Yangi Oʼzbekistonning har bir aʼzosi bilim olish, zamonaviy kasb-hunarlarni egallash, oʼz isteʼdod va qobiliyatini roʼyobga chiqarish, mehnat bilan band boʼlish uchun zarur imkoniyatlarga ega boʼlishi shart.
Mehr-muruvvatli va bagʼrikeng xalqimiz azal-azaldan yordamga muhtoj, imkoniyati cheklangan insonlarga eʼtibor va gʼamxoʼrlik koʼrsatishni jamiyatda tinchlik, doʼstlik va hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan eng muhim qadriyatlardan biri sifatida eʼzozlab keladi.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi ham davlatimiz rahbari boshlab bergan xayrli tashabuslarga yelkadosh boʼlib, nogironligi boʼlgan insonlarni charmsanoat sohasiga ham jalb etgan xolda ularni bilim olishlari, kasb-hunar egallashlari va yirik korxonalarda ishlashlari boʼyicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Аna shunday xayrli ishlarning navbatdagisiga ham start berildi.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va unga aʼzo “Ulkan-Laziz” MChJ hamda Ixtisoslshatirilgan 1-son kasb-hunar maktabi oʼrtasida imzolangan uch tomonlama shartnomaga asosan endilikda maktabning charm-poyabzal mahsulotlarini tayyorlash yoʼnalishida taʼlim olayotgan yigit-qizlar buyurtma asosida charm-attorlik, poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqaradilar.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi F.Boboev 3-dekabr “Xalqaro nogironlar kuni” munosabati bilan tashkil etilgan bayram tadbirida ishtirok etib, bu yerda oʼqiyotgan yoshlarga charmsanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda zarur boʼlgan tikuv mashinalarini topshirdi.
Tabrik soʼzida Uyushma raisi kelgusida bu hamkorlik butun respublika boʼylab omlashatirilishini, charmsanoat korxonalarini yanada keng jalb etilishini takidlab, yoshlarning oʼqish va ishlariga omadlar tiladi.
Imzolangan shartnomaga asosan maktabga “Ulkan-Laziz” MChJ tomonidan zarur xom ashyolar yetkazildi. Bu yerda taxsil olayotgan yigit-qizlar belgilangan buyurtmalarni ishlab chiqarishlari uchun zarur texnik baza Uyushma tomonidan yangilandi. Eng muhimi yoshlar endi bilim olish bilan birga daromadli ham boʼlishdi. Yaʼni korxona ularga oylik maoshlarini toʼlab boradi.
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi olididga asosiy maqsad jamiyatimizning eng koʼp yordamga muxtoj qatlami boʼlgan bu insonlarning jamiyatda oʼz oʼrni, aytidgan soʼzi boʼlishini va hech kimdan kam emasligini xis qilib yashashlarini taʼminlashdir.
Ezgulik, mehr-oqibat, insonparvarlik timsoli boʼlgan 3 dekabr Xalqaro nogironlar kuni munosabati bilan “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va koʼp sonli tadbirkorlarimiz nomidan mamlakatimizdagi imkoniyati cheklangan va nogironligi boʼlgan fuqarolarimizga hurmat-ehtirom va ezgu tilaklarimzni bildirib qolamiz.

В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 14 октября 1992 года ежегодно 3 декабря отмечается как Международный день инвалидов.
Каждый гражданин нового Узбекистана должен иметь необходимые возможности для получения знаний, приобретения современных профессий, реализации своих талантов и способностей.
С незапамятных времен наш толерантный народ почитал внимание и заботу о нуждающихся в помощи людях и инвалидах как одну из важнейших ценностей, служащих укреплению мира, дружбы и согласия в обществе.
Ассоциация «Узчармсаноат» поддерживает добрые инициативы, выдвинутые главой нашего государства. Ведется системная работа по обучению, профессиональной подготовке и трудоустройству людей с особыми потребностями на крупных предприятиях кожевенно-обувной отрасли.
Начата еще одна хорошая инициатива. Согласно трехстороннему договору, подписанному между ассоциацией «Узчармсаноат» и входящим в ее состав ООО Ulsan-Laziz и Специализированным профессиональным училищем №1, юноши и девушки, которые сейчас учатся по кожевенно-обувному направлению, производят на заказ обувную и галантерейную продукцию.
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Ф.Бобоев принял участие в праздничном мероприятии, организованном в связи с Международным днем инвалидов, и вручил обучающимся здесь молодым людям швейные машины, необходимые для производства изделий кожевенной промышленности. В поздравительной речи председатель Ассоциации подчеркнул, что в дальнейшем это сотрудничество будет расширяться на все регионы страны, задействуя возможности и кадровый спрос предприятий кожевенной отрасли, и пожелал молодежи удачи в учебе и работе.
Согласно подписанному контракту необходимое сырье в школу доставило ООО Ulsan-Laziz. Ассоциация обновила техническую базу училища, чтобы юноши и девушки могли качественно выполнять поступающие заказы. Самое главное, что молодые люди получают образование, раскрывают себя и при этом имеют стабильный доход - компания выплачивает им ежемесячную зарплату.
Основная цель ассоциации «Узчармсаноат» – обеспечить, чтобы эти молодые люди нашли свое место в обществе.
В этот день от имени ассоциации «Узчармсаноат» и большого количества наших предпринимателей выражаем свое уважение и наилучшие пожелания людям с инвалидностью!