"SIRDARYO-XITOY" BIZNES FORUMI: VOQELIK VA USTIVORLIKLAR
Joriy yilning 25 may kuni Sirdaryo viloyatining Guliston shahridagi "Tadbirkorlar va hunarmandlar" markazida "Sirdaryo - Xitoy" biznes forumi bo`lib o`tdi. Mazku forum Prezidentimizning Xitoy tajribasiga tayangan holda Sirdaryoni “ilg‘or innovatsiyalar hududi”ga aylantirish bo‘yicha ilgari surgan tashabbusining amalda boshlanganini anglatadi.
Shuningdek, forum ikki mamlakat biznes vakillari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni rivojlantirish va o‘sish nuqtalarini aniqlash uchun samarali platforma bo‘lib xizmat qildi.
Forum ishiga parallel ravishda qo‘shma korxonalar va mahalliy tadbirkorlar tomonidan ishlab chiqarilayotgan sanoat, charm-poyabzal, qishloq xo‘jaligi hamda hunarmandchilik mahsulotlari ko‘rgazmasi ham bo‘lib o‘tdi.
Ikki mamlakat o`rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalari charmsanoat sohasida ham shiddat bilan rivojlanib bormoqda. O`zaro munosabatlarning dinamik o`sishi natijasida Xitoy kapitali asosida mamlakatimizda yangi qo`shma korxonlar ish boshlamoqda. Eksport hajmi kengaymoqda.
Jumladan, 2018-2022 yillar kesimida olib qaraydigan bo`lsak mazkur vaqt oralig`ida Xitoy kapitali asosida umumiy qiymati 243,5 million dollarlik 53 ta investitsiya lohiyalari amalga oshirilgan. Xususan, tayyor charm, poyabzal, tag charm, charm-attorlik buyumlari, sport mahsulotlari, kimyoviy moddalar ishlab chiqarish yo`nalishlarida yirik quvvalar ishga tushirilib, mahsulotlarning ko`p qismi eksportga yo`naltirildi.
Ayni sohadagi hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish maqsadida 2023-2025 yillar uchun sohani rivojlantiish stratgiyasiga asosan XXR bilan umumiy qiymati 520 million dollar bo`lgan 135 ta loyiha amalga oshiriladi.
Eksport yo`nalishida ham o`sishni kuzatish mumkin. 2022 yilda soha korxonalari tomonidan Chin yurtiga 33,6 mln.dollarlik mahsulotlar eksport qilingan. 2023 yilda esa bu ko`rsatkich 46,7 mln.dollarga yetishi kutilmoqda. Taxlillarga ko`ra 2024 yilda 60,3 mln.dollarlik ekport amalga oshirilsa, 2025 yilda bu hajm 87,1 mln.dollarga yetishi kutilmoqda.
Sirdaryoda bo`lib o`tgan biznes forum esa ushbu ko`rsatkichlarni yanada oshirish, savdo-iqtidodiy aloqalarning kengayishiga xizmat qildi.

БИЗНЕС-ФОРУМ "СЫРДАРЬЯ-КИТАЙ": РЕАЛЬНОСТЬ И ПРИОРИТЕТЫ
25 мая т.г. в Центре предпринимателей и ремесленников города Гулистана Сырдарьинской области состоялся бизнес-форум «Сырдарья – Китай». Этот ивент знаменует собой фактический старт инициативы Президента по превращению Сырдарьи в «зону передовых инноваций» на основе опыта Китая.
Также форум послужил эффективной площадкой для развития прямых контактов между представителями бизнеса двух стран и выявления новых точек роста межрегионального партнерства.
Параллельно с работой форума проходила выставка промышленной, кожевенно-обувной, сельскохозяйственной и ремесленной продукции, выпускаемой совместными предприятиями и местными предпринимателями.
Торгово-экономическое сотрудничество между двумя странами динамично развивается и в кожевенно-обувной отрасли. В результате, в нашей стране открываются новые совместные предприятия на базе китайского капитала.
В частности, с 2018 по 2022 годы с участием китайского капитала реализовано 53 инвестиционных проекта общей стоимостью 243,5 млн долларов. Речь о крупных проектах по производству кожи, обуви, подошвы, кожгалантереи, спортивных товаров и химикатов. Большая часть продукции поставляется на зарубежные рынки.
В перспективе на основе принятой Стратегии развития кожевенно-обувной отрасли на 2023-2025 годы в целях расширения двустороннего сотрудничества с КНР планируется реализовать 135 проектов общей стоимостью 520 млн долларов.
Растет и строка экспорта. В 2022 году предприятия отрасли поставили в Китай продукцию на 33,6 млн долларов. Ожидается, что в 2023 году этот показатель достигнет 46,7 млн долларов. По прогнозам Узбекистан поставит в Китай в 2024 году товары на 60,3 млн долларов, а к концу 2025 – на 87,1 млн долларов.
Проведенный в Сырдарье бизнес-форум придал новый импульс расширению торгово-экономических связей двух стран, открыв новые перспективы наращивания взаимной торговли и реализации новых совместных проектов.