Turkiyaning “Layki” brendi Oʼzbekistonga 1 mln.dollar sarmoya kiritad
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Turkiyaning “Layki” kompaniyasi rahbari bilan uchrashuv oʼtkazdi. Muloqoda turk brendi va Oʼzbekiston korxonalari hamkorligida “Layki” brendi ostida poyabzal mahsulotlari, poyabzal tagliklari, yelim xom ashyosini ishlab chiqarishga qaratilgan loyihani amalga oshirishning istiqbollari ko`rib chiqildi.
Uchrashuvda shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va Moliya vazirligi, O`zbekiston-Turkiya hukumatlararo komissiya va “Xalq Banki” ATB vakillari ham ishtirok etib loyihani amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari koʼrib chiqildi.
Ma’lumot uchun, “Layki” brendi poydevoriga 1989-yilda kichik ustaxonada asos qoʻyilgan.  Kompaniya bugungi kunda Turkiya poyabzal va to`qimachilik bozorining yetakchi ishlab chiqaruvchilardan biri hisoblanadi.
Xorijik investor mazkur investitsiya loyihasini Toshkent viloyatining Oxangaron tumanida tashkil etilayotgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonasida amalga oshirish maqsadini bildirib oʼtdi. Loyihani amalga oshirish uchun investor 1 mln.dollar miqdorida to`g`ridan-to`g`ri sarmoya kiritadi.
Turkiyalik investorlarga mamlakatimiz charmsanoati tarmog‘ida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarga ajralitgan qator imtiyozlar, preferensiyalar haqida ma`lumot taqdim etildi.
Oxangaronda tashkil etilgan KSZdagi yer maydonining onlayn savdolarida ishtirok etish bo`yicha tashkiliy masalalar yuzasidan xorijiy kompaniyaga tushuntirish va axborot berildi.

Турецкий бренд «Layki» инвестирует в Узбекистан 1 миллион долларов
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел встречу с главой турецкой компании «Layki». В ходе встречи были рассмотрены перспективы проекта, направленного на производство обувной продукции, обувных подошв, клеевого сырья под брендом «Layki» в сотрудничестве с турецким брендом и узбекскими предприятиями.
На встрече присутствовали представители бренда и представители Министерства экономики и финансов РУз, Межправительственной комиссии с Турцией и АТБ Xalq Banki, были обсуждены организационные и практические аспекты реализации проекта.
Для информации, компания "Layki", основа которой была заложена в небольшой мастерской в 1989 году, сегодня считается одним из лидеров турецкого рынка обуви и текстиля.
Иностранный инвестор выразил желание реализовать данный инвестиционный проект в малой промышленной зоне, специализированной на производстве кожевенно-обувных и меховых изделий, создаваемой в Ахангаранском районе Ташкентской области. Для реализации проекта турецкая сторона вложит непосредственно 1 миллион долларов.
Турецкой компании была представлена исчерпывающая информация о предоставляемых субъектам бизнеса льготах и преференциях в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению реформ и повышению экспортного потенциала кожевенно-обувной и меховой отраслей».
Также стороны обсудили организационные моменты работы, в частности, порядок участия компаний в электронных торгах на приобретение земельных участков в МПЗ Ахангаранского района.
Ассоциация приступила к практическим действиям по выделению земли иностранному инвестору в соответствующем порядке.