OʼZBEKISTON VА TАTАRISTON: CHАRM-POYАBZАL SOHАSIDА HАMKORLIKNING YANGI BOSQICHI
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida mamlakatimizda boʼlib oʼtayotgan “INNOPROM-Markaziy Osiyo” katta sanoat xaftaligi doirasida Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasi tarkibida yurtimizga kelgan Tatariston Respublikasi sanoat klasteri boshqaruvchi raisi Sergey Mayorov bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Muloqotdan koʼzlangan maqsad Oʼzbekiston va Tatariston korxonlari oʼrtasida charmsanoat sohasida hamkorlikni yoʼlga qoʼyish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishdan iboratdir.
Maʼlumki, Tatariston sanoat klasteri Rossiyadagi eng yirik klaster sanladi. 2015 yildan boshlab oʼz faoliyatini boshlagan. Аsosiy vazifasi kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish orqali innovatsion mahsulotlar ishlab chiqarib, jahon brendlari bilan raqobatlashishdir. Bugungi kunda ushbu klasterga 180 dan ortiq kompaniya aʼzo.
Uchrashuv chogʼida Tatariston tomoni bugungi kunda tayyor charm va poyabzal mahsulotlariga Rossiya Federatsiyasida talab ortib borayotganini maʼlum qildi. Ichki ehtiyojni qoplashda esa Oʼzbekiston salohiyatidan foydalanish rejalashtirilgan. Shu sabab, Rossiya jumladan Tataristondagi yirik savdo tarmoqlarida mamlakatimiz korxonalarida ishlab chiqarilgan turli xildagi poyabzal, moʼyna mahsulotlari savdosini yoʼlga qoʼyish maqsad qilingan.
Bu boradagi hamkorlikni tez fursatda xayotga joriy qilish maqsadida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda Tatariston Respublikasi sanoat klasteri oʼrtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi. Ushbu hujjat bilan tomonlar oʼzaro savdo-sotiqni amalga oshiradi. Tatariston tomoni oʼzbek korxonalari uchun salohiyatli savdo tarmoqlarini topish va mamlakatimiz mahsulotlarini joylashtirish bilan shugʼulanadi. Oʼzbekiston tomoni esa Rossiya doʼkonlaridan tushgan buyurtmalarni qabul qilish va oʼz vaqtida yetkazib berishni zimmasiga oladi.
Shuningdek, ikki davlat kompaniyalari uchun biznes-turlarni tashkil etish boʼyicha kelishuvga erishildi. Kelgusida Tatariston kapitali asosida qoʼshma korxonalarni ishga tushirish borasidagi takliflar koʼrib chiqildi.

УЗБЕКИСТАН И ТАТАРИЯ: НОВЫЙ ЭТАП СОТРУДНИЧЕСТВА В КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОБЛАСТИ
В ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с председателем Правления Промышленного кластера Республики Татарстан Сергеем Майоровым, приехавшим в нашу страну в составе делегации Российской Федерации, в рамках Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия». Цель диалога – налаживание сотрудничества между предприятиями Узбекистана и Татарстана в кожевенно-обувной отрасли, развитие производственной кооперации.
Для справки: Промышленный кластер РТ является крупнейшим кластером в России. Функционирует с 2015 года. Его основная задача – разрабатывать инновационные продукты и конкурировать с мировыми брендами за счет развития сотрудничества. Сегодня данный кластер включает в себя более 180 компаний.
В ходе встречи татарстанская сторона сообщила, что на сегодняшний день в Российской Федерации растет спрос на готовую кожу и обувную продукцию. Планируется использовать потенциал Узбекистана для покрытия внутреннего спроса. По этой причине предполагается наладить реализацию различных видов обуви и меховых изделий узбекского производства в крупных торговых сетях России, в том числе и в Татарстане.
Подписано соглашение о сотрудничестве между ассоциацией «Узчармсаноат» и Промышленным кластером Республики Татарстан в целях скорейшего осуществления сотрудничества в этом направлении. Этот документ предполагает, что татарстанская сторона будет заниматься поиском потенциальных торговых сетей для узбекских предприятий и размещением продукции нашей страны. Узбекская сторона несет ответственность за прием заказов из российских магазинов и их своевременную доставку.
Также достигнута договоренность об организации бизнес-туров для компаний двух стран. В дальнейшем планируется расширить сотрудничество по созданию совместных предприятий за счет инвестиций из Татарстана.