TRADE MISSION: CHARM-POYABZAL YOʻNALISHIDA OʻZBEKISTON-YEVROPA  HAMKORLIK MULOQTLARI
Joriy yilning 1-10-dekabr kunlari “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati va uyushmaga aʼzo korxonalar Yevropaning eng yirik davlatlarida boʻlib, mamlakatimizning charm-poyabzal tarmogʻidagi soʻngi islohotlar va bu yoʻnalishdagi hamkorlikning yangi qirralarini ochish boʻyicha Yevropalik ekspertlar, biznes vakillari va ishlab chiqaruvchilar bilan muloqotlarga kirishdi.
Dastlabki manzil Polsha. Mazkur davlatda boʻlib oʻtgan xalqaro koʻrgazma va biznes forum doirasda  mamlakatimizdagi charm-poyabzal  korxonalari faoliyatini keng targʻib qilish, sohaning investitsion jozibadaorligi namoyish etildi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi tomonidan Oʻzbekiston -Polsha biznes forumi oʻtkazildi. Unda soʻz olganlar ayni kunda mamlakatimizda  tadbirkorlikni rivojlantirish borasida olib borilayotgan islohotlar, charm-poyabzal va toʻqimachilik sanoatida erishilgan yutuqlar, korxonalarning ayni kundagi ishlab chiqarish salohiyati  xususida atroflicha maʼlumot berildi.
Fransiya. Hududining kattaligi jihatidan Yevropada birinchi oʻrinda turadi. 67,8milliondan ortiq aholi istiqomat qiladigan mamlakatgning yalpi ichki mahsuloti 3,12 trillion dollarni tashkil qiladi. Iqtisodiy koʻrsatgichlari jihatidan Yevropada ikkinchi oʻrinda turadigan rivojlangan davlatlardan biri sanaladi. Mazkur davlatda ham Oʻzbek charm-poyabzal mahsulotlariga va oʻzaro hmkorlik aloqalarini kengaytirishga qiziqish yuqori. Mazkur mamlakatda boʻlib oʻtgan  biznes forumda ayni shu fikrlar qayd etilib, import  mahsulotlarning yuqori hajmdagisini Oʻzbekistondan kirib kelishini koʻpaytirish bilan bogʻliq masalalar yuzasidan oʻzaro fikr almashildi.Takidlanglanganidek, davlatimiz rahbarining say-harakatlari bilan Oʻzbekiston GSP+  tizimiga qoʻshilishi natijasida katta imtiyozlar berilib, Yevropa ittifoqi  bozorlariga  tovarlarning  import bojlari bilan nol foiz eksport qilish imkoniyatini yaratdi.
Ispaniyaning yengil sanoati dunyoning eng nufuzli bozorlaridan biri sanaladi. Jahon tayyor yengil sanoat mahsulotlari eksportining 4 foiz ulushi ushbu mamlakat xissasiga toʻgʻri keladi. Shuningdek,  bu davlatda   byurtmaga ishlash ham, ishlab chiqarish ham yuqori darajada rivojlangan. Oʻzbekistonning Ispaniyaga qoʻshimcha eksport salohiyati 100 million AQSH dollaridan ortiqni tashkil qiladi. Birgina joriy yilning 11 oyi davomida Ispaniya Oʻzbekistondan 2,1 million dollarlik  toʻqimachilik va charm –poyabzal mahsulotlarini import qilgan. Samimiy va doʻstona muloqotlar bilan boshlangan biznes forumda Barselonalik tadbirkorlar tomonidan ayni shu fikrlar alohida eʼtirof qilindi. Biznes forumda  “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi vakillarining taqdimotlari oʻtkazildi. Ikki mamlakat korxonalarining hamkolrlik aloqalaorini yoʻlga qoʻyish bilan bogʻliq qator masalalar yuzasidan oʻzaro fikr almashildi.
Umuman olganda mazkur “Trade mission” mamlakatimiz charm-poyabzal taromgʻini Yevropa bozorida tanitish va yangi hamkorlar topish uchun qulay muloqot maydoni boʻlib xizmat qildi.

С 1 по 10 декабря текущего года руководство ассоциации “Узчармсаноат” и предприятия-члены ассоциации побывали в крупнейших европейских странах с целью налаживания диалога с экспертами, бизнесменами и производителями. Переговоры коснулись эффективности реализации реформ в кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, а также поиску новых направлений сотрудничества в этой сфере.
Первый адрес визита - Польша. В рамках, прошедших в этом государстве международной выставки и бизнес-форума была широко освещена деятельность кожевенно-обувных предприятий нашей страны, инвестиционная привлекательность отрасли. Министерством инвестиций и внешней торговли и Ассоциацией “Узчармсаноат” проведен узбекско-польский бизнес форум. Подробно участникам была презентована информация о проводимых в стране реформах по развитию предпринимательства, достижениях кожевенно-обувной и текстильной промышленности, актуальном производственном потенциале предприятий.
Следующей остановкой делегации стала Франция. ВВП страны, в которой проживает более 67,8 миллиона человек, - 3,12 триллиона долларов. Франция является одной из развитых стран, которая по своим экономическим показателям занимает второе место в Европе. В этом государстве также высок интерес к Узбекской кожевенно-обувной продукции и расширению взаимовыгодных деловых связей. В ходе узбекско-французского бизнес-форума состоялся обмен мнениями по вопросам наращивания поставок из Узбекистана большого объема импортной продукции. Подчеркнуто, что благодаря усилиям Главы нашего государства, в результате присоединения Узбекистана к системе GSP+ созданы солидные льготы, появилась возможность экспортировать товары на рынки Европейского союза с нулевым процентом импортных пошлин.
Испания. Легкая промышленность этой страны считается одной из самых развитых. На долю этой страны приходится 4% мирового экспорта готовой продукции. Кроме того, в Испании освоены на все 100 как модель изготовления продукции на индивидуальный заказ, так и промышленное производство. Актуальный экспортный потенциал Узбекистана в Испанию превышает 100 миллионов долларов. Только за первые 11 месяцев этого года Испания импортировала из Узбекистана текстильных изделий и кожевенно-обувной продукции на сумму 2,1 млн долларов. Эти показатели были высоко отмечены предпринимателями из Барселоны на бизнес-форуме, проходившем в дружественном ключе. Представители Ассоциации «Узчармсаноат» так же выступили со своими презентациями и предложениями, касающимися перспектив наращивания связей. Стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, связанных с интенсификацией прямого сотрудничества между предприятиями двух стран.
В целом, TRADE MISSION послужила удобной площадкой для продвижения кожевенно-обувной отрасли нашей страны на европейский рынок и поиска новых партнеров.