“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda “Oʼzavtosanoat” АJ hamkorligida milliy avtomobilsozlik sanoatimiz uchun tayyor charm yetkazib berish borasida oʼzaro kooperatsiyani rivojlantirish maslasiga qaratilgan videokonferens-aloqa shaklida uchrashuv boʼlib oʼtdi. Unda Uyushmaga aʼzo charm ishlab chiqaruvchi korxonalar ishtirok etdi.
Qayd etish kerak, bugungi kunda mamlakatimizda 3 mln donadan ortiq avtomobillar ishlab chiqarilgan. Oʼtgan yilda “Oʼzavtosanoat” АJ tomonidan 320 ming turli rusmdagi avtoulovlar xaridorlarga yetkazib berilgan. Kelgusi yillarda bu raqam 500 mingdan oshishi kutilmoqda. Bu oʼz navbatida avtomobilning rul chambaraklari uchun zarur boʼlgan tabiiy charmga boʼlgan talabni oshirmoqda. Аyni yoʼnalishdagi hamkorlik masalasi tadbirkorlar bilan boʼlib oʼtgan uchrashuvda batafsil muhokama qilib olindi.
Qayd etish kerak, Tracker/Onix rusmli avtomobil uchun bir yilda 320 mingta rul chambaraklari ishlab chiqariladi. Unga ishlatiladigan charmning umumiy hajmi esa umumiy 9 208 metr kvni tashkil etadi. Toʼrt qoplamali rul chambarakalari uchun zarur boʼlgan charm mahsulotlari esa Oʼzbekiston korxonalarida ishlab chiqariladi. Faqatgina buning uchun mahalliy korxonalarimiz maxsus serifikatlarni oʼz korxonalarida joriy etishlari lozim. Shu kunga qadar Uyushmaga aʼzo 10 dan ortiq korxona mahalliy avtosanoatimizga mahsulotlarini yetkazib bermoqda. Kelgusida ularning soni yanada ortishi kutilmoqda.
Muloqotda rul chambarakalari uchun zarur boʼlgan charmni tayyorlash texnologiyasi, ishlab chiqarishdagi texnik parametrlar, kimyoviy qoʼshimchalar tarkibi, charmning yuza qismi silliqligi kabi jihatlar “Oʼzavtosanoat” АJ vakillari bilan atroflicha muhokama qilib olindi.
Uchrashuv soʼngida hamkorlikda kooperatsiyani yanada rivojlantirish orqali nafaqat rul uchun balki, avtomobilning salon qismi uchun ham zarur charm mahsulotlarni oʼzimizda ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Рассмотрен вопрос поставки готовой кожи для автомобильной промышленности
Состоялась встреча в формате видеоконференции с участием представителей ассоциации «Узчармсаноат» и АО «Узавтосаноат», а также предприятий кожевенной отрасли, направленная на развитие взаимного сотрудничества в сфере поставок готовой кожи для отечественного автомобилестроения.
Следует отметить, что до сегодняшнего дня в нашей стране произведено более 3 миллионов автомобилей. Только в прошлом году АО «Автосаноат» поставило клиентам 320 тыс. автомобилей. Ожидается, что в ближайшие годы это цифра превысит 500 тыс. Это, в свою очередь, увеличивает спрос на натуральную кожу для автомобильных рулей. Вопрос сотрудничества в этом направлении подробно обсуждался на встрече с предпринимателями.
На встрече приведены конкретные факты. Так, за один год для автомобиля Tracker/Onix производится 320 тыс. рулей. Общий объем использованной кожи составляет 9 208 кв. м. При этом поставка кожаных изделий, необходимых для четырехслойных ободьев руля, может обеспечиваться узбекскими предприятиями. Для этого наши отечественные кожзаводы должны ввести на своих предприятиях специальные сертификаты качества. На сегодняшний день более 10 предприятий, входящих в Ассоциацию, поставляют свою продукцию отечественному автопрому. Ожидается, что в будущем их число будет увеличиваться.
В ходе встречи с представителями АК «Узавтосаноат» были подробно обсуждены технология подготовки кожи, технические параметры в производстве, состав химических добавок и требования к текстуре кожи.
По итогам переговоров достигнута договоренность о дальнейшей разработке необходимых изделий из кожи для салона автомобиля и на этой основе расширении межотраслевой кооперации целом.