XITOY CHАRMNI QАYTА ISHLАSHGА QАRАTILGАN YANGI LOYIHАGА 8 MLN. DOLLАR YOʼNАLTIRАDI
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida XXRlik investor, “UYCHICHEMICALS” MChJ korxonasi direktori bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Xitoylik investor mamlakatimizda charmni qayta ishlashga ixtisoslashgan yangi invest loyihani amalga oshirishni rejalashtirgan. Uchrashuvdan koʼzlangan maqsad loyihani amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlarini atroflicha muhokama qilishdan iborat.
Oʼzbekistondagi qulay ishbilarmonlik muhiti, chet-ellik investorlarga yaratilgan sharoitlar va berilayotgan imtiyozlar xorij kompaniyalarini mamlakatimizga jalb qilmoqda. Bu oʼz navbatida charmsanoat tarmogʼiga toʼgʼridan-toʼgʼri xorijiy investitsiyalar oqimini kengaytirmoqda.
Muloqotda uyushma rahbariyati tomonidan investorga mamlakatimizda mahalliy va xorijiy kompaniyalar uchun qulay biznes muxitini yaratishga karatilgan keng koʼlamli isloxotlar siyosati, adolatli va past koʼrsatkichli soliq yuklarini joriy etilgani, bojxona va soliq tizimlarining hamkorlikda ro'yxatga olish boʼyicha yangi tizimning yaratilgani toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berildi.
Xitoylik investor tomonidan amalga oshiriladigan yangi loyiha ishlab chiqarishning toʼliq zanjirini oʼz ichiga oladi. Charmni chuqur qayta ishlash uchun zarur xom ashyo ham shu yerning oʼzida tayyorlanadi. Loyihaning dastlabki summasi 8 mln. dollarni tashkil etadi. Yangi korxona Toshkent viloyatida amalga oshiriladi.
Muloqotda invest loyihani amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari koʼrib chiqildi. Shuningdek, tayyor va yarim tayyor charm mahsulotlarini ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish, eksportga yoʼnaltirishga oid masalalar yuzasidan fikr almashildi. Hamkorlikning kelgusi istiqbollari belgilab olindi.

A meeting with the investor from People’s Republic of China - the director of the company "Uychi Chemicals" LLC was held in the "Uzcharmsanoat" association. A Chinese investor is planning to implement a new investment project specializing in leather processing in our country. The purpose of the meeting is to discuss in detail the organizational and practical aspects of project implementation.
The favorable business environment in Uzbekistan, the conditions created for foreign investors and the benefits provided attract foreign companies to our country. This, in turn, is expanding the flow of foreign direct investment into the leather industry.
In the meeting, the board of the association gave the investor detailed information about the large-scale reform policy aimed at creating a favorable business environment for local and foreign companies in our country, the introduction of fair and low tax burdens, and the creation of a new system for the cooperation of customs and tax systems.
The new project, which will be implemented by a Chinese investor, includes a complete chain of production. Raw materials necessary for deep processing of leather are also prepared here. The initial amount of the project is $ 8 million. The new enterprise will be implemented in Tashkent region.
Organizational and practical aspects of the implementation of the investment project were discussed in the meeting. Also, opinions were exchanged on issues related to increasing the production capacity of finished and semi-finished leather products and directing them to export. Future perspectives of cooperation were defined.