XITOY CHАRMNI QАYTА ISHLАSHGА QАRАTILGАN YANGI LOYIHАGА 8 MLN. DOLLАR YOʼNАLTIRАDI
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida XXRlik investor, “UYCHICHEMICALS” MChJ korxonasi direktori bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Xitoylik investor mamlakatimizda charmni qayta ishlashga ixtisoslashgan yangi invest loyihani amalga oshirishni rejalashtirgan. Uchrashuvdan koʼzlangan maqsad loyihani amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlarini atroflicha muhokama qilishdan iborat.
Oʼzbekistondagi qulay ishbilarmonlik muhiti, chet-ellik investorlarga yaratilgan sharoitlar va berilayotgan imtiyozlar xorij kompaniyalarini mamlakatimizga jalb qilmoqda. Bu oʼz navbatida charmsanoat tarmogʼiga toʼgʼridan-toʼgʼri xorijiy investitsiyalar oqimini kengaytirmoqda.
Muloqotda uyushma rahbariyati tomonidan investorga mamlakatimizda mahalliy va xorijiy kompaniyalar uchun qulay biznes muxitini yaratishga karatilgan keng koʼlamli isloxotlar siyosati, adolatli va past koʼrsatkichli soliq yuklarini joriy etilgani, bojxona va soliq tizimlarining hamkorlikda ro'yxatga olish boʼyicha yangi tizimning yaratilgani toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berildi.
Xitoylik investor tomonidan amalga oshiriladigan yangi loyiha ishlab chiqarishning toʼliq zanjirini oʼz ichiga oladi. Charmni chuqur qayta ishlash uchun zarur xom ashyo ham shu yerning oʼzida tayyorlanadi. Loyihaning dastlabki summasi 8 mln. dollarni tashkil etadi. Yangi korxona Toshkent viloyatida amalga oshiriladi.
Muloqotda invest loyihani amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari koʼrib chiqildi. Shuningdek, tayyor va yarim tayyor charm mahsulotlarini ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish, eksportga yoʼnaltirishga oid masalalar yuzasidan fikr almashildi. Hamkorlikning kelgusi istiqbollari belgilab olindi.

В ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с инвестором из КНР, директором компании ООО UYCHICHEMICALS. Китайский инвестор планирует реализовать в нашей стране новый инвестиционный проект по переработке кожи. Цель встречи – подробно обсудить организационные и практические аспекты реализации данного проекта.
Благоприятная бизнес-среда в Узбекистане, созданные условия для иностранных инвесторов и предоставляемые льготы и преференции все больше привлекают в нашу страну зарубежные компании. Это, в свою очередь, расширяет приток прямых иностранных инвестиций в кожевенно-обувную промышленность.
На встрече руководство ассоциации дало инвестору подробную информацию о политике широкомасштабных реформ, направленных на создание в нашей стране благоприятной деловой среды для отечественных и иностранных компаний, в том числе о понижение налогового бремени, создании новой системы регистрации в таможенной и налоговой системах.
Новый проект, который планируется к реализации китайским инвертором в Ташкентской области, будет включать в себя полную цепочку производства. Здесь же будут готовить сырье, необходимое для глубокой переработки кожи. Первоначальная стоимость проекта оценивается в 8 млн долл.
В ходе встречи были обсуждены организационные и практические аспекты реализации инвестиционного проекта. Также состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с увеличением производственных мощностей по выпуску кожевенных полуфабрикатов и готовой кожи и направлением их на экспорт. Определены дальнейшие перспективы сотрудничества.