OʼZBEKISTON-JАNUBIY KOREYA: CHАRMSАNOАTDАN-TOGʼ-KON SАNOАTIGА QАDАR HАMKORLIK
"Oʼzcharmsanoat" uyushmasida Oʼzbekiston-Janubiy Koreya oʼrtasida koʼp tomonlama iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Tadbirda "Oʼzcharmsanoat" uyushmasi rahbariyati, "Oʼzsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi, "Oʼzeltexsanoat" uyushmasi vakillari hamda ikki davlat korxona rahbarlari va yirik investorlar ishtirok etdi.
Uchrashuv dastlab, Janubiy Koreyalik salohiyatli investorlarga mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼynachilik sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar, investitsion muhit hamda xorijiy investorlarga yaratib berilgan sharoitlar haqida qisqacha maʼlumotlar berildi.
Ikki davlat tadbirkorlari o'rtasida tashkil etilgan B2B shaklidagi muloqotlar davomida "Oʼzcharmsanoat" uyushmasiga aʼzo "San+One" MChJ poyabzal ishlab chiqaruvchi korxona va "Incense Korea", "LG Luxury Beauty" kompaniyalari oʼrtasida Janubiy Koreyaga mahalliy ishlab chiqarilgan poyabzal mahsulotlarini eksport qilish boʼyicha kelishuvga erishildi. Mahsulot naʼmunalari xorijiy kompaniya rahbarlariga taqdim etildi. Shu yilning may oyida mahsulotlarning ilk eksporti amalga oshiriladi.
Janubiy Koreyaning "Building Materials Testing Research Institute Co., Ltd.", "Juil Co. Ltd." va "Simon Korea" hamda "Oʼzsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi oʼrtasida qurilish materiallari va geologiya sanoatida Janubiy Koreya kompaniyalarini mamlakatimizga jalb qilish boʼyicha muzokaralar olib borildi.
Аvvalo, xorijiy hamkorlar mahalliy ishlab chiqarish korxonalarida ishlab chiqarilgan qurilish materiallarini texnik sinovdan oʼtkazishda foydalaniladigan maxsus murakkab texnologiyalarni Janubiy Koreyadan Oʼzbekistonga olib kelish va keyinchalik ularni oʼzimizda ishlab chiqarishni tashkil etish boʼyicha taklif bildirishdi.
Bundan tashqari, "Simon Korea" kompaniyasi mamlakatimizda joylashgan tabiiy qazilma boyliklarini ishlab chiqarish hududlarida foydalanilmayotgan ruda va boshqa maʼdanlarni qayta ishlab ulardan oltin va boshqa zargarlikda foydalaniladigan qimmatbaho xomashyo materiallarini ishlab chiqarish boʼyicha oʼzlarining loyihalarini taqdim etdilar.
Shu bilan birga, yana bir loyiha Oʼzbekistonning "San+One" MChJ hamda LG Luxury Beauty" kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Hamkorlik parfyumeriya va kosmetika mahsulotlarini Janubiy Koreyadan Oʼzbekistonga eksport qilish va keyinchalik ularni asosiy qismini Janubiy Koreya investitsiyasi tashkil etadigan yirik ishlab chiqarish kompaniyasini mamlakatimizda tashkil etishga qaratilgan. Kompaniya birinchi navbatda Markaziy Osiyo davlatlari bozorlarini oʼrganish maqsadida, "LG Luxury Beauty" kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan parfyumeriya va kosmetika mahsulotlarini yetkazib berishning amaliy jihatlari muhokama qilib olindi.
"Oʼzeltexsanoat" uyushmasi vakillari hamda "Techone System Co., Ltd.", "Daeha Solutech Co., Ltd.", "Korea Electric Lighting" kompaniya rahbarlari oʼrtasida boʼlib oʼtgan muloqot davomida tomonlar naʼmunalar almashishdi. Shuningdek, dastlab Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan kabel mahsulotlarini Janubiy Koreyaga eksport qilish va keyinchalik zamonaviy chiroqlarni (led) ishlab chiqarishni mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda mamlakatimizda yoʼlga qoʼyish boʼyicha muzokaralar olib borildi.

A meeting aimed at the development of multilateral economic cooperation between Uzbekistan and South Korea was held at the "Uzhcharmsanoat" association. The management of "Ozhcharmsanoat" association, representatives of "Ozsanoatqurilishmateriallari" association, "Uzeltexsanoat" association, heads of two state enterprises and large investors took part in the event.
At the beginning of the meeting, potential investors from South Korea were briefed about the reforms implemented in the leather, footwear and fur industries of our country, the investment environment and the conditions created for foreign investors.
During the B2B dialogues organized between businessmen of the two countries, an agreement was reached between the footwear manufacturing enterprise "San+One" LLC, a member of the "Uzcharmsanoat" association, and the companies "Incense Korea", "LG Luxury Beauty" on the export of locally produced footwear products to South Korea. . Product samples were presented to the heads of foreign companies. The first export of products will be carried out in May of this year.
South Korea's "Building Materials Testing Research Institute Co., Ltd.", "Juil Co. Ltd." and between "Simon Korea" and "Uzsanoatqurilishmaterialary" association, negotiations were held on the attraction of South Korean companies in the construction materials and geological industry to our country.
First of all, foreign partners made an offer to bring from South Korea to Uzbekistan the special complex technologies used in the technical testing of building materials produced at local production enterprises, and then to organize their production in our country.
In addition, "Simon Korea" company presented their project on processing unused ore and other minerals in the regions of natural mineral wealth production located in our country to produce gold and other precious raw materials used in jewelry.
During the meeting between the representatives of "Ozeltexsanoat" association and the leaders of "Techone System Co., Ltd.", "Daeha Solutech Co., Ltd.", and "Korea Electric Lighting" companies, the parties exchanged samples. Also, negotiations were held on the export of cable products initially produced in Uzbekistan to South Korea, and later on establishing the production of modern lights (LED) in our country in cooperation with local enterprises.
At the same time, first of all, in order to study the markets of Central Asian countries, to export perfume and cosmetic products produced by LG Luxury Beauty from South Korea to Uzbekistan, and then to establish a large production company in our country, the main part of which will be South Korean investment. suggestions were made