14 dekabr kuni Moskva shahrida “MDH iqtisodiy rivojlanish biznes markazi” hamda “O‘zcharmsanoat” uyushmalarining navbatdagi yig`ilishi bo`lib o`tdi. Uchrashuv samarali va konstruktiv ruhda kechdi. Tomonlar hamkorlikni yanada rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Muloqotda ikki davlat o`rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, savdo aylanmasini hozirgi ko`rsatkichdan oshirish bo`yicha fikr almashildi. Uchrashuvda O`zbekiston tomoni Rossiyalik investorlarni mamlakatimizga yanada keng jalb etish, Rossiya kopitali asosida qo`shma loyihalarni amalga oshirish, Rossiya charm sanoati korxonalari bilan “Autsorsing” va “Franchayzing” asosida mahsulotlar ishlab chiqarishni yo`lga qo`yish, O`zbekiston korxonalariga logistika hizmatlarini ko`rsatish tizimini yaratish, Rossiyada mamlakatimiz korxonalari uchun savdo uylarini tashkil etish masalalari bo`yicha o`z tashabbuslarini bildirdi.
“MDH iqtisodiy rivojlanish biznes markazi” uyushmasi rahbariyati o`z navbatida ushbu tashabusslar bugungi kunda o`ta muhimligini, ikki davlat o`rtasida ayni sohada hamkorlikni kengayitirish uchun yetarli sharoit va imkoniyatlar mavjudligini bildirdi. Qayd etilganidek, Rossiya charm sanoati korxonalari bugungi kunda O`zbekistondan charm-poyabzal va mo`yna mahsulotlarining haridini oshirgan. Hamkorlikni yanda shaffof va ochiq bozor talablariga keltirish uchun savdo uylarini tashkil etish bo`yicha hamkorlikka tayyor ekanligini ma`lum qildi.
Uchrashuvda logistika hizmatlarini tashkil etish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Xozirda O`zbekistondan olib kelinayotgan charm-poyabzal mahsulotlarini yetkazib berishda logistika bilan bog`liq masalalar borligi, ularni bartaraf etishda har ikki davlat korxonalari uchun logistika xizmatlarini ko`rsatuvchi kompaniya yoki firmalar faoliyatini yo`lga qo`yish lozimligi aytildi.
Muloqot yakunida MDH iqtisodiy rivojlanish biznes markazi” hamda “O‘zcharmsanoat” uyushmalari o`rtasida o`zaro anglashuv bo`yicha hamkorlik memorandumi imzolandi.
Moskvadagi uchrashuv “MDH mamlakatlari iqtisodiy rivojlantirish biznes markazi” uyushmasi va “O‘zcharmsanoat” uyushmasi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun muhim qadam bo‘ldi. Bunday uchrashuvlar mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, do‘stona aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

«Деловой центр экономического развития СНГ» и «Узчармсаноат» расширяют сотрудничество
14 декабря в Москве состоялось очередное заседание ассоциаций «Деловой центр экономического развития СНГ» и «Узчармсаноат». Стороны обсудили возможности дальнейшего развития сотрудничества.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями о дальнейшем расширении торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, увеличении товарооборота с нынешнего уровня. На встрече узбекская сторона выдвинула инициативы по дальнейшему привлечению российских инвесторов в нашу страну, реализации совместных проектов, налаживанию производства продукции на основе аутсорсинга и франчайзинга, оказанию логистических услуг узбекским предприятиям, организации в России торговых домов для предприятий нашей страны.
Руководство ассоциации «Деловой центр экономического развития СНГ», в свою очередь, заявило, что данные инициативы сегодня чрезвычайно важны, и что существуют условия и возможности для расширения сотрудничества в этой же сфере. Как уже отмечалось, российские кожевенные предприятия увеличили закупки кожевенно-обувных и меховых изделий из Узбекистана. Он заявил, о готовности в оказании содействия по созданию торговых домов.
На встрече особое внимание было уделено вопросу организации логистического обслуживания. Было отмечено, что существуют проблемы, связанные с логистикой при доставке импортируемой из Узбекистана кожевенно-обувной продукции, и для их устранения необходимо налаживание деятельности компаний и фирм, оказывающих логистические услуги предприятиям обеих стран.
По итогам диалога был подписан Меморандум о сотрудничестве и взаимопонимании между ассоциацией «Деловой центр экономического развития СНГ» и ассоциацией «Узчармсаноат».