Oʼzbekiston-Xitoy: Charmsanoat sohasida istiqbolliy loyihalar muhokama etilmoqda
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasi ayni kunlarda XXRning qator sanoatlashgan provinsiyalariga ishchi tashrifni amalga oshirmoqda. Charm-poyabzal va moʼynachilik sohalarida ikki davlat oʼrtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish, investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish va eksport-import masalalarida istiqboldagi rejalarni amalga oshirish boʼyicha muzokaralar olib borilmoqda.
Hususan, Uyushma delegatsiyasi chin yurtining Venchjou provinsiyasida boʼlib, Venchjou poyabzal uskunalari savdo palatasi rahbariyati va unga aʼzo korxonalar vakillari bilan uchrashdi. Muloqot mavzusi Oʼzbekiston korxonalarini modernizatsiya qilish va Xitoy brendlarini mamalakatimizga jalb etish masalasi boʼldi.
Dastlab, Xitoy tomoniga mamlakatimizda soʼngi yillarda charmsanoat sohasida amalga oshirilgan islohotlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida taqdimot oʼtkazildi. Shuningdek, xorijiy investorlarga yaratib berilgan sharoit va imkoniyatlar, soliq, bojxona imtiyozlari, preferensiyalar hususida maʼlumotlar taqdim etildi.
Uchrashuvda Venchjou poyabzal uskunalari savdo palatasi tomonidan xozirda Xitoyning yirik poybazal brendlari tomonidan Oʼzbekistonga qiziqish ortib borayotgani, yirik kompaniyalar ishlab chiqarishning bir qismini mamlakatimizga koʼchirishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Muloqot yakunida ikki davlat charm-poyabzal korxonalari oʼrtasida biznes-turlar tashkil etish, xalqaro forumlar oʼtkazishga kelishib olindi. Joriy yilning mart oyida Xitoyning yirik kompaniyalaridan iborat delegatsiya Oʼzbekistonga tashrif buyurib, mahalliy korxonalarimiz bilan hamkorlikni yoʼlga qoʼyish boʼyicha muzokaralar oʼtkazadigan boʼldi.

Узбекистан-Китай: в кожевенно-обувной отрасли обсуждаются перспективные проекты
Делегация ассоциации «Узчармсаноат» в настоящее время совершает рабочий визит в ряд промышленно развитых провинций КНР. Ведутся переговоры по дальнейшему развитию торгово-экономических отношений между двумя странами в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях, расширению инвестиционного сотрудничества, реализации перспективных проектов по экспортно-импортным контрактам.
В частности, делегация Ассоциации посетила провинцию Китая Вэньчжоу и встретилась с руководством и членами Вэньчжоуской торгово-промышленной палаты, объединяющей производителей обувного оборудования. Темой обсуждения стал вопрос модернизации узбекских предприятий и привлечения китайских брендов в нашу страну.
Китайской стороне была представлена презентация о реформах, реализованных в кожевенно-обувной отрасли в нашей стране за последние годы, производственном, инвестиционном и экспортном потенциале. Также была представлена информация об условиях и возможностях, создаваемых для иностранных инвесторов, налоговых, таможенных льготах и преференциях.
На встрече Вэньчжоуская торгово-промышленная палата обувного оборудования сообщила, что крупные китайские обувные бренды проявляют растущий интерес к Узбекистану, некоторые из них готовы перенести часть своего производства в нашу страну.
По итогам диалога достигнута договоренность об организации бизнес-туров и проведении международных форумов между кожевенно-обувными предприятиями двух стран. В марте этого года делегация крупных китайских компаний посетила Узбекистан и провела переговоры по налаживанию сотрудничества с узбекскими предприятиями.