“O`zcharmsanoat” uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi F.Nurmuxamedov Pokiston Islom Respublikasining “Leading edge alliance” kompaniyasi rahbari, O`zbekistonning Pokistondagi bosh konsulligi faxriy konsuli Najeeb Mushtaq Vohra boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv oʼtkazdi. Mazkur muloqot mamlakatimizning Pokistondagi elchixonasi tashabbusi va amaliy ko`magida tashkil etildi. Uchrashuvda mahalliy charm korxonalari tomonidan qishlab chiqarilgan charm mahsulotlarini Pokistonga eksport qilish masalasi bo`ldi.
Dastlab, Pokiston tomoniga mamlakatimiz charm sanoatida so`ngi yillarda erishilgan yutuqlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport ko`rsatikichlar hususida maʼumotlar taqdim etildi.
“Leading edge alliance” kompaniyasi o`z navbatida bugungi kunda O`zbekiston charm sanoatidagi yutuqlarni alohida eʼtirof etib, Pokistonning qator kompaniyalari mamlakatimiz bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi. Uchrashuvda charm mahsulotlarini xarid qilish bo`yicha tashabbuslar bildirildi.
O`zbekiston tomoni xorijiy hamkorlarga charm mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar to`g`risida maʼlumot berdi. Ishlab chiqarish jarayonlari, sifat ko`rsatikchlari va standartlar haqida fikr almashildi. Pokiston kompaniyasi tomoniga naʼmunlar yetkazib beriladigan bo`ldi. Laboratoriya sinovlari yakuniga yetgach, mahalliy korxonalarimiz bilan eksport shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.

Пакистанские компании планируют закупать кожу из Узбекистана
Исполняющий обязанности председателя ассоциации «Узчармсаноат» Ф.Нурмухамедов провёл встречу с делегацией во главе с руководителем компании Leading Edge Alliance Исламской Республики Пакистан, почетным консулом Республики Узбекистан Нажибом Муштаком Вохрой. Данный диалог был организован по инициативе и практической поддержке посольства нашей страны в Пакистане. На встрече обсуждался вопрос экспорта кожтоваров в Пакистан узбекскими кожевенными предприятиями.
В начале встречи пакистанской стороне была представлена информация о достижениях, производственных, инвестиционных и экспортных показателях кожевенной отрасли нашей страны за последние годы.
Глава компании Leading Edge Alliance, в свою очередь, высоко оценил достижения в кожевенной отрасли Узбекистана и подчеркнул, что ряд пакистанских компаний готов к активному сотрудничеству. Были высказаны инициативы о закупках кожи.
Узбекская сторона предоставила иностранным партнерам информацию о производителях - потенциальных партнерах выданном направлении. В данном контексте состоялся обмен мнениями о производственных процессах, показателях качества и стандартах, внедренных на предприятиях нашей страны. Образцы будут в ближайшее время направлены пакистанской стороне.