий, заготавливающих кожевенные материалы и с запасами сырья.
В ходе переговоров представители казахстанской компании заявили, что намерены осуществлять импорт готовой узбекской кожи для нужд своего предприятия. Для этого во время встречи они ознакомились с образцами продукции узбекских производителей. По словам гостей, качество и цена кожматериалов узбекского производства заметно превосходит зарубежные аналоги. Именно поэтому казахстанская компания решила осуществлять закупку в Узбекистане.
Для справки: ТОО «КАЗЛЕГПРОМ-АЛМАТЫ» это одно из крупнейших высокотехнологичных производственных предприятий швейной и обувной отрасли легкой промышленности Казахстана. Является членом Ассоциации предприятий легкой промышленности Республики Казахстан, Союза производителей продукции легкой промышленности Республики Казахстан, Ассоциации товаропроизводителей и предпринимателей «Сделано в Казахстане». Направление деятельности: спецодежда, спецобувь, мужская деловая одежда и обувь.
Повестка визита казахстанских предпринимателей насыщенная. Бизнесмены в течении 5 дней намерены посетить ряд производственных объектов в Ташкенте, Наманганской, Андижанской, Ферганской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях.
В завершении встречи представители местных компаний и гости из Казахстана договорились о проведении отдельных переговоров непосредственно на предприятиях для определения дальнейших перспектив сотрудничества.