Milanda bo`lib o`tgan Linapelle ko‘rgazmasi doirasida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Yevropa hamjamiyatining charmchilar va libos tikuvchilar milliy uyushmalari konfederatsiyasi (COTANCE) rahbari Manuel Rios va Italiya charmchilar uyushmasi (UNIC) vakili Julia Martin bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun, Yevropa hamjamiyatining charmchilar va libos tikuvchilar milliy uyushmalari konfederatsiyasi (COTANCE) Yevropa charm sanoatining vakillik organi hisoblanadi. Ushbu tashkilot Evropadagi barcha milliy charm ishlab chiqaruvchilar uyushmalarini birlashtiradi. Bryusselda joylashgan COTANCE xalqaro miqyosda Yevropa charm sanoati manfaatlarini ilgari surish uchun yaratilgan. COTANCE Yevropa charm sanoati nuqtai nazarini ifodalovchi yagona malakali organdir.
Uchrashuvda jahon charm sanoatining dolzarb masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekistonda charm zavodlarini modernizatsiya qilish, korxonalarda boshqaruv sertifikatlarini joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida so‘z yuritildi.
Manuel Rios 2025 yilda Yevropaga olib kiriluvchi charmga qo‘yiladigan talablar haqida Uyushma rahbariyatiga batafsil ma`lumot berdi. Xususan, terini barcha bosqichlarda kuzatish tizimi joriy etilmoqda. U orqali charmning hosil bo‘lishidan boshlab, tayyor charmda qanday turdagi mahsulot ishlab chiqarilishigacha bo‘lgan jarayonlar kuzatib boriladi.
Yig‘ilishda O‘zbek charm mahsulatlarini Yevropaga eksport qilish jarayonini to‘xtatmaslik uchun ushbu tizimni O‘zbekistonda joriy etish muhokama qilindi. Tomonlar O‘zbekiston charm sanoatini strategik rivojlantirish masalalarini ham muhokama qildilar.

В рамках прошедшей в итальянском городе Милане выставки Linapelle председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев встретился с главой Конфедерации национальных ассоциаций кожевников и костюмеров Европейского сообщества COTANCE Мануэлем Риос и представителем ассоциации кожевенников Италии UNIC Джулией Мартин.
Для справки: Конфедерация национальных ассоциаций кожевников и костюмеров Европейского сообщества (COTANCE) является представительным органом европейской кожевенной промышленности. Организация, базирующаяся в Брюсселе, объединяет все национальные ассоциации кожевников Европы. Созданная с целью продвижения интересов европейской кожевенной промышленности на международном уровне является единственным квалифицированным органом, представляющим точку зрения европейской кожевенной промышленности.
На встрече были обсуждены актуальные вопросы мировой кожевенной отрасли. Также шла речь о проводимой работе по модернизации кожзаводов Узбекистана, внедрению на предприятиях сертификатов менеджмента.
Мануэль Риос рассказал о нововведениях при импорте кожи в Европу, вступающих в силу с 2025 года. В частности, вводится система traceability - отслеживание кожи на всех этапах: начиная от происхождения крупного и мелкого рогатого скота, заканчивая проверкой на производство какой продукции была направлена полученная готовая кожа.
На встрече обсуждены механизмы внедрения данной системы в Узбекистане, с целью сохранения динамики экспорта узбекской кожи в Европу. Также стороны обсудили стратегическое развитие узбекского кожпрома и возможности сотрудничества по ряду направлений, представляющих взаимный интерес.