“O‘zcharmsanoat” uyushmasi tomonidan 2024 yil 4 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 531-sonli qaroriga muvofiq Toshkent viloyati Ohangaron tumanida tashkil etilayotgan charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohasiga ixtisoslashgan kichik sanoat zonasining yer maydonlarini elektron auktsion savdolariga chiqarish masalalariga bag‘ishlangan videokonferentsaloqa shaklida tashkil etilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yig‘ilishda “O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev boshchiligida Uyushmaning ijro etuvchi apparati, Toshkent viloyati hokimligi huzuridagi kichik va yoshlar sanoat zonalarini boshqarish bo‘yicha yagona direktsiya davlat muassasi rahbari Nurbek Rajabov, Ohangaron tumani hokimi Erkin Muxitdinov va o‘rinbosari G‘olib Eshmirzayev, “Elektron onlayn-auktsionlarni tashkil etish” AJ, Auktsion markaz bo‘lim boshlig‘i Abbos Abdullayev va charm sanoati sohasida faoliyat olib borayotgan tashabbuskor tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Toshkent viloyati Ohangaron tumanining 16 ga yer maydonida tashkil qilinayotgan kichik sanoat zonasida 30 mln dollar investitsiya hisobiga 26 ta loyiha amalga oshirilishi hamda charm-poyabzal klasteri tashkil qilinishi ko‘zda tutilgan. Bugungi kunda KSZ tashkil etish bo‘yicha tegishli ishlar amalga oshirilib, “O‘zcharmsanoat” uyushmasiga tashabbuskor tadbirkorlik sub'ektlari tomonidan loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha murojaatlar kelib tushdi.
Bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Ohangaron tumanida tashkil etilayotgan sanoat zonasining yer maydonlarida loyihalarni joylashtirish bo‘yicha tartiblar muxokama etildi. Bu jarayonda hududning har bir sotix yeridan unumli foydalanilgan holda loyihalarni joylashtirishda ko‘p qavatli binolardan keng foydalanilgan holda amalga oshirish zarurligi, ishlab chiqarish quvvatlarining atrof-muhitga ta'sirini bartaraf etish bo‘yicha ishlar amalga oshirilishi yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Bundan tashqari, soha korxonalarining auktsionda qatnashish tartibi va yer ajratish mexanizmlari muxokama qilindi.
“Charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohalarida islohotlarni yanada jadallashtirish va sohaning eksport salohiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-331-son qaroriga asosan soddalashtirilgan tartib va imtiyozlar nazarda tutilgan. Bular:
–  charm-poyabzal, mo‘ynachilik va ixtisoslashgan so‘yish korxonalari tashkil etish uchun yer maydonlari ajratilishi bilan bog‘liq qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklarining o‘rnini qoplash bo‘yicha kompensatsiya to‘lovlari, istisno tariqasida, korxonalar tomonidan bir yil ichida har oy teng ulushlarda amalga oshiriladi;
–  elektron onlayn auktsion savdolariga chiqariladigan yer uchastkalarining boshlang‘ich narxi 25 yil muddatdan kelib chiqib, hisob-kitob qilinadi;
–  yer uchastkalari elektron onlayn auktsion savdolariga aniqlangan boshlang‘ich narxining 10 foizi miqdorida chiqariladi;
–  elektron onlayn auktsion savdolari g‘oliblari tomonidan yer uchastkalari uchun mablag‘lar 3 yil davomida teng ulushlarda to‘lab beriladi va boshqalar.
Yig‘ilishda tomonlar loyihalarni tizimli ravishda amalga oshirish bo‘yicha kelgusidagi ishlarni tezlashtirish bo‘yicha kunlik “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlash va ijrosini ta'minlashga kelishib olishdi.

В АХАНГАРАНСКОМ РАЙОНЕ ГОТОВИТСЯ К ЗАПУСКУ МАЛАЯ ПРОМЫШЛЕННАЯ ЗОНА, ОБЪЕДИНЯЮЩАЯ 26 ПРОЕКТОВ
4 марта 2024 года в форме видеоконференции проведено совещание, организованное ассоциацией «Узчармсаноат» по вопросу исполнения задач, обозначенных постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан за №531 по реализации на электронных аукционах земельных участков малой промышленной зоны, специализирующейся в сфере кожевенного и мехового производства в Ахангаранском районе Ташкентской области.
На данном совещании приняли участие председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев, исполнительный аппарат Ассоциации, руководитель государственного учреждения единой дирекции по управлению малыми и молодежными индустриальными зонами при хокимияте Ташкентской области Нурбек Раджабов, хоким Ахангаранского района Эркин Мухитдинов, его заместитель Голиб Эшмирзаев, руководитель отдела аукционного центра АО «Организации электронных онлайн-аукционов» Аббос Абдуллаев, а также предприниматели, ведущие деятельность в кожевенной отрасли.
В малой промышленной зоне на 16 гектарах земли в Ахангаранском районе Ташкентской области планируется реализовать 26 проектов и создать кожевенно-обувной кластер на 30 млн долларов. На сегодня проведена соответствующая работа по созданию МПЗ, в ассоциацию «Узчармсаноат» уже поступают заявки на реализацию проектов от субъектов предпринимательства.
На состоявшемся совещании обсужден порядок размещения проектов на земельных участках создаваемой специальной малой промышленной зоны в Ахангаранском районе. Были даны указания о необходимости реализации многоэтажной застройки при размещении проектов с эффективным использованием каждой сотки земли на территории МПЗ, а также минимизации воздействия производственных объектов на окружающую среду. Кроме того, были обсуждены порядок участия предприятий отрасли в аукционе и механизмы выделения земель.
Стоит отметить, что выпуск данных земельных участков на аукционную онлайн-торговую площадку осуществляется на основании упрощенных механизмов согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 11 октября 2023 года «О мерах по дальнейшему ускорению реформ в кожевенной, обувной отрасли». и меховой промышленности и повысить экспортный потенциал отрасли» и предусмотрены льготы. Это:
•  компенсационные выплаты по возмещению потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, связанных с выделением земельных площадей для создания предприятий кожевенно-обувной и меховой отраслей и предприятий, специализированных на убое, выплачиваются в порядке исключения предприятиями ежемесячно равными долями в течение одного года;
•  стартовая цена земельных участков в 16 МПЗ, выставляемых на электронные онлайн-аукционные торги, рассчитывается исходя из 25-летнего срока;
•  земельные участки выставляются на электронные онлайн-аукционные торги в размере 10 процентов от определенной стартовой цены;
•  средства за земельные участки выплачиваются победителями электронных онлайн-аукционных торгов в течение трех лет в равных долях;
На встрече стороны договорились утвердить и реализовать ежедневную «дорожную карту» для ускорения дальнейшей работы по системной реализации проектов на Ахангараноской малой промышленной зоне .