Misrning “Al-Rowad” kompaniyasi Oʼzbekistonda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasiga rasmiy tashrifi doirasida charm-poyabzal sanoatida umumiy qiymati 15 million dollar bo‘lgan 2 ta investisiya loyihasini amalga oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishilgan edi. Ushbu loyihalardan biri "Al-Rowad" bilan amalga oshiriladi.
Xususan, tashrif doirasida ushbu mamlakatning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvda “Al-Rovad” kompaniyasi bosh direktori Abdel Rahmon El-Gabbas O‘zbekistonda terini qayta ishlash loyihasini davlatimiz rahbariga taqdim etdi.
Ayni kunlarda kompaniya rahbari boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda ishchi tashrif bilan bolib turibdi. “O‘zcharmsanoat” uyushmasida Misrning “Al-Rowad” kompaniyasi vakillari bilan bo`lib o`tgan muloqotlarda yangi loyihani amalga oshirishning amaliy jihatlari ko`rib chiqildi.
Muloqotda so‘ngi yillarda yurtimiz charmsanoatining ishlab chiqarish salohiyati, investitsion muhit, eksport imkoniyatlar, xom ashyo bazasi to‘g‘risida batafsil maʼlumotlar taqdim etildi. Shuningdek sohaga sarmoya kiritayotgan xorijiy investorlarga taqdim etilayotgan bojxona, soliq imtiyozlar, transport-logistika yo‘nalishlari bo‘yicha ma’lumotlar berib o’tildi.
Qayd etish kerak, mazkur invest loyihaning umumiy qiymati 10 mln dollarni tashkil etadi. Loyihani amalga oshirish bo`yicha yer maydonlarini tanlash maqsadida kompaniya vakillari Toshkent, Sirdaryo, Samarqand viloyatlarida bo`lib ishlab chiqarish va ajratilishi ko`zda tutilgan yer maydonlarini borib ko`radi.
Uchrashuvda yarim va tayyor charm ishlab chiqarish salohiyat, eksport korsatkichlari yuzasidan fikr almashildi. Hamkorlikning kelgusi istiqbolli yoʼnalishlari va yangi oʼsish nuqtalarini roʼyobga chiqarish yuzasidan fikr almashildi.

Египетская компания Al-Rowad в Узбекистане
В ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Арабскую республику Египет были достигнуты предварительные договоренности о реализации 2-х инвестиционных проектов на сумму 15 млн долларов в кожевенно-обувной отрасли. Один из таких проектов будет реализован с компанией Al-Rowad.
В частности, в ходе прошедшей на полях визита встречи с руководителями ведущих компаний этой страны генеральный директор компании Al-Rowad Абдель Рахман Эль-Габбас представил главе нашего государства свой проект по переработке кожи в Узбекистане. Шавкат Мирзиёев поддержал эту инициативу и дал поручение ответственным лицам по реализации масштабного проекта в кратчайшие сроки.
В настоящее время глава компании с делегацией находится с рабочим визитом в Узбекистане. Практические аспекты реализации нового проекта обсуждались на встрече с представителями египетской компании Al-Rowad в ассоциации «Узчармсаноат».
В ходе переговоров была представлена подробная информация о производственном потенциале кожевенной отрасли нашей страны, инвестиционной среде, экспортных возможностях и сырьевой базе. Также гостям рассказали о таможенных и налоговых льготах, транспортно-логистических маршрутах, предлагаемых иностранным инвесторам, вкладывающим средства в отрасль.
Следует отметить, что общая стоимость данного инвестиционного проекта составляет 10 миллионов долларов. С целью выбора земельных участков для реализации проекта представители компании посетят Ташкентскую, Сырдарьинскую и Самаркандскую области.
На встрече состоялся обмен мнениями о производственных мощностях по выпуску полуфабрикатов и готовой кожи, экспортных показателях. Достигнута договоренность о дальнейшем наращивании сотрудничества и достижении новых точек роста.