“Oʻzcharmsanoat” uyushmasida Prezident Administratsiyasi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi vakillari, uyushma masʼul xodimlari ishtirokida soha tadbirkorlari bilan yuzma-yuz va videokonferensaloqa formatida ochiq muloqot tashkil etildi.
Kun tartibidan – sohaning bugungi xolati, tarmoqda yuzaga kelayotgan, tadbirkorlarni oʻylantirayotgan muammolar, charm-poyabzal sanoatini rivojlantirish, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash boʻyicha masalalar oʻrin oldi. Mamlakat rahbari tomonidan 2022-yilda charm-poyabzal mahsulotlarining eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish vazifasi qoʻyilgan. Bu borada qanday choralar koʻrish boʻyicha taklif va tashabbuslar tadbirkorlar ishtirokida atroflicha muhokama qilindi.
160 dan ortiq tadbirkor ishtirok etgan yigʻilishda sohani yanada rivojlantirish borasida oʻz takliflari va tashabbuslari, tadbirkorlar oldida turgan muammolarni koʻtarishdi.
Terini qayta ishlash korxonalari rahbarlari ishtirokida tozalash inshootlari va muhandislik tarmoqlarini qurish, yer uchastkalari ajratishdagi muammolar muhokama qilindi. Shuningdek, tadbirkorlar charm mahsulotlar sifatini nazorat qiluvchi markazlashtirilgan laboratoriya tashkil etish tashabbusi bilan chiqdi. Bugungi kunda ishbilarmonlar terini qayta ishlash bilan shugʻullanadigan malakali dizaynerlar, marketologlar va texnologlarning etishmasligiga duch kelishmoqda. Bu borada xorijiy oliy oʻquv yurtlari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish taklif etildi.
Shuningdek, ishbilarmonlarning aksariyati bugungi kunda tadbirkorlik subʼektlariga imtiyozli kreditlar ajratish jarayonlarini soddalashtirish masalasi boʻyicha mutasaddilarga oʻz fikrlarini bildirdi. Boisi, ayni vaqtda kreditlar ajratishdagi ortiqcha qogʻozbozliklar tadbirkorlik faoliyatini kengaytirishga jiddiy toʻsqinlik qilmoqda.
Shuningdek, ochiq muloqotda uyushmaga aʼzo boʻlish, aʼzolik badallari va qarzdorlikni toʻlash masalalari muhokama qilindi.
Yigʻilishda koʻtarilgan masalalar taxlil qilinib, bugungi kunda tadbirkorlik subektlari duch kelayotgan muammolarni bartaraf etish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqish yuzasidan qaror qabul qilindi. Tadbirkorlardan kelib tushgan takliflar asosida tegishli qaror loyihasi ishlab chiqiladigan boʻldi.

КОНСТРУКТИВНЫЙ ДИАЛОГ С БИЗНЕСОМ
В Ассоциации «Узчармсаноат» в очном и формате видеоконференцсвязи прошла встреча с предпринимателями. Также в диалоге приняли участие представители Администрации Президента, Министерства инвестиций и внешней торговли, ответственные лица Ассоциации.
Главная тема повестки дня – сегодняшнее состояние отрасли, проблемы и вопросы, волнующие представителей бизнеса, предложения по развитию кожевенно-обувной отрасли и улучшению деловой среды. Обращено внимание, что руководитель страны поставил задачу по доведению в ближайшие годы объема экспорта кожевенно-обувной продукции до 1 млрд долларов. Какие меры для этого необходимо принять уже сегодня, обсуждены совместно с самими предпринимателями.
На встрече, в которой приняли участие свыше 160 предпринимателей, поднимались многие проблемные вопросы и предложения для развития отрасли.
С руководителями кожзаводов обсуждены проблемы касаемо строительства очистных сооружений и инженерных коммуникаций, выделения земельных участков, выделения субсидий для скотобоен, освобождения мясной продукции от НДС и реэкспорта мяса. Предприниматели выступили и с инициативой об организации централизованной лаборатории по контролю качества кожи. Также сегодня эта категория бизнесменов сталкивается с вопросами нехватки квалифицированных дизайнеров, маркетологов и технологов, занимающихся именно переработкой кожи. Предложено в этом направлении наладить сотрудничество с зарубежными вузами.
Также большинство из собравшихся выступили за решение проблем, возникающих при получении кредитов, упрощение самих процессов получения.
Поднятые на встрече вопросы будут проанализированы, а решения войдут в  дорожную карту по устранению проблем, с которыми сегодня сталкивается бизнес. По системным вопросам в установленном порядке будет разработан проект постановления.