“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev XXRning “HL Technology” kompaniyasi vakillari bilan muloqot oʼtkazdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi mamlakatimizda charmsanoat, qurilish, mebelsozlik va avtomobilsozlik sanoati uchun zarur boʼlgan yelim xom ashyosini ishlab chiqarish boʼyicha investitsiya loyihasini amalga oshirish masalasi boʼldi.
Uchrashuv avvalida Xitoy kompaniyasiga mamlakatimiz sanoat tarmoqlarida xususan, charmsanoat sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida maʼlumot berildi. Shuningdek, milliy sanoatimizga sarmoya kiritish maqsadida boʼlgan xorijiy investorlarga davlat tomonidan yaratilgan sharoit va berilayotgan imkoniyatlar, preferensiyalar, soliq, bojhona imtiyozlari toʼgʼrisida taqdimot oʼtkazildi.
Maʼlumot uchun: “HL Technology” kompaniyasi Xitoyning Isin shahrida joylashgan. Аsosan, yelim, akupunktur yopishtiruvchi paxta, toʼqilmagan mato, sunʼiy moʼyna, kimyoviy moddalar ishlab chiqarish bilan shugʼullanadi. Kompaniya ilmiy tadqiqotlar markazi, ishlab chiqarish va sotuv tarmoqlarini oʼz ichiga qamrab olgan. Yillik ishlab chiqarish quvvati 10000 tonnani tashkil etadi. Oʼzbekistonda Fargʼona, Samarqand viloyatlaridagi korxonalar bilan yaqin hamkorlik aloqlarini yoʼlga qoʼygan.
Muloqotda kompaniya menejeri Jun Shao Oʼzbekistonda soʼngi yillarda ishlab chiqarish salohiyatining ortayotgani, xalqaro bozorda mamlakatimiz mahsulotlariga talabni yuqoriligi, hukumat tomonidan koʼrsatilayotgan amaliy koʼmak Xitoylik investorlarni mamlakatimizga sarmoya kiritishga qiziqishini oshirayotganini takidladi.
“Oʼrganishlarim va taxlillarim natijasida Oʼzbekiston Markaziy Osiyoda sanoatning rivojlanish darajasi boʼyicha yetakchilik qilib kelayotganiga amin boʼldim. Xorijiy sarmoyalarni oʼzlashtirishda mamlakatingiz hukumati aniq strategiya asosida ish olib bormoqda. Xom ashyoni mahalliylashtirish borasida charmsanoat korxonalarining izlanuvchanligi tarmoqning istiqboli yuksakligini koʼrsatmoqda. Men shu sabab bu yerdaman. Ishonchli va rivojlanishdan ortda qolmaydigan davlatga sarmoya kiritish niyatidaman”. Muloqotda kompaniya menejeri Jun Shao Oʼzbekiston charmsanoati haqidagi fikrlarini shunday bayon qildi.
Muzokarlarda “HL Technology” kompaniyasi Oʼzbekistonda sanoat tarmoqlari uchun zarur boʼlgan yelim va formalin xom ashyosini ishlab chiqarish boʼyicha yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish tashabbusini bildirdi. Loyihaning dastlabki qiymati 10 mln. dollarni tashkil etadi.
Qayd etish kerak, 2023 yilda Oʼzbekiston sanoat korxonalari umumiy miqdorda 31 mln. dollarlik yelim xom ashyosini xorijdan import qilgan. Ushbu loyihaning hayotga samarali amalga oshirilishi natijasida kamida 50 foiz ichki bozor talabi qoplanishiga erishiladi.
Muloqotda investorga sarmoyaviy loyihani amalga oshirish bilan bogʼlik amaliy va tashkil jarayonlar haqida toʼliq maʼlumot taqdim etildi. Yangi invest loyihani amalga oshirish boʼyicha kelishuv XXRda imzolanishiga kelishib olindi.

HL TECHNOLOGY РЕАЛИЗУЕТ ИНВЕСТИЦИОННЫЙ ПРОЕКТ НА 10 МЛН ДОЛЛАРОВ
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел диалог с представителями компании из КНР «HL Technology». Основной темой встречи стала реализация инвестиционного проекта по производству клея, используемого в кожевенной, строительной, мебельной и автомобильной промышленностях нашей страны.
В начале встречи китайская компания была проинформирована о реформах, реализуемых в различных отраслях нашей страны, в частности в кожевенной промышленности, а также о ее производственном, инвестиционном и экспортном потенциале. Также была сделана презентация об условиях, созданных государством, налоговых и таможенных льготах для иностранных инвесторов, желающих вложить средства в нашу узбекский кожпром.
Справочно: компания «HL Technology» расположена в Исине, Китай. В основном занимается производством клея, акупунктурного клея, хлопка, нетканого материала, искусственного меха, химикатов. В состав компании входят научно-исследовательский центр, производственный завод и филиалы по реализации и сбыту продукции. Годовая производственная мощность компании составляет 10 000 тонн. В Узбекистане она установила тесные связи сотрудничества с предприятиями Ферганской и Самаркандской областей.
В беседе менеджер компании Цзюнь Шао отметил, что в последние годы производственный потенциал в Узбекистане увеличился, спрос на продукцию нашей страны высок на международном рынке, а практическая поддержка, оказываемая правительством, повышает интерес китайских инвесторов вкладывать средства в нашу страну.
«В результате моих исследований и наблюдений я убедился, что Узбекистан является лидером по уровню промышленного развития в Центральной Азии. Правительство вашей страны работает на основе четкой стратегии по привлечению иностранных инвестиций. Потребность предприятий кожевенной промышленности в локализации сырья показывает, что перспективы отрасли высоки. Вот почему я здесь. Я намерен инвестировать в страну, которая надежна и не отстает в развитии», отметил в интервью руководитель предприятия Цзюнь Шао.
В ходе переговоров компания «HL Technology» выдвинула инициативу по реализации крупного инвестиционного проекта по производству клея и формалинового сырья, необходимого для промышленных отраслей Узбекистана. Первоначальная стоимость проекта – 10 млн долларов.
Следует отметить, что в 2023 году промышленные предприятия Узбекистана импортировали из-за границы клеевого сырья на сумму 31 миллион долларов. В результате эффективной реализации данного проекта будет покрыто не менее 50 процентов спроса внутреннего рынка.
На встрече инвестору была предоставлена полная информация о практических и организационных процессах, связанных с реализацией инвестиционного проекта. Была достигнута соглашение о реализации нового инвестпроекта будет подписано в КНР.