Turkiyaning “Layki” brendi Oʼzbekistonda ish boshlaydi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va unga aʼzo korxonalardan iborat delegatsiyaning Turkiya Respublikasiga amalga oshirgan ishbilarmonlik tashrifining soʼngi kunida delegatsiya vakillari Istanbulda joylashgan charmsanoat korxonalari, brendlar, universitetlar rahbariyati bilan muzokaralar oʼtkazdi.
Uyushma delegatlari hamda “Samarali va barqaror loyiha maslahatchisi” kompaniyasi (ESPD) oʼrtasida boʼlib oʼtgan muloqotda mamlakatimiz charm sanoati uchun malakali kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, loyihalarni shakllantirish va boshqarish, investitsion dasturlarga innovatsiyalarni joriy qilish, tashqi bozorlar taxlilini olib borish masalalari atroflicha muhokama etildi.
Maʼlumot uchun: ESPD Charmsanoat sohasida loyihalarni markazlashtirish va uni amalga oshirish boʼyicha xizmatlarni koʼrsatib keladi. 15 yildan buyon YeI va BMTning grant dasturlarini boshqaradi. Yangi loyihalarni ishlab chiqadi va amalga oshiradi. Yangi va mavjud korxonalarda rahbar va menejerlarni, texnolog va injenerlar malakasini oshirish, boshqaruv sohasida koʼnikmalarini shakllantirish boʼyicha oʼquv dasturlarini olib boradi.
Muloqotda Oʼzbekiston charmsanoatida extiyoj sezilayotgan mutaxasissliklar boʼyicha kadrlar tayyorlash masalasi atroflicha muhokama etildi. Shuningdek, tashqi bozorlarni monitoringini amalga oshirishda Oʼzbekiston korxonalari uchun treninglar tashkil etish yuzasidan fikr almashildi. Uchrashuv soʼngida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va ESPD oʼrtasida hamkorlikni yoʼlga qoʼyish boʼyicha memorandum imzolandi.
Turkiyaning “Layki” brendi Oʼzbekiston korxonalari bilan hamkorlikda oʼz brendi ostida poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarishga qiziqish bildirmoqda. Shuningdek, Turk kompaniyasi mamlakatimizda poyabzal mahsulotlari uchun zarur boʼlgan tagliklar, yelim xom ashyosini ishlab chiqarishni maqsad qilgan. Brend vakillari va mahalliy tadbirkorlarimiz bilan boʼlib oʼtgan muloqotda loyihani amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari koʼrib chiqildi. Korxonalarni brend talablari asosida texnik-texnologik yangilash, kolleksiyalar yaratishda brend tajribasini oʼrganish yuzasidan fikr almashildi. Uchrashuv soʼngida brend rahbariyati mart oyida Oʼzbekistonga kelib, hamkorlik qiluvchi kompaniyalar bilan kelishuv imzolashini maʼlum qildi.
Poyabzal tag qisimlarini ishlab chiqaruvchi Turkiyaning “El Taban” kompaniyasi esa “San+One” korxonasi bilan hamkorlikda yangi loyihani boshlash arafasida. Ikki kompaniya uchrashuvida ushbu loyihani qay shartlar asosida amalga oshirish masalasi koʼrib chiqildi. Kompaniya rahbari Oʼzbekiston korxonalari bilan koʼp yillardan buyon hamkorlik qilib kelishini bildirdi. Oʼzbekistonda korxona ochish eng avvalo Markaziy Osiyo va Rossiya bozoriga qulay kirib borish imkonini yaratishini maʼlum qildi.
Samarali muloqot va muzokaralarga boy boʼlgan Turkiya safari mahalliy korxonalarimiz uchun mazkur mamlamkat kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirishda katta imkoniyatlarni yaratdi.

В заключительный день делового визита ассоциации «Узчармсаноат» и входящих в нее предприятий в Турецкую Республику делегация провела переговоры с руководством предприятий кожевенно-обувной отрасли, брендов и университетов, расположенных в Стамбуле.
В ходе встречи делегатов ассоциации и компании «Эффективный и устойчивый проектный консультант» (ESPD) рассмотрены вопросы подготовки и переподготовки квалифицированных кадров для кожевенно-обувной отрасли нашей страны, формирования и управления проектами, внедрения инноваций в инвестиционные программы и проведение анализа зарубежных рынков.
Для информации: ESPD оказывает услуги по централизации и реализации проектов в кожевенно-обувном секторе. Компания руководит грантовыми программами ЕС и ООН в течение 15 лет. Разрабатывает и реализует новые проекты. На новых и существующих предприятиях проводит учебные программы по повышению квалификации руководителей и менеджеров, технологов и инженеров, формирования их навыков в области управления.
В ходе встречи подробно обсуждался вопрос подготовки кадров для предприятий кожевенно-обувной отрасли Узбекистана. Также состоялся обмен мнениями по организации тренингов для узбекских предприятий по мониторингу зарубежных рынков. По итогам встречи был подписан меморандум об установлении сотрудничества между ассоциацией «Узчармсаноат» и ESPD.
На встрече с турецким брендом Layki стороны говорили об организации производства обувной продукции под собственным брендом в сотрудничестве с узбекскими предприятиями. Также турецкая компания намерена производить в нашей стране подошвы и клей, необходимые для производства обуви. Организационные и практические аспекты реализации проекта обсуждались в ходе диалога между представителями бренда и нашими предпринимателями. Обменялись мнениями о технологическом обновлении предприятий исходя из требований бренда, изучении опыта бренда в создании коллекций. По итогам встречи руководство Layki сообщило, что в марте приедет в Узбекистан и подпишет соглашение с компаниями-партнерами.
Турецкая компания El Taban, производящая обувные подошвы, собирается начать новый проект в сотрудничестве с предприятием San+One. На встрече двух компаний были обсуждены условия реализации данного проекта. Глава турецкой компании рассказал, что он уже много лет сотрудничает с узбекскими предприятиями. Он сообщил, что открытие предприятия в Узбекистане, прежде всего, создаст возможность беспрепятственного выхода на рынок Центральной Азии и России.