TADBIRKORLARGA TADBIRKORLIK QILISHLARI UCHUN YER BERISHNING YANGI TARTIBI HAQIDA AYTILDI.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida O‘zbekiston Respublikasi Yer kodeksiga kiritilgan o‘zgartishlarga muvofiq, yer uchastkalarini egalik, doimiy foydalanish va ijaraga sotish masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi. Videokonferensaloqa formatida tashkil etilgan tadbirda 60 dan ortiq tarmoq korxonalari rahbarlari va tadbirkorlar ishtirok etdi.Kadastr agentligi, Adliya vazirligi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi mutaxassislari yig‘ilish ishtirokchilariga yangi korxona ochish yoki mavjud biznesni kengaytirish, elektron auktsionlarda qatnashish uchun yer olishning yangi tartibi to‘g‘risida so‘zlab berdi, bugungi kundagi muammolar haqida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston Respublikasining Yer kodeksiga kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, yer uchastkalarini egalik qilish, doimiy foydalanish va ijaraga berish ajratish tartibida amalga oshiriladi va quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
1) mulkchilikka — qonun hujjatlariga muvofiq qishloq xo‘jaligidan tashqari maqsadlardagi, shu jumladan yakka tartibdagi uy-joy qurish va turar-joy binolarini saqlash, tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq elektron onlayn-auksion orqali;
2) doimiy foydalanish uchun — Yer kodeksining 20-moddasida nazarda tutilgan hollarda viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari tomonidan;
3) ijaraga — O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan, shuningdek ochiq elektron tanlov va elektron onlayn-auksion orqali.
Shuningdek, tadbirkorlarga “E-AUKSION” portalining ishlash prinsipi, bugungi kunda yer uchastkalari bo‘yicha savdolar o‘tkazilayotgani haqida ham so‘zlab berildi. Savdo maydonchasining asosiy maqsadlari - kim oshdi savdosiga qo'yilgan ob'ektlarga egalik qilish yoki ulardan foydalanish huquqini olish uchun savdolar va tenderlar o'tkazish jarayonida qonuniylik, shaffoflik va xolislikni ta'minlash,narxlarni manipulyatsiya qilish va boshqa suiste'molliklarning oldini olish va ularga chek qo'yish, Internet tarmog'ida arizalarni qabul qilish va elektron onlayn auktsionlar g'olibini aniqlash jarayoniga aralashishni oldini oluvchi mexanizmni yaratish, axborot xavfsizligi vositalaridan foydalangan holda ma'lumotlarning yaxlitligi va maxfiyligini ta'minlash.
Ishbilarmonlarga platformalar qanday ishlashini tushuntiruvchi videolar namoyish etildi. Seminar yakunida esa savol-javob bo‘lib o‘tdi, unda tadbirkorlik faoliyatini yuritish uchun hududlar olish sohasida tadbirkorlarni qiziqtirgan holatlar ko‘rib chiqildi.

В ассоциации «Узчармсаноат» прошел семинар на тему реализации земельных участков в собственность, постоянное пользование и аренду в соответствии с изменениями, внесенными в Земельный кодекс Республики Узбекистан. Мероприятие было организовано в формате видеоконференцсвязи, в нем приняли участие более 60 руководителей отраслевых предприятий и предприниматели. Специалисты Агентства по кадастру, Министерства юстиции и Агентства по управлению государственными активами рассказали участникам встречи о новом порядке получения земли для открытия нового дела или расширение имеющегося бизнеса, участии в электронных торгах, поговорили об актуальных проблемах, с которыми сталкиваются субъекты предпринимательства.
Согласно изменениям, внесенным в Земельный Кодекс Республики Узбекистан, предоставление земельных участков в собственность, постоянное пользование и аренду осуществляется в порядке отвода и производится следующим образом:
1) в собственность — в соответствии с законодательством о приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, в том числе для индивидуального жилищного строительства и обслуживания жилого дома, осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности, посредством электронного онлайн-аукциона;
2) в постоянное пользование — хокимами областей и города Ташкента в случаях, предусмотренных статьей 20 Земельного Кодекса;
3) в аренду — Кабинетом Министров Республики Узбекистан, а также посредством открытого электронного конкурса и электронного онлайн-аукциона.
Также предпринимателям рассказали о принципе работы портала E-AUKSION, через который сегодня осуществляются торги за земельные участки. Основные цели торговой площадки это – обеспечение легитимности, прозрачности и беспристрастности в процессе проведения торгов и тендеров на право собственности или право использования объектов, выставленных на торги, предотвращение и пресечение манипулирования ценами и других злоупотреблений, создание механизма, предотвращающего вмешательство в процесс приема заявок и определения победителя электронных онлайн-аукционов в сети Интернет, обеспечение целостности и конфиденциальности информации с помощью средств защиты информации.Деловым людям были продемонстрированы ролики, разъясняющие принцип работы платформ. А в завершении семинара прошла сессия вопросов-ответов, в ходе которой были рассмотрены интересующие бизнесменов кейсы в области получения территорий под ведение бизнеса.