Turkiya brendlari Oʼzbekiston bilan hamkorlikni kengaytirmoqda
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va unga aʼzo korxonalardan iborat delegatsiyasining Turkiya Respublikasiga amalga oshirgan ishbilarmonlik tashrifining navbatdagi kunida Bursa shahrida Oʼzbekiston-Turkiya ishbilarmonlik uchrashuvi va B2B muloqotlar tashkil etildi. Ushbu forumda oʼzbek korxonalari bilan bir qatorda, Turkiyaning poyabzal brendlari ishtirok etib, oʼzaro hamkorlikning istiqbollarini atroflicha koʼrib chiqishdi.
Dastlab, Oʼzbekiston tomoni qardosh oʼlka kompaniyalariga mamlakatimizda charmsanoat sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, qonunchilik bazasi, mahalliy va xorijiy investorlarga yaratilgan sharoit, ajratilayotgan preferentsiyalar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida taqdimot oʼtkazdi. Shuningdek, bojxon, soliq imtiyozlari, logistika yoʼnalishlarida maʼlumotlar taqdim etildi. Uyushma tomonidan 2024-2026 yillarga moʼljallangan yangi invest loyihalar paketi taqdim etildi.
Forumdan soʼng, ikki davlat biznes doira vakillari ishtirokida B2B muloqoti tashkil etildi. Turkiya brendlari ostida mahsulot ishlab chiqarish, “Аutsorsing”asosida poyabzal yetkazib berish, hamkorlikda qoʼshma loyihalarni amalga oshirish boʼyicha muloqotlarda Oʼzbekiston korxonalari samarali kelishuvlarga erishdi.
Jumladan, mahalliy “Perfect”, “UzShoes”, “KFK”, “San+One”, “Iskander”, “Magna Sport” kabi brend korxonalar Turkiyaning “Gratto”, “Sato”, “NGS”, “MyFit”, “O`z Mizan Deri” kabi oʼnlab korxonalari bilan ikki tomonlama hamkorlik aloqalarni yoʼlga qoʼyish boʼyicha muzokaralar oʼtkazdi.
“San+One” va “KFK” korxonalari “Gratto” brendi bilan mahsulotlarni Oʼzbekistonda ishlab chiqarib, Italiya va MDH davlatlariga eksport qilishni yoʼlga qoʼyish masalasida muloqot oʼtkazdi. Turk brendi dastlab, oʼz modellarini mahalliy korxonalarimizda ishlab chiqarsa, keyinchalik ishlab chiqarishning bir qismini Oʼzbekistonga koʼchirishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Turkiyaning “Myfit” brendi esa “Аutsorsing” asosida poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Bu borada tadbirkorlarimiz bilan mahsulotlar modellarini shakillantirish, xom ashyo bilan taʼminlash boʼyicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.
Xarbiylar uchun poyabzal ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “WARBOOTS” kompaniyasi Oʼzbekistonda yirik loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu kompaniyaning dunyodagi eng yirik ishlab chiqarish quvvati boʼlishi aytilmoqda. Umumiy 8 gektar yer maydonida loyihani amalga oshirish kutilmoqda. Loyihaning dastlabki taxminiy qiymati 50 mln dollar deya baholanmoqda. Daslabki bosqichda 15 mln.dollar sarmoya kiritilishi maʼlum qilindi. Bu loyiha ishga tushishi bilan 4000 dan ortiq yangi ish oʼrni yaratiladi. Loyiha toʼliq ishga tushishi bilan esa 700 mln dollarlik eksportni amalga oshirish maqsad qilingan. Uyushma masʼullari bilan boʼlib oʼtgan muzokarada loyiha uchun Toshkent viloyatning Oxangaron tumanidagi kichik sanoat zonasidan yer maydonini ajratish taklif etildi. Kompaniya loyihani shakillantirish boʼyicha reja ishlab chiqgan. Muzokaralarda ushbu rejani delegatlarga taqdim etdi. Mart oyida kompaniya vakillari Oʼzbekistonga kelib, yer maydoni, mahalliy ishlab chiqarish imkoniyatlari bilan tanishishni maqsad qilgan.
Shuningdek, mahalliy korxonalarimiz Bursadagi sanoat zonalarida boʼlib, terini qayta ishlash, brend poyabazllarni ishlab chiqarish boʼyicha Turkiya tajribasi bilan tanishdi. Shu yerning oʼzida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish boʼyicha muzokaralar boʼlib oʼtdi.
Xususan, “Magna Sport” korxonasi "Bursa Eldiven Sanayi" kompaniyasi bilan sanoat va qurilishda zarur boʼlgan qoʼlqoplarni ishlab chiqarishga kelishib oldi. Mart oyida Turk kompaniyasi mamlakatimizga kelib, mahsulotlarni eksport qilish boʼyicha kelishuvni imzolashi kutilmoqda. Shuningdek, keyinchalik ishlab chiqarishni mahalliy korxonamiz bilan birga olib borishga qiziqish bildirdi.

Турецкие бренды расширяют сотрудничество с Узбекистаном
В очередной день делового визита ассоциации «Узчармсаноат» и входящих в ее состав предприятий в Турецкую Республику в г.Бурсе была организована узбекско-турецкая деловая встреча и B2B диалоги. Наряду с узбекскими предприятиями в форуме приняли участие и турецкие обувные бренды, которые подробно рассмотрели перспективы взаимного сотрудничества.
Узбекская сторона проинформировала участников о реформах, реализуемых в кожевенно-обувной отрасли, её производственном, инвестиционном и экспортном потенциале, правовой базе, условиях, созданных для инвесторов. Кроме того, раскрыты детали действующих в нашей стране таможенных и налоговых льгот, и созданных логистических возможностях. Ассоциация представила пакет новых инвестиционных проектов на 2024-2026 годы.
По итогам форума были организованы B2B встречи представителей деловых кругов двух стран. Узбекские предприятия достигли эффективных договоренностей в таких направлениях как производство продукции под турецкими брендами, поставки обуви на основе «аутсорсинга», реализация совместных проектов.
В частности, отечественные бренды Perfect, UzShoes, KFK, San+One, Iskander и Magna Sport достигли соглашений об установлении взаимовыгодного сотрудничества с десятками турецких предприятий, такими как Gratto, Sato, NGS, MyFit и O`z Mizan Deri.
На встрече руководства предприятий San+One и KFK с брендом Gratto рассмотруны возможности открытия совместного производства продукции в Узбекистане и её последующего экспорта в Италию и страны СНГ. Партнеры заявила, что на начальном этапе модели будут производиться в Турции, но в будущем планируется перенести часть производства в Узбекистан.
Турецкий бренд Myfit рассматривает перспективы размещения на узбекских предприятиях заказов на производство своей продукции по системе аутсорсинга. В связи с этим уже достигнуты предварительные договоренности о создании образцовых моделей продукции и поставках сырья.
Компания WARBOOTS, специализирующаяся на производстве спецобуви, планирует реализовать крупный проект в Узбекистане. Ожидается, что это будет крупнейшее производственное предприятие компании в мире общей площадью 8 га. Стоимость проекта оценивается в 50 млн долларов. На встрече заявлено, что на начальном этапе сумма инвестиций составит 15 млн долларов. После запуска завода будет создано более 4000 новых рабочих мест. При полном запуске проекта планируется экспортировать продукцию на 700 млн долларов. На встрече было предложено выделить под проект земельный участок в малой промышленной зоне Ахангаране. В марте представители компании намерены приехать в Узбекистан для ознакомления с земельными участками и возможностями местного производства.
Также наши местные предприятия посетили промышленные зоны Бурсы и ознакомились с опытом Турции в области переработки кожи и производства брендовой обуви. Здесь прошли переговоры о расширении двустороннего сотрудничества.
В частности, предприятие Magna Sport договорилось с компанией Bursa Eldiven Sanayi о производстве перчаток, необходимых в промышленности и строительстве. Представители данной турецкой компании также планируют деловой визит в Узбекистан в марте этого года для подписание соглашения об экспорте продукции. В ходе предстоящей через месяц встречи стороны планируют также обсудить возможности создания нового совместного производства.