Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida “Mehnat muhofazasi va xavfsizlik-BIOT” xalqaro koʼrgazmasi oʼz ishini boshladi. Unda “Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo 20 dan ortiq korxonalar 150 turdagi maxsus poyabzallar, ish kiyimlari, jun mahsulotlarini namoyishga qoʼygan.
Takidlash kerak, mehnat muhofazasi sohasidagi eng yirik koʼrgazmada xar yili charmsanoat korxonalarimiz yangi eksport shartnomalarini, investitsiya kelishuvlarini imzolashga erishadi.
Joriy yilda ham koʼrgazmaning ilk kunidanoq mahalliy korxonalarimiz manfaatli muzokaralar oʼtkazib, samarali kelishuvlarga erishdi. Xususan, Jizzax viloyatida joylashgan “Jizzax Jun” MChJ Rossiyaning “Мех Оретекс” kompaniyasi bilan muzokaralarga kirishdi. Muloqotda korxona tomonidan ishlab chiqarilayotgan jun tolasini Rossiya kompaniyasiga eksport qilish masalalari koʼrib chiqildi. Muzokara yakunida “Jizzax Jun” MChJ va “Мех Оретекс” kompaniyasi oʼrtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi.
Shuningdek, “Ulkan Laziz” MChJ Italiya, Rossiya, Xitoy kompaniyalari bilan tayyor charm mahsulotlari, maxsus poyabzallarni mazkur davlatlarga eksport qilish boʼyicha manfaatli muloqotlarga kirishdi.

БиОТ-2023: Предприятия кожевенно-обувной промышленности Узбекистана налаживают новые кооперационных отношения
06.12.2023
Международная выставка «Безопасность и охрана труда —БиОТ» начала свою работу в городе Москве (Российская Федерация). Более 20 предприятий, входящих в ассоциацию «Узчармсаноат», представили 150 видов специальной обуви и одежды, а также шерстяных изделий.
Следует отметить, что ежегодно предприятия кожевенно-обувной отрасли Узбекистана подписывают новые экспортные контракты и инвестиционные соглашения на крупнейшей выставке в сфере охраны труда.
В этом году с первого дня выставки  узбекские предприятия провели выгодные переговоры и достигли эффективных договоренностей. В частности, ООО Jizzax Jun, расположенное в Джизакской области, провело в переговоры с российской компанией «Мех Оретекс». В ходе встречи были рассмотрены вопросы экспорта шерстяного волокна, производимого предприятием. По итогам переговоров было подписано соглашение о сотрудничестве.
Также ООО Ulkan-Laziz провело ряд конструктивных встреч с итальянскими, российскими и китайскими компаниями по экспорту в эти страны специальной обуви и готовых изделий из кожи.